משכב לידה – הטרימסטר הרביעי

שוב אישה מתקשרת אלי שלושה שבועות, או חודש אחרי לידה, הדימום חזק כמו מחזור, זה נורמלי? הוא לא עבר מאז הלידה, או עבר כמעט וחזר פתאום לפני יומיים… %d7%90%d7%97%d7%a8%d7%99-%d7%9c%d7%99%d7%93%d7%94כן" שללו ולא נשארה שלייה או משהו כזה.. אמרו שהכל בסדר אבל…. "ומה עשית לפני יומיים?" אני שואלת, מה בכלל
"את עושה כל יום? "כלום" אומרת האישה, "רק לקחתי את הגדולה לגן, וכביסה, ומדיח וצהריים, ואיסוף מהגן, ונו את יודעת, מה לעשות…אה וגם הקפצנו את גיסתי חזרה לנתב"ג"
ושוב אני מסבירה, הלידה ממש לא מסתיימת כשהשלייה יוצאת. השלב הרביעי של הלידה, שלב הפוסט פארטום, או משכב הלידה, מתחיל עם צאת השלייה ונמשך כשישה שבועות. דימום חזק היא אחת הדרכים של הגוף לאותת לך – היי את לא יכולה סתם לרוץ קדימה ולדלג על השלב הזה, קורים פה דברים, בגוף, בנפש, ברוח. נפתח פה פורטל בין העולמות, שעבר דרך הגוף שלך. פה בעולם הזה שלתוכו הבאת חיים דברים לוקחים זמן. איברים נודדים חזרה למקום שלהם, נוסף פה בן אדם שלם שלא היה קיים קודם, ואת נולדת מחדש כאמא.
בכל התרבויות החכמות והעתיקות יש שמות וטקסים לשבועות האלו שאחרי הלידה. תבשילים מזינים עשירים בחלבון וברזל, עיטוף וקשירה של הבטן, אמבטיות עם צמחי מרפא, חימום עם מוקסה של אזור הרחם והאגן, טקסי חינה, תסרוקות מיוחדות, טקס קשירת עצמות, טמאסקל, סווט לודג' או סאונה חגיגית, טבילת היטהרות והבאת קורבן תודה לבית המקדש בסיום התקופה …. הטקסים האלו בחכמתם הרבה נועדו כולם לשמור ולשמר את קדושת תקופת הפוסט פארטום כחלק חיוני במעגל הנשיות, האמהות והחיים.
למה זה כל כך חשוב?
מבחינה פיסית – הגוף עסוק בעיכול חווית הלידה, ובהשלמת תהליכים פיסיולוגיים הקשורים בסיום ההריון ובייצור חלב. הרחם צריכה להתכווץ בחזרה לגודל של לפני ההריון ולהשלים מסע נדידה חזרה אל מתחת לעצם הערווה. האמת הפשוטה היא שהמנוחה היא השקעה משתלמת. ככל שתנוחי יותר בימים ובשבועות אחרי לידה ככה תחזרי מהר יותר לכוחותיך, ותאבדי פחות דם וברזל בדרך. לא רק הרחם נודדת, כל האיברים הפנימיים צריכים למצוא שוב את מקומם. תעלת הלידה, הנרתיק, שלפוחית השתן, הרקטום והמעי, כמו גם שרירי הבטן העליונה שנפרדו וצריכים להסגר מחדש, כולם זקוקים לזמן להתאושש מהמאמץ האדיר. את יכולה לעזור, עם אמבטיות חמימות עם קלנדולה ורוזמרין, ועם חזרה הדרגתית לתרגילים לחיזוק רצפת האגן, אבל זה מצריך הקשבה, תשומת לב ופניות.
בהנקה את זקוקה ליותר נוזלים ויותר קלוריות מאשר בהריון. וגם ככה בין הנקות, החלפות חיתולים, מקלחת ושירותים לא תמיד את מוצאת מספיק זמן לשתות ולאכול. לכן חשוב מאוד שלא יהיו לך בשבועות האלו תפקידים נוספים. חשוב שלא תרימי שום דבר כבד יותר מהתינוק.
מבחינה רגשית – המנוחה חיונית לנפש. כל אישה אחרי לידה זקוקה לזמן לעכל את מה שקרה. בין אם הלידה נחוותה כאורגזמית וקלה ובין אם נחוותה כטראומטית, בכל מקרה לידה היא חווית שיא וקצה. טקס חניכה המפגיש אותך עם כוחות אדירים בך וביקום. המוח זקוק לזמן, זמן בהייה, זמן עיכול, זמן בנייה מחדש של זהות שלך כמי שעשתה גם את זה, ועברה גם את זה. שינויים הנורמליים וחוסר שינה יכולים להעצים מאוד את הווליום של רגשות ולכן חשוב לא להעמיס שום דבר על המערכת. כמו ירח דבש אחרי חתונה המאפשר זמן להכיר, להסתכל ולהתאהב. למצוא את המקצב. הלב זקוק לזמן, זמן להתאהב ביצור החדש, זמן לפחד מגודל האחריות, זמן להתאבל ולהתגעגע למי שהיית רגע לפני, להריון, לזוגיות או למשפחתיות, לפרק שהסתיים. זמן להבין בכלל מה את מרגישה, רגשות שכוללים אולי גם כעס, תסכול, עצבות, חרדה וחרטה.
לפעמים דווקא אחרי לידה עוצמתית, שהיה בה הרבה אושר והרבה ביחד מגיעה בדידות, או תחושת ריקנות קיומית.
מבחינה רוחנית תקופת משכב הלידה היא חלק ייחודי ממעגל החיים. כמו כל עונה בחיי האישה, יש לה את המתנות שלה. חז"ל מכנים את התקופה הזו התקופה שבה הקבר פתוח. הקבר/הרחם מסמל שער בין העולמות. כמו בימי הווסת שבהם אישה נכנסת לאוהל האדום וחולמת חלומות עשירים במסרים מהנשמה ומהעולם שמעבר, כך בשבועות שאחרי הלידה, יש הזדמנות לשמוע וללמוד. הדימום אחרי הלידה נקרא לוכיה, והוא נמשך בדרך כלל שבועיים עד כשישה שבועות. ככל שמתאפשרת יותר מנוחה ככה יש פחות דימום. כל זמן של דימום מהרחם הוא זמן שמזמין להתכנסות, ומאפשר תקשורת זמינה עם התת מודע ועולמות הנסתר. כל לידה היא שונה וכל נשמה חדשה שבאה מגיעה עם שיעורים משלה ולכן בתקופת הדימום שאחרי הלידה יש הזדמנות לקבל מידע על הפרק שחלף ועל פרק האמהות שמתחיל.
למרות שאנחנו כבר לא חיות בתרבות מסורתית, יותר ויותר נשים, משפחות וקהילות חוזרות להבין את החשיבות והייחודיות של השבועות אחרי הלידה. עבור האם, התינוק, הזוגיות, המשפחה, הקהילה והעולם כולו. אנו רואות חזרה של מנהגים עתיקים. יותר ויותר קהילות מתארגנות להביא תבשילים ליולדת או שימוש רווח יותר בדולה פוסט פארטום, ובטקסים וטיפולים שנועדו לחגוג ולסמן את התקופה, ואת סיומה. לאפשר לעצמך את הזמן הזה זה לא פשוט, זה מצריך כניעה, שחרור וויתור של התפקוד. להניח לכלים ולכביסה להיערם, לבקש עזרה, לקבל עזרה שאולי אינה מושלמת. זה מצריך לתת עזרה, לבוא עם תבשילים, לכבס, לתת זמן ותשומת לב לאחים הגדולים. זה דורש גמישות והתמסרות. אך המתנה המתקבלת בתמורה היא אינסופית בערך שלה.
אם כקהילה וכחברה נדע לשמור על תקופת הפוסט פארטום ולאפשר לאמהות את הזמן הזה במלואו. לא רק שנמנע דימומים ממושכים, אנמיה, זיהומים ברחם, דלקות בשד, ודכאונות אחרי לידה. אנחנו נרוויח עוד עונה, עוד גוונים של אמהות והתאהבות, של חכמה נשית, עוד חלק ממעגל החיים.
לאישה מהטלפון אני מורה על ימי מנוחה, אני עוזרת לה לבקש את העזרה הדרושה, להתארגן בצורה שתאפשר לה באמת לנוח. אחרי כמה ימים היא מתקשרת להגיד תודה, חודש אחרי הלידה הדימום סוף סוף נרגע, וגם החרדה.

לרשימת המטפלות בגינקוסופיה    טקסים אחרי לידה  טיפים לטיפול בתפרים ובקרעים טיפולים מומלצים אחרי לידה