בחירת אמצעי מניעה

מממאז איך בוחרים אמצעי מניעה?* / עינת לב

תודו שהשאלה הזו מפתיעה, מכמה כיוונים –

האחד, בוחרים? בוחרים ולא בוחרת?

השני, מה כבר יש לבחור? הולכת לרופא, מרשם לגלולות, נגמר הסיפור. לא?

אז זהו, שלא.

לו היינו חיים במדינה מתוקנת בה חינוך למיניות בריאה היה נעשה באופן רחב ומעמיק, ולו לרופאי הנשים היתה הכשרה מספקת בתחום ויותר מ-7 דקות למטופלת – כנראה שהיינו תופסות את זה אחרת

הנה כמה נקודות למחשבה:

 1. בחירת אמצעי מניעה היא בחירה ערכית. כלומר, כשאת/ה מתכוונ/ת כאשה/כגבר או כשאתם מתכוונים כזוג לבחור אמצעי מניעה, ראוי לשאול את עצמכם מה בדיוק חשוב לכם בבחירה הזו. רובנו נגיד – "שיעשה את העבודה", כלומר שיהיה יעיל. למעשה, יש קריטריונים רבים נוספים: האם החומרים המרכיבים את אמצעי המניעה הם מסוכנים לבריאות? עד כמה השימוש בו מסורבל? ומה עם הספונטניות? האם הוא פוגם בחשק המיני של מי מאתנו? האם הוא פוגם בהנאה? כמה הוא עולה? כמה זמן ידרש לי להסתגל אליו? מהן תופעות הלוואי? ועוד ועוד. אחרי שבדקתם עם עצמכם מה חשוב לכם, כדאי גם לדרג את הבחירה.
 2. אם הגעתם לשלב הזה בוודאי שמתם לב, שהתשובות יכולות להשתנות בין אנשים שונים, וגם בתקופות חיים שונות. זו נקודה חשובה שכדאי להחזיק בראש – לא בטוח שמה שהתאים לכם פעם עדיין מתאים היום. במקרים כאלו, כדאי ללמוד מהווייז ולחשב מסלול מחדש.
 3. מילה על יעילות. הסטטיסטיקה על אמצעי מניעה מורכבת משני נתונים: שימוש "בתנאי מעבדה" – וזהו המספר הגבוה יותר, ו"שימוש טיפוסי". הפער עשוי לנוע בין אחוזים בודדים לעשרות אחוזים. קל להדגים זאת על קונדום שימוש לא נכון בקונדום או קונדום קרוע בהכרח פוגעים ביעילות שלו. כך שכאן המפתח עובר לידיים שלכם: שימוש באמצעי מניעה תוך הקפדה מרבית על כללי השימוש, תגביר את הסיכוי שהוא יעבוד כמו שצריך ותקרב אתכם אל אחוזי היעילות האופטימליים (אגב, זה נכון גם לגבי מכונת הכביסה שלכם).
 4. ענווה. כשעוסקים בפוריות, אנחנו אחראים רק על ההשתדלות. זה נכון כשזוג מתכנן הריון, ונכון גם במניעה. אם תציצו בסטטיסטיקות על אמצעי מניעה תגלו שאין 100%! למעשה, הדרך היחידה להבטיח מניעת הריון היא לא להיות ביחד
 5. הגענו לפרקטיקה. אחרי שבחרתם מה חשוב לכם, ודירגתם את הקריטריונים, אתם מוזמנים לבחון את שלל אמצעי המניעה הקיימים בשוק. השאלה הראשונה אותה ראוי לשאול היא – הורמונלי או לא? תחת מטריית האמצעים ההורמונליים נמצאות כל סוגי הגלולות, מדבקות, נובה רינג, זריקות, התקנים תוך רחמיים הורמונליים וגלולת היום שאחרי. כולם פועלים על אותו עקרון – שחרור אסטרוגן ו/או פרוגסטרון סינטטיים למחזור הדם בקצב קבוע – ודיכוי הביוץ. כך שבנטילת אמצעי מניעה הורמונלי – אין ביוץ, אין הריון – אבל גם אין וסת. אז למה בכל זאת יש דימום? הדם הוא תוצר של הצטברות רירית רחם דקה לאורך החודש, והוא לרוב קל יותר מווסת רגילה. לכן, קיימות היום בשוק גם גלולות שניתן לקחת רצוף למשך כחצי שנה. האם זה בריא לאשה לחיות ללא וסת? לנשים רבות זה ודאי נוח, אולם ביחס לבריאותתלוי מאיזו זוית מסתכלים על השאלה. הייתי מציעה לך כאשה להעמיק בשאלה הזו ובמשמעות של ביוץ ווסת עבורך, לפני שאת מחליטה.
 6. אם כבר בריאות, חשוב שתדעי: כשאת נוטלת גלולות או כל אמצעי מניעה הורמונלי, את נוטלת למעשה תרופה על בסיס קבוע. הנתון הזה משמעותי ביותר במידה ואת נקלעת לחדר מיון או לסביבה רפואית כלשהי. לעולם אל תשכחי לציין זאת! בנוסף, נטילת אמצעי מניעה הורמונליים צריכה להישקל בכובד ראש, שכן קיימים סיכונים ותופעות לוואי. אנא ממך, התעקשי לשוחח על כך עם רופא הנשים שלך וודאי שאין במשפחתך נטיה לקרישיות יתר. ההתעקשות הזו יכולה להציל את חייך.
 7. מטריית הלא הורמונליים: ובכן, מה יש לנו כאן? קונדום, קוטלי זרע, ספוגית, דיאפרגמה, כובעון צווארי, התקן תוך רחמי לא הורמונלי, שיטת המודעות לפוריות, מחשבוני ביוץ וגם.. .לגמור בחוץ. כאן קשה יותר לתת הגדרה כוללת. קונדום, דיאפרגמה וכובעון צווארי יחסמו באופן מכאני את המפגש בין הביצית לזרע. קוטלי זרע נשמעים אולי מפחידים, בעוד שלמעשה מדובר בחומר כימי הנצמד לתאי הזרע ומונע מהם המשך תזוזה. על ידי שיטת המודעות לפוריות תלמדי לאתר את הימים הפוריים שלך בכל חודש (הימים הסמוכים לביוץ), ולמנוע בהם הריון באופן אקטיבי, בעוד שבשאר ימי החודש אין צורך במניעה היות ואין ביצית בשלה. מחשבוני ביוץ יעבדו בדרך דומה, מבלי לערב אותך בתהליך – אך יספקו טווח מצומצם יותר של ימים לחגוג. גם כאן, כל שיטת מניעה תתאים לאנשים שונים בתקופות חיים שונות, כך שכדאי לשקול בכובד ראש מה מתאים לכם כעת.
 8. מילה על התקנים תוך רחמיים. ההתקן הינו גוף נחושת המוכנס על ידי רופא/ה לרחם. אם קראת היטב את המשפט האחרון, ואת מעוניינת להשתמש בהתקן, כדאי שתוודאי שאת בידיים טובות. ככלות הכל, הרחם היא מקום רגיש. כשהתקן מוכנס כהלכה הוא יכול לספק שקט נפשי רב. כשההתקן אינו ממוקם היטב, או כשהרחם שלך מסרבת להסתגל אליו, יתכן ותסבלי מדימומים ומכאבי מחזור. נסיוני המקצועי מראני, ששימוש יעיל בהתקן מתרחש כשאת בוחרת רופא מתאים, אך למעלה מכך – כשאת מעוניינת בכך בכל לבך. אם יש לך חשש או התנגדות, כדאי שתשקלי זאת מחדש. הרחם יודעת לומר את שלה כשהיא לא מרוצה.
 9. אני ממש מתאפקת מלכתוב את זה. הקוראים העירניים ודאי שמו לב כי רוב אמצעי המניעה המוזכרים כאן יוצרו עבור נשים. זה נתון מרתק, היות ונדרשים זרע וביצית במידה שווה כדי לקיים הריון. בעולם מתוקן, היינו נושאים באחריות גם יחד.
 10. בחזרה להיבטים פרקטיים. המלצתי הגורפת היא כי לכל זוג ימתינו בארון המקלחת כמה אמצעי מניעה לפי ראות עיניהם. הדבר מאפשר גמישות, חלוקה בנטל, התנסות חדשה ובכללה קצת הומור 😊
 11. וכעת לסעיף החשוב ביותר: הסכמת הלב. אמצעי מניעה, כמו כל פעולה של התערבות בגוף, דורשת הסכמת הלב. כשהלב חושש, מתנגד או מתוח – יש לכך השפעה על יעילות אמצעי המניעה שבחרתם, וכמובן השפעה על היחסים עצמם.

*תודה למורתי הנפלאה מיכל שונברון, על אינספור הדברים שלמדתי ממך.

כותבת המאמר, עינת לב – נשואה באהבה, אם לארבעה וגם גינקוסופית, מנחת מודעות לפוריות, דולה, מנחת "ריקוד הלידה", מחנכת למיניות בריאה, יועצת למניעת הריון, מכשפה, רוקמת חלומות, מטפלת בתטא הילינג ומקשיבנית ללב ולרחם.

זוכה להיות חלק מהחבורה האוהבת שמקיפה את מרוה זהר.

האתר של עינת  www.einatlev.com

 058-4795721

 einatilev@gmail.com

לאינטרנט01.jpg