הפלה טבעית

womb vortex
זה התחיל מכאב/ התחיל מדימום/ מתחושה מקדימה/ זה התחיל בשירותים/ זה התחיל כשלא מצאו דופק/ כשראו שק ריק/ שק שאין בו אף אחד/ אבל היה בו/ מישהו/שהשאיל את ליבך איך/ תדעי להפרד עוד לפני פגישה

הפלה היא מילה שאומרים כשהריון מפסיק להתפתח עד שבוע 23. הפלה היא מאורע יחסית שכיח. כמעט כל אישה שהרתה מספר פעמים תעבור לפחות הפלה אחת במהלך חייה. רוב ההפלות הן בלתי נמנעות. רוב ההפלות הן הדרך של הגוף לשחרר עובר שלא היה יכול לשרוד. במקרה של הפלות חוזרות יש לערוך בירור כדי לנסות למנוע הישנות. משבוע 24 ואילך אובדן הריון נחשב ללידה שקטה

הפלה לא שלמה  (או הפלה חלקית) היא שם של מצב ביניים: אחרי שבדקו ומצאו  שההריון הפסיק להתפתח ולפני שהרחם שיחרר את כל תכולת ההריון. לפעמים לוקח זמן לראש, לגוף וללב להבין שההריון הסתיים והגיע הזמן לשחרר.

אם את חושבת שאת עוברת הפלה, השלב הראשון הוא לודא שההריון אכן הסתיים ולשלול הריון צעיר או חוץ רחמי. בדרך כלל יעשו אולטראסאונד ואגינאלי. אם את סובלת מואגיניסמוס או פוסט טראומה כדאי ליידע את הרופא/ה, שחדירה לנרתיק עלולה להוות טריגר או לכאוב. נסי להבין מה יכול להקל עליך ולתקשר בעצמך או באמצעות מלווה את צרכיך. לפעמים אפשר לבקש אולטראסאונד בטני בשבועות מאוחרים יותר. בנוסף יעשו בדיקות דם.

מכאן יש לך דרך לעבור להשלים את תהליך השחרור שכבר החל. הגוף שלך, הרחם שלך, הדרך שלך. רק את יודעת, ואת יודעת מהי הדרך שלך. האפשרויות הן: לרוקן את הרחם בצורה כירורגית (שאיבה/גרידה), לנסות להשלים את ההפלה בעזרת כדורים (רלוונטי בשבועות מוקדמים), לא לעשות כלום – לעקוב ולחכות שהגוף ישלים את התהליך מעצמו, או לקבל טיפול הוליסטי כדי לעזור לגוף/נפש להבין שהגיע הזמן לשחרר.

כל הדרכים לגיטימיות. בכל דרך יש יתרונות וחסרונות. בכל דרך שתבחרי חשוב שתהפכי את המסע הזה למסע שירגיש לך שלך. זו את שנפגשת דרך הצער והכאב במפגש בלתי אצמעי עם הרחם, עם המוות ועם החיים עצמם.

אם תרצי ליווי נשמח להיות שם איתך ולתמוך בך ובבן זוגך. בכל דרך בה את בוחרת ללכת את לא צריכה להיות לבד. הטיפול הגינקוסופי במהלך ואחרי הפלה כולל ליווי פיזי בזמן ההפלה (כמו דולה), ליווי רוחני (לך ואם מרגיש לך נכון אז גם לנשמת העובר), הקשבה ותמיכה. וכן טיפול שעוזר לגוף לשחרר תוך שימוש בכלים כמו טקס פתיחת עצמות, עיסוי רחם, דמיון מודרך, צמחי מרפא וסאונת אדים ואגינלית. הטיפול אינו מחליף את הטיפול הרפואי אלא משלים אותו.

בכל דרך בה את בוחרת ללכת יש לך אותך.

תני מקום לרגשות שלך – מותר לך להרגיש ניתוק, מותר לך להרגיש שאת לא מוכנה לשחרר, מותר לך להרגיש שאת רק רוצה שהמוות הזה כבר יצא ממך, מותר לך להרגיש שאת לא יכולה – בגלל שאת יכולה, מותר לך להרגיש שאת לא יודעת – כי את יודעת, מותר לך להרגיש אשמה – אבל את לא אשמה, את לא, מותר לך להרגיש שהגוף בוגד בך, שאלוהים עוזב אותך, אבל הגוף שלך יודע את הדרך, ואת לא לבד.

נסי להשאר מקורקעת – שימי לב לתחושות בגוף שלך. לכפות הרגליים, לידיים, לנשימה. תני לגוף לכוון אותך – מה מרגיש נכון? למה את זקוקה? אל תשכחי לשתות מים ולאכול אוכל מיטיב ומזין. קשיבות (מיינדפולנס) יכולה לעזור למנוע פוסט טראומה ולתת לך תחושה של נוכחות והשתתפות במה שקורה לך.

דברי אל עצמך – הזכירי לעצמך שאת יכולה, שאת חזקה, שאת אוהבת אותך.

דברי אל הרחם – אמרי לה תודה, אמרי לה שמותר לשחרר.

דברי אל נשמת העובר – אמרי לה את כל מה שאת צריכה להגיד. שאת אוהבת אותה, שאת מודה לה שהיא באה, שזה בסדר שהיא הולכת, שלחי אותה באהבה אל מקום אל היכל הנשמות – מקום שכולו אור. את יכולה גם לכתוב לה מכתב פרידה ולשרוף/לקבור/לשלח על פני המים.

דברי אל המלווים שלך, תגידי להם מה את צריכה.

במהלך ההפלה ואחריה את יכולה לשתות חליטה שתחזק ותתמוך ברחם, בחיזוק וחידוש הדם, במערכת העצבים ובמערכת ההורמונאלית צמחים שעשויים להתאים כוללים:  עלי פטל, סרפד, תלתן אדום (פרחים ועלים), קמומיל, שיבולת שועל (גבעולים ועלים), ילקוט הרועים, ושיח שרה (שיח אברהם).

אחרי ההפלה קחי לך זמן לנוח. קחי ימי מחלה. תני לעצמך זמן להחלים. טפלי בך.

זכרי שאבל בא בגלים, תני לגלים לעבור דרכך.

מהי הדרך הנכונה לך?  מהם היתרונות והחסרונות של הדרכים השונות?

הדרך הרפואית: בארצות שונות יש נהלים שונים לניהול רפואי של הפלה. יש מקומות בהם יעידפו לתת לגוף להשלים את ההפלה לבד תוך כדי מעקב והתערבות בעת הצורך ויש מקומות כמו ישראל בהן הנטייה היא להשלים את ההפלה באופן מיידי בצורה רפואית. שאיבה/גרידה היא הדרך הוודאית והקצרה ביותר. היתרון הגדול של שאיבה היא שהכל מסתיים, לפחות מבחינה גופנית מאוד מהר. אם את "רק רוצה שהכל כבר יהיה מאחוריך" יתכן וזו הדרך הכי מדוייקת עבורך. ברוב המקרים מדובר בהליך פשוט וקצר. החיסרון הראשון של שאיבה/גרידה הוא גם היתרון שלה – לפעמים נשים מרגישות שההתערבות המהירה הזו מדלגת על כמה שלבים משמעותיים. הן רוצות לאפשר לגוף/נפש לעבור תהליך פרידה. ולחוות את השחרור הפיזי של תכולת הרחם.

בהפלה כירורגית יש לך שליטה במובן הזה שאת יודעת איפה ומתי ההפלה תתרחש, אבל יש פחות שליטה במובן הזה שמדובר בהליך יותר פולשני המבוצע בדרך כלל בהרדמה. סביר להניח שתכולת הרחם תילקח לבדיקה גנטית או לפסולת ביולוגית. לפעמים אם תבקשי לקחת הביתה לקבורה תעני בחיוב אך לעיתים קרובות תעני בשלילה או שתצטרכי להתעקש. אם מדובר בהפלות חוזרות הבירור הגנטי עשוי להיות חשוב. ברוב המקרים של שאיבה ואפילו גרידה מדובר בהליך פשוט עם התאוששות קלה יחסית.

יחד עם זאת קיים סיכוי מסוים שישארו צלקות על הרחם מה שיכול להוביל להידבקויות. צלקות ברחם יכולות לגרום לבעיות במחזור החודשי ובפוריות. כדי להימנע מכך מומלץ להגיע אחרי ההפלה לעיסוי רחם בשיטת ארויגו.  לעיתים כשהאישה מבקשת ניתן לערוך את ההפלה ללא הרדמה, מה שאומר שהרופא חייב להיות עדין יותר ולשמור עוד יותר על הרחם. הפלה כירורגית היא האופציה הודאית ביותר. קחי בחשבון שאם האפשרויות האחרות לא יצליחו יתכן ותצטרכי בכל מקרה לעבור שאיבה/גרידה. זה לא אומר שהדרך שעברת הייתה לחינם. לפעמים יתנו לך מקל של אצה בשם לאמינריה להחדיר לנרתיק בלילה לפני ההפלה הכירורגית, האצה עוזרת לצוואר הרחם להתרחב.

האפשרות הרפואית השנייה (רלוונטית בשבועות מוקדמים) היא להשלים את ההפלה בעזרת כדורים. יש ארצות בהן נהוג לתת לאישה את הכדורים לקחת הביתה עם הנחייה לחזור להבדק אחרי שהכל מסתיים. בארץ בדרך כלל יתנו לך את הכדורים במקום. חוויה של הפלה עם כדורים יכולה להיות אינטנסיבית ולהביא לדימום מוגבר. מדובר בסוג של לידה שהחלה בזירוז תוך כדי פרידה. בהריון צעיר סיכוי ההצלחה של הפלה עם כדורים גבוה יחסית. קיים סיכוי שתצטרכי לקחת את הכדורים פעם שנייה ולעבור גל שני של התכווצויות רחמיות ודימום.

שתי הגישות הרפואיות יוצאות מנקודת הנחה שלא כדאי לחכות עד שהגוף ישחרר את ההריון לבד. בתאוריה קיים חשש שמא יתפתח זיהום, כמובן לא קיימים על כך מחקרים אך בפועל נשים רבות בוחרות להמנע מהתערבות רפואית ולאפשר לגוף ולנפש להשלים את התהליך לבד.

אם את עוברת הפלה עם כדורים או הפלה ביתית בה את מחכה שהגוף ישחרר לבד, את יכולה לעזור לעצמך בעזרת – בקבוק חם על הרחם או בגב התחתון, מקלחת חמה וזרימה של מים חמימים באזור האגן, תנועתיות, כריעה בשירותים, השמעת קולות נמוכים, נשימה עמוקה, ומגע תומך בידי מלווה. בכל מקרה לא כדאי להיות לבד. אם את יושבת על האסלה כדאי להניח קערה בתוך האסלה כדי לאסוף לתוכה את מה שהרחם פולט. כך תוכלי להביא את תכולת הרחם לבדיקה רפואית ו/או לקבור אותה במקרה ותבחרי בכך.

טיפול לתמיכה בהפלה טבעית: במיילדות המסורתית קיימים טיפולים שיכולים לתמוך ולאפשר לגוף לשחרר את ההריון. הטיפול אינו מבוסס על "גרימת הפלה" (אף שגם זה אפשרי בעזרת כלים כמו צמחי מרפא או דיקור), אלא על יצירת תקשורת בין המוח לגוף. כדי שההריון ישתחרר צריך שהבלוטות בראש ישחררו הורמונים שיגרמו לרחם להתכווץ וכשהרחם ישדר לבלוטות במוח מסר שההריון נגמר.  ברגע שהגוף מבין שההריון הסתיים והגיע הזמן לשחרר, הגוף יודע בדיוק מה לעשות. הנסיון שלנו מלמד שהפלות קורות בצורה עדינה, שלמה ומשמעותית כאשר האישה, העובר, ובן זוגה מרגישים עטופים אהובים ומוגנים.

אם את שוקלת לחכות ולראות כדאי לך לקרוא את המאמר המעולה של המיילדת שרהלה שפס- כשהריון מסתיים בטרם עת. שרהלה ליוותה טלפונית אלפי נשים שבחרו ללכת בדרך הזו ומשתפת בנדיבות באתר שלה מן הנסיון הרב שצברה.

ליצירת קשר  אחרי הפלה  הפלה רוחנית הפלות חוזרות