לידת עכוז

יש דברים שלא משתנים. תמיד היה ותמיד יהיה אחוז מסוים של עוברים שיגיעו אל רגע הלידה מוכנים להסתער ולפגוש את העולם- עם טוסיק קטן וחמוד. לידת עכוז היא בסך הכל ואריאציה בתוך הנורמלי והטבעי. לא מדובר בבעיה רפואית.  מדובר בסך הכל בשונות אנושית.

כאשר אנשי הצוות והיולדת מבינים היטב את הפיסיולוגיה של לידת עכוז ומרגישים מוכנים ורגועים, לידת עכוז יכולה להיות חוויה מעצימה ובטוחה.

פעם כשעבדתי כמיילדת בקהילה האימישית בפנסילווניה נכחתי בלידת עכוז ביתית של אשתו של בונה כרכרות. היא כרעה על ארבע על קצה המיטה בשעה שששת ילדיה ישנו בחדר הסמוך.  אחרי שחיבקה נשקה והריחה את בנה היא הרימה אלינו מבט ואמרה: " האמת שזו לידה הרבה יותר נוחה וקלה, אני אפילו מעדיפה ללדת עכוז – החלק הכי גדול יוצא בסוף כשהכל כבר פתוח. הראש מחליק החוצה ברכות גאונית"

אם ככה על מה כל ההיסטריה? מהיכן בכלל מגיע הרעיון המשונה והמוטעה שלידת עכוז חייבת להיות לידה קיסרית? שאלו את אמא שלכן או את סבתא שלכן, או רופאים ישראלים ותיקים או מיילדות שעבדו בארצות אחרות כמו ברית המועצות ותמצאו סיפורים בלי סוף על לידות עכוז טבעיות שהתרחשו כדבר שבשגרה. (למשל אמא שלי ילדה את אחי הבכור בלידת

לידת עכוז 3עכוז בהדסה עין כרם לפי כארבעים שנה.)

אז מה קרה? בשנת 2000 יצא מחקר שהסיק שלידות עכוז הן מסוכנות ושראוי ללכת ישירות לניתוח קיסרי. מהר מאוד התברר שהיו במחקר הזה הרבה בעיות מתודיות. למעשה המחקר היה משובש כל כך שאפילו החוקרים שפרסמו אותו הודו שטעו לחלוטין, אבל כמו שקורה עם לשון הרע השמועה והפחד תפסו תאוצה. ללידות עכוז יצא שם רע. בזמן שהמחקר המשובש עשה כותרות חברות הביטוח החליטו שהן לא מוכנות יותר לכסות רופאים שמקבלים לידות עכוז ואגינאליות כך נוצר אקלים כלכלי ששלל לחלוטין את זכותה של אישה לבחור ולהחליט על גופה.

התוצאה היתה שקם דור שלם של רופאים ומיילדות שאינם יודעים איך להציע ליולדת לידת עכוז טבעית גם לו רצו בכך. אם את מוצאת את עצמך עם עובר במצג עכוז יתכן ואת פוגשת התנגדות נחרצת מצד רופאים ומיילדות. זכרי כי יתכן והם עברו התמחות בתקופה שבה אסור היה מסיבות כלכלית ופוליטיות לאפשר לאישה לידת עכוז טבעית ולרבים מהם אין בטחון ביכולתם לתמוך בלידה כזו או ביכולתה של היולדת להצליח בה.

מאז יצאו מחקרים רבים שתומכים ברעיון שלידת עכוז נרתיקית היא בטחותית יותר עבור האם ויתכן ויש לה יתרונות ארוכי תווך עבור היילוד. אפילו בארה"ב  ובקנדה שם התחילה כל המהומה ארגוני הרופאים  המילדים הוציאו המלצות  על פיהן יש לאפשר לנשים עם עוברים במצג עכוז ללדת בלידה טבעית במידה ואנשי המקצוע מיומנים בכך. לאט לאט לידת עכוז נרתיקית חוזרת להיות חלק מהנורמה. בכל העולם עוד ועוד נשים בוחרות ללדת עכוז טבעי. באומץ ובנחישות נשים מצליחות למצוא את הדרך להגשים את רצונן. עוד ועוד מיילדות ורופאות מחזירות את הידע ורוכשות את הכלים והנסיון הדרושים כדי לתמוך  בלידות עכוז.

 בהדרגה גוbreech picברת המודעות לסכנה הכרוכה בעלייה באחוזי הניתוחים הקיסריים. בישראל בגלל ריבוי הילודה סוגייה זו משמעותית במיוחד כיוון שהסכנה בניתוח קיסרי מתגברת עם כל ניתוח חוזר. לנוכח המחקר המצטבר מתבהר עד כמה חשוב להציע לנשים את האפשרות ללדת בלידה נרתיקית.

אם את מוצאת את עצמך עם עובר במצג עכוז את פוגשת את המציאות ברגע בהיסטוריה שבו התהליך הזה של נירמול לידות העכוז עדיין לא הושלם. זו הסיבה שאת שומעת כל מיני קולות סותרים, מלחיצים ומבלבלים.

לידת עכוז

עובר במצג עכוז מביא איתו הזמנה להקשבה ולחיזוק. יש כאן הזדמנות להקשיב פנימה, לתקשר עם העובר, לחזק את התקשורת בין בני הזוג, להתחבר לקהילה תומכת (אולי להגיע לקליניקה קהילתית), לברור קולות חיצוניים מקולות פנימיים, להטיל ספק ולהבדיל בין הפחדות לעובדות.

כל אישה לפני לידה ולפני תחילת פרק חדש בחייה זקוקה להתחזקות הזו, וכל לידה מביאה איתה את האפשרות ללמוד על עצמך ועל עוצמתך, רק שלידת עכוז מעצימה עוד יותר את הקקפוניה של הקולות והדעות המרובים המקיפים כל אישה הרה. בתוך הרעש הזה הדבר הראשון לעשות (אחרי בכי/יאוש/כעס ותסכול) הוא לקחת נשימה עמוקה פנימה. להניח ידיים אוהבות על הרחם, להזמין תנועות עובר. להרגיש את כפות הרגליים שלך על האדמה. לזכור שכרגע הכל בסדר. מצג עכוז הוא חלק טבעי ונורמלי מסיפור הלידה של בני האדם. הבחירה היא בידיך, האחריות שלך היא לחבר את עצמך למקורות ידע אמינים ומחזקים. להקיף את עצמך במלווים תומכים ולזכור כל הזמן שאת זו שיודעת את הדרך הנכונה עבורך

על היפוך עוברים:  לקריאה נוספת על היפוך עוברים

 אם את קרובה לתאריך הלידה המשוער והעובר עדיין במצג עכוז חשוב שתדעי שיש לך אפשרויות בחירה. את יכולה ללדת בניתוח קיסרי. את יכולה ללדת בלידה טבעית. את יכולה ללדת בבית חולים ואת יכולה גם ללדת בבית. יש  כיום בארץ מספר רופאים ומיילדות שמחויבים לזכותה של אישה לבחור על גופה ותומכים בנשים שמעונינות ללדת עכוז בבית חולים או בלידת בית

בגלל פוליטיקה, מגדר, כסף ובירוקרטיה משרד הבריאות לא תומך במיילדות וברופאים האלו ומסיבה זו הם לא יכולים לפרסם באופן גלוי את השירות שהם מציעים. אם תחפשי ותשאלי מפה לאוזן את תוכלי למצוא ליווי מקצועי גם בלידת עכוז ביתית.

בכל מקום ובכל זמן גופך ברשותך וזכותך ללדת כרצונך. יחד אם זאת מחקרים מלמדים כי מיומנות רוגע וכשירות של אנשי הצווות חיונית לבטיחות של לידת עכוז. ידיים מיומנות בלידת עכוז יודעות בעיקר לא להפריע ולא להתערב – הביטוי השגור ביותר כשלומדים על לידות עכוז הוא

 " hands off the breech!!"

הדרך הנכונה לתמוך בלידה עכוז היא לאפשר לרגליים ולגוף לצאת בלי הפרעה, מגע ביילוד עלול לגרום לו להתמתח ולהזיז את הראש מהתנוחה הרצויה. מסיבה זו אם הדבר אפשרי מבחינה כלכלית יש נשים שיעדיפו לקחת רופא פרטי מיומן בתמיכה בלידת עכוז טבעית

שערי צדק- ירושלים- דר פלוטקין
ביקור חולים- ירושלים-דר שווד, דר גדנסקי, דר פינליפ
לידת בית
בית חולים האנגלי- דר יעקוב ודר' פאדל.
לידה 2 והלאה
ג'הארה דולה- חבצלת השרון ליד לניאדו נתניה- דר אילן הלוי
לידת בית
שערי צדק- ירושלים- דר פלוטקין
ביקור חולים- ירושלים-דר שווד, דר גדנסקי, דר פינליפ
לניאדו- נתניה- דר' לוין
בית חולים האנגלי- דר יעקוב ודר' פאדל.

(טבלה מתוך קבוצת הפייסבוק לידת עכוז זו אפשרות)

לידת עכוז במים – קיימת תאוריה הסוברת כי הנטייה הגנטית של חלק מהעוברים למצג עכוז קשורה לפרק באבולוציה האנושית בו חיינו בתוך מים רדודים. יונקי מים כמו דולפינים נולדים כמעט תמיד בלידת עכוז. בין אם התאוריה הזו נכונה או לא, מים מתאימים במיוחד ללידת עכוז בגלל שמשקל המים עוזר לתמוך ולהחזיק את הגוף באותו שלב בו לא נוגעים בתינוק עד שיוצא העורף.

קיימים סוגים שונים של מצגי עכוז. יש מי שיגידו

types of breechvariation of breech

שבחלק מהמצגים הלידה תהיה מורכבת יותר . נסיון מצטבר של מיילדות טבעית מלמד שבכל הואריאציות אפילו כשהרגל באה ראשונה  לידת עכוז נרתיקית היא אפשרות שיש  לשקול

עוד מאמרים מעולים על לידת עכוז

ועוד מאמר טוב בעברית על לידות עכוז

לצפייה בסרטון לידת עכוז במים

לצפייה בטריילר הסרט breech in the system

למידע נוסף על לידות עכוז בבתי חולים שונים ברחבי הארץ 

c-section not best option for breech

לקבוצת הפייסבוק לידת עכוז זו אפשרות

סיפור על לידת עכוז- אם יש דלת יציאה למה לשבור את הקיר?

לקבוצת הפיסבוק של נשים קוראות ללדת