מחזוריות בריאה

לצפייה בסרטון: המחזור החודשי 

%d7%a1%d7%a8%d7%98%d7%95%d7%9f-%d7%9e%d7%97%d7%96%d7%95%d7%a8-%d7%aa%d7%9e%d7%95%d7%a0%d7%94
מתוך סרטון של עדה רימון, פרויקט גמר של תמי רימון בקורס גינקוסופיה

"אין דבר כזה מזג אויר רע, רק מלבוש לא מתאים" עד שהייתי בת עשרים לא הבנתי את המשפט הזה, שירשנו מאיזה דודה שחיה כנראה בארצות קרות יותר. בגיל עשרים נסעתי להיות שולייה של מיילדות בארצות הקרח של ניו מקסיקו.  הטלפון המבשר על לידה אוהב לצלצל בשעות הקרות של הלילה. כך מצאתי את עצמי מתעוררת בשלוש לפנות בוקר, מגלה שהשיער שלי הצמיח גבישי קרח, ומנסה לחלץ בידיים חשופות את גלגלי המכונית הראשונה שלי (שבי אדומה) מתוך השלג העמוק.

עברו שבועות עד שלמדתי להתלבש בשכבות – כאלו שלא גרמו לי להראות כמו בובת סחבות, שלא השאירו פתחים לרוח, שכבות ניתנות לקילוף פשוט בכניסה לבית מחומם של יולדת. התרגלתי לפזר מלח בחנייה, לייבש ולעטוף את השער אחרי המקלחת, ואפילו להנות מהחושך המקדים, להתכנס עמוק פנימה בלי להכנס לדכאון. עד שלמדתי חייתי כל הזמן בתחושה של סרבול ותסכול, כעסתי על מזג האויר וכעסתי על עצמי. כשלמדתי הבנתי באמת אין דבר כזה מזג אויר רע, רק מלבוש לא מתאים. בגלל שנולדנו באקלים פטריארכלי (שהולך ומתחלף) את רובנו לא לימדו שגם למחזור החודשי שלנו יש ארבע עונות.  וממש כמו עם מזג האויר – אין דבר כזה חלק "רע של המחזור" פשוט צריך לדעת איך להערך כדי להנות מכל אחת מהעונות שלנו

במקרה הטוב ספגנו את המסר "שיש ימים בחודש בהם שאנחנו "לא בשיאנו" וכדאי שנפנק את עצמנו". במקרה הפחות טוב דחפנו טמפונים כדי שלא ינזל לנו מיץ כחול מהתחתונים ובלענו כדור אקמול כדי שאף אחד לא ירגיש שמשהו שונה אצלנו. או שמצאנו את עצמנו מטופלות בגלולות רק כדי "להסדיר את המחזור" או אולי גילינו שאנחנו מאובחנות לפי הDSM- התנ"ך של הפסיכיאטרים- כסובלות מהפרעות כמו  PMS ו PMDD.

התקדמויות ברפואה מגדרית ובמדע הרפואי מאפשרות לנו להבין באור חדש חוכמה ששרדה בהרבה תרבויות עתיקות. כפי שהרופאה ג'ודי הולנד כותבת בספרה "מודי ביצ'ס" לכל אחד ממצבי הרוח המלווים את המחזור החודשי יש תפקיד אבולוציוני. במילים אחרות, החיבור וההקשבה של כל אישה למחזוריות שלה חיונית לבריאות ולהישרדות של המין האנושי.

  לפי הולנד בשינויים שעוברים על המוח הנשי במהלך החודש ובתנודות במצב הרוח והתודעה, גלומים יתרונות לא רק עבור האישה עצמה בחייה הפרטיים, ולא רק עבור בני משפתחה וקהילתה אלא עבור החברה כולה.

"קיימות סיבות אבולוציונית לתנודות ההורמונליות במצב הרוח. ישנו מצב רוח חיובי בשלבי המחזור החודשי המוביל לביוץ אשר מעודד אישה ליצור קשר עם בן זוג ולהרות. החלק המדוכא והמופנם יותר, הכבד בפרוגסטרון, המתרחש המחצית השנייה של המחזור, עוזר להבטיח את שלומו של תוצר ההפריה בכך שהוא שומר על האישה פסיבית, זהירה ורחוקה מסכנה. פרוגסטרון עולה במהלך המחצית השנייה של המחזור החודשי, רמת הפרוגסטרון תעלה אפילו גבוה יותר אם הביצית תופרה. זהו ההורמון העיקרי המשמר הריון. פרוגסטרון נוכח בתסמונת קדם ווסתית, בדיכאון אחרי לידה, ובדיסת'מיה, דיכאון כרוני קל. העלייה בשכיחות דכאון וחרדה בזמן הריון (במיוחד בטרימסטר הראשון) ובתקופה המידית שאחרי הלידה מגיעה בתקופות קריטיות עבור העובר כאשר התנהגות זהירה ומכונסת יותר של האם יכולה לעזור להבטיח את שרידות התינוק…"

"כשנשים חשות מאוימות אסטרוגן עוזר לנו להתייצב, לפתח חוסן ולהתאושש בחזרה. במובן הזה אסטרוגן פועל כ"הורמון סטרס." אחת הדרכים בהן אסטרוגן מקנה חוסן היא בכך שהוא מעלה רמות סרוטונין שעוזר לשמור עלינו יותר רגועות ורציונליות ופחות אמוציונליות. פעילות הסרוטונין גבוהה יותר כשרמת האסטרוגן גבוהה יותר. כשהאסטרוגן עולה הוא מגביר יצור סרוטונין וכן יצור רצפטורים לסרוטונין. באופן טבעי יש זמנים במחזור בהם האסטרוגן נמוך יותר מה שאומר שגם הסרוטונין ירד בעקבותיו." מצב הרוח הרע שלעיתים מתלווה לצניחה זו הוא טבעי וחולף. יותר מזה, יש לו תפקיד חשוב.

"פרוגסטרון יכול לגרום לך להרגיש מעוכה ועצבנית, הוא עולה לרמות שיא ביום ה21 למחזור. ממש לפני הווסת רמות האסטרוגן צונחות מהר וחזק, וכך גם הרצון הטוב שלך כלפי אחרים.

תסמונת קדם ווסתית (PMS) ירידה באסטרוגן מביאה לצניחה חדה בסרוטונין ימים ספורים לפני הווסת, ויתכן כי זהו ההסבר הביולוגי להרבה מהסימפטומים של תסמונת קדם ווסתית… כשיש פחות סרוטונין זה כאילו שיש פחות שכבות של בידוד שזמינות כדי להגן עליך מהעולם החיצון. את אפילו יותר פגיעה לכאב פיסי ויותר רגישה לביקורת. תסמונת קדם ווסתית יכולה להתחיל שלושה או ארבעה ימים לפני תחילת הווסת, אך יש נשים שחוות סימפטומים החל מיום או יומיים אחרי הביוץ. נשים עשויות לחוות דכאון כבד וייאוש, להכנס בקלות למריבות בבית ובעבודה, הן מתקשות להירדם או לישון בצורה רציפה, הן מרגישות נפוחות ומדווחות על מצב רוח ירוד….

בימים של PMS נשים עשויות להרגיש שהן תגובתיות ושהן מתרגזות בקלות מדברים שבשאר החודש הן היו מתעלמות מהם. אישה עשויה לשחרר התבטאויות ופעולות שלא נמצאות לה ברפרטואר בשלושת השבועות האחרים של המחזור. זה קשור לכך שהאונה המצחית במוח מגבילה מרכזים רגשיים, מה שמצריך רמות יציבות של סרוטונין. קרוב יותר לווסת כאשר רמות האסטרוגן  יורדות צונחות גם רמות הסרוטונין. הדברים שמפריעים לנו הם דברים אמיתיים. ההבדל הוא שבשאר החודש אנו מסוגלות להחביא את העצב ואת הכעס שלנו בצורה יעילה יותר.

אפשר לחשוב על אסטרוגן כהורמון שאומר "מה שתגיד מותק." אסטרוגן יוצר מסך של ריצוי. הוא נועד כדי למשוך בן זוג, ואז כדי להזין משפחה. אסטרוגן כולו עסוק בנתינה לאחרים. לשמור את הילדים שלנו שמחים ואת בני הזוג שלנו מסופקים. כשרמות האסטרוגן צונחות לפני הווסת מסך הריצוי נעלם.  במילים אחרות בשאר החודש אנו בולעות הרבה צפרדעים שבזמן השבוע שלפני הווסת אנחנו לא מסכימות לסבול בשקט.

לקראת סוף המחזור החודשי, אישה עשויה להרגיש חוסר שביעות רצון עם סביבתה ולהיות עסוקה בעריכת שינויים כדי לוודא שבחודש הבא הסביבה תהיה מתאימה יותר לקליטת עובר או לכל פרויקט יצירתי אחר. הימים הקדם ווסתיים הם זמן של חשבון נפש, זמן להתבונן ולראות שאת נמצאת במקום בו את רוצה להיות בחייך. כל ווסת היא הזדמנות להתחיל מחדש.

שימי לב לעין הביקורתית ולמחשבות השיפוטיות. סביר להניח שיש להן יותר תוקף ממה שהיית רוצה להאמין, ואני מתערבת שהן גם ניתנות ליישום ולפעולה.

היכולת האמפטית הנשית יכולה להיות מקור למידע ולכוח, וקיימות עדויות לכך שיכולת זו גבוהה במיוחד בימים שלפני הווסת. אלו ימים חזקים של אינטואיציה.

מה אם ננסח את התופעה הזו כיתרון ולא כחסרון? מה אם נאמר שבזכות רמות הסרוטונין הנמוכות אנו סובלות מפחות קהות חושית? לתקופה החודשית הזו בה אנו לא מוכנות לשתוק ולהבליג יש חשיבות עצומה לא רק ברמה האישית אלא עבור החברה האנושית כולה. חברה פטריארכלית מקדשת ריצוי, אטרקטיביות מינית, טיפול באחרים וסיפוק של בן הזוג. כך יוצא שסביב הביוץ אנו נחשבות אזרחיות למופת של התרבות השלטת בה אנו חיות. אך המסר הסמוי שאנו מקבלות הוא שהאיכויות שאנו מצטיינות בהן בשאר שלבי החודש הן "הפרעה פסיכיאטרית". הגדרה זו משרתת לא רק את חברות התרופות אלא גם את מי שלא רוצה לשמוע מה מפריע לנו, מה לא עובד לנו בסדר הקיים, בתוך הזוגיות או באופן כללי יותר במבני הכוח החברתיים.

לאמיתו של דבר יש ערך אבולוציוני הישרדותי באיכותיות הנשיות המתגלמות בכל שלבי החודש. לא רק לטובת שרידות עוברים וילודים אלא לטובת הישרדות האישה ולטובת התפתחות והישרדות החברה כולה. כדי להתקיים בחברה פטריארכלית עלינו למצוא את האיזון בין השתלבות בחברה כפי שהיא לבין מרידה בסדר הקיים לטובת עתיד טוב יותר עבורנו ועבור הדורות הבאים. חוסר איזון הורמונלי מבשר לנו בין השאר שיש יותר מדי פיטואסטרוגנים והורמונים בסביבה, בבקבוקי הפלסטיק, במזון מהחי ובמוצרים מהונדסים גנטית ללא בקרה ראויה. העובדה כי אורות העיר, חשמל ומסכים משפיעים על השעון הביולוגי החודשי ועל הפוריות מספרת על הצורך האנושי בחושך, באור כוכבים, בשקט ופחות גירויים. הרגישות המוגברת שלנו לטעמים ולריחות והפגיעות במערכת החיסונית בימים סביב הווסת יכולה לאותת (אם נדע להקשיב) על זיהומים באוויר, במים ובאדמה. העוולות שמכעיסות אותנו (אם נדע להביע אותן) יכולות לכוון אותנו כקהילה לקראת צדק חברתי ושוויון.

מעקב אחרי המחזוריות החודשית שלנו מועילה לא רק לצורך מעקב אחרי ימיים פוריים אלא לצורך תכנון פעילות חודשית באופן שהולך עם ולא נגד השינויים בגוף, בנפש ובתודעה. הבנה של המחזוריות שלנו ומעקב אחרי שלבי החודש השונים מאפשרת לנו לחיות בהתאם לעונות שלנו ממש כפי שחקלאי יודע מתי לזרוע, מתי לקצור ומתי לגזום, בהתאם לעונות השנה. אם נכתוב ונעקוב מתי אנחנו מבייצות, מתי לקראת ווסת ומתי הדימום, נוכל באופן הדרגתי לתכנן את החיים שלנו בהתאם לצרכים שלנו, ולהנות מהמתנות שיש לכל שלב בחודש להציע לנו ולעולם. כך למשל בימים שסביב הביוץ יש לנו יכולות ורבליות גבוהות יותר (אוצר המילים שלנו אשכרה גדל), אנו מפרישות פרומונים שהופכים אותנו למושכות יותר ולכן זה זמן מתאים לראיון עבודה או להרצאה מול קהל. בחצי השני של המחזור החודשי אנו רגישות יותר לכאב . ולביקורת ולכן פחות כדאי לקבוע תור לרופא שיניים, או להתנדב להביא סיפור למשוב בסדנת כתיבה.

המחזור החודשי שלנו עוסק ביצירתיות, לא רק ביצירת תינוקות. יש בתוכנו עת לחלום, עת להגשים, עת להתבונן, עת למחוק את הסקיצה ועת להתחיל מחדש.

כפי שכריסטיאן נורת'רופ כותבת בספר "גופה של אישה תבונתה של אישה":  "אנו יכולות לדרוש את חכמת מחזור הווסת על ידי התכוונות אל הטבע המחזורי שלנו. הגאות והשפל של החלומות, היצירתיות וההורמונים המתקשרים לחלקים שונים של המחזור מציעים לנו הזדמנות גדולה להעמיק את הקשר שלנו עם הידיעה הפנימית של".

חינוך למחזוריות בריאה  מתחיל בחגיגה לכבוד הבת שלנו כשהיא מקבלת ווסת

ובדוגמא אישית באופן שבו אנחנו נותנות לכוחות העל שיש לנו בשלבים שונים של החודש לבוא לידי ביטוי