שחלות פוליציסטיות

PCOS

תסמונת השחלות הפוליציסטיות

 עבודה שהוגשה בקורס גינקוסופיה מאת: ענת עם שלם , נתי

תסמונת ע"ש שטיין -לבנטל

תסמונת השחלות הפוליציסטיות היא אחת מההפרעות האנדוקריניות הנשיות הנפוצות ביותר. היא התגלתה לפני 70 שנים ע"י זוג חוקרים בשבם שטיין ולבנטל. תרומתם של רופאים אלו הייתה בהבנה של הקשר בין מבנה השחלות הפוליציסטיות ולהפרעה בתפקודן. תסמונת השחלות הפוליציסטיות הינה תסמונת מורכבת והטרוגנית בעלת אטיולוגיה לא ברורה,  למרות שישנן ראיות התומכות במידה רבה את היותה מחלה גנטית.                                                                                          התסמונת גורמת לסימפטומים ב 5%-10% מהנשים הנמצאות בגיל הפוריות (גילאי 12-24), והיא נחשבת לאחד הגורמים העיקריים לבעיות פוריות אצל נשים, והבעיה האנדוקרינית השכיחה ביותר אצל נשים בגיל הפוריות.

המאפיינים העיקריים של התסמונת הם-

בעיות ביוץ וכתוצאה מכך הפרעות במחזור הווסת, בעיות פוריות הקשורות לביוץ ושחלה מוגדלת מרובת ציסטות. ניתן לראות השפעות של רמות אנדרוגנים (הורמונים זכריים) גבוהות בדם- אקנה ושיעור יתר (הירוסטיזם- שיעור יתר הורמונלי). כמו כן , נשים רבות סובלות גם מתנגודת אינסולין, (העלולה להוביל להשמנת יתר וכן מקדמת מחלות כמו סוכרת סוג 2) ורמות כולסטרול גבוהות בדם.

התסמינים וחומרתם מופיעים בצורה שונה בין אישה לאישה- ההסתמנות של PCOS יכולה להיות קלה (עור שומני) ועד מחלה קשה מאוד עם הפרעות ביוץ ובעיות ווסת.

 • השמנה אינה חלק מהתסמונת אולם קרוב ל 50% מהסובלות משחלות פוליציסטיות סובלות מהשמנת יתר, מצב המחריף את רמות האינסולין הגבוהות. ההשמנה הטיפוסית לשחלות פוליציסטיות הינה השמנה אנדרואידית, כלומר, שומן באזור המותניים והבטן. כאשר אישה סובלת ממשקל עודף התסמונת עלולה להחמיר (יצירה של אנדרוגנים בפריפריה- רקמות שומן ועור יכולות לעשות המרה של אנדרוגנים חלשים לאנדרוגנים חזקים יותר). ירידה מתונה במשקל הגוף, אפילו 5% בלבד, עשויה לשפר את התגובה ההורמונאלית ולסייע בהסדרת הביוץ.

ההגדרה של PCOS משתנה כל הזמן:

ארה"ב- ב 2003 ההגדרה של PCOS היתה היפרגונדיזם והתסמינים שלו יחד עם Oligomanorrhea (מחזור של 35 ימים ומעלה בין ווסת לווסת, 4-9 מחזורים בשנה) והפרעות ביוץ. אין קשר לאוטרסאונד.

אירופה- ההגדרה הייתה שחלות פוליציסטיות באולטרסאונד יחד עם אנדרוגנים גבוהים בדם או תסמינים של עודף אנדרטגנים או הפרעות במחזור.

ב 2003 החליטו על קריטריונים לאיבחון PCOS (Rotterdam revised diagnostic criteria)

 1. אוליגומנוריאה או אי ביוץ (an ovulation)
 2. סימנים קליניים או ביוכימיקליים (תמונת דם) של היפראנדרוגניזם.
 3. שחלה פוליציסטית באולטרסאונד.

מספיק 2 קריטריונים בשביל לאבחן PCOS.

יש לשלול תופעות אחרות שיכולות לגרום לכך כמו:

Congenital adrenal hyperplasia (יצירת יֶתֶר מולדת של האדרנל- שם כולל למספר מצבים רפואיים הנובעים ממוטציה בגנים של האנזימים האחראים ליצור קורטיזול על ידי בלוטות האדרנל. התסמינים הנפוצים ביותר של מצבים אלה קשורים לייצור עודף של אנדרוגנים על ידי בלוטת יותרת הכליה), קושינג או גידולים מפרישי אנדרוגנים.

כיום יש עדיין חוסר הסכמה מוחלט על ההגדרה, כאשר אומרים שיש שלוש רמות מהקל לקשה:

 1. היפראנדרוגניזם אידיופטי- ללא סיבה ידועה.
 2. Ovulatury PCOS- בעיות ביוץ.
 3. Classic PCOS – חוסר וסת, שיעור יתר, השמנה ושחלות מוגדלות.

מהי שחלה?

שחלות הן האיברים הקטנים, המלבניים, שצבעם כצבע פנינה, הנחים ממש מתחת לחצוצרות בכל אחד מצדי הרחם. צורתן מוארכת (כצורת השקד) וגודלן בין 3-5 ס"מ.

המספר הגדול ביותר של ביציות בשחלות אישה, כ20 מיליון (!), נתון בזמן עוברות, בשבוע 20 להיריון. מאותו רגע ואילך, אישה מתחילה לאבד ביציות.

השחלות מייצרות ביציות וגם מייצרות הורמונים ( אסטרוגן,פרוגסטרון ואנדרוגנים)  הנמצאים תחת הבקרה של הגונדוטרופינים מההיפופיזה במשך כל החיים, אם כי הכמויות שהן מייצרות משתנות (לא יורדות בהכרח) בהתאם לגילה של האישה. תפקידי השחלות הם:

 1. ייצור הורמוני מין נקביים (אסטרוגן ופרוגסטרון)
 2. אחסון הביציות ושחרור ביצית בשלה לחצוצרה, בכל חודש.

תפקידיהם של הורמוני השחלות:

 1. מווסתים את המחזור החודשי.
 2. תומכים בשליה וברחם במהלך ההיריון.
 3. מכינים את השדיים להנקה.
 4. גורמים להתפתחות סימני המין הנקביים השניוניים.

הורמונים נוספים המשוחררים מהשחלות הינם:

Inhibin (מעכב הפרשת FSH)

 Relaxin (הורמון מעודד הרפיה ופתיחה של אגן הירכיים, לקראת הלידה).

 

מהי שחלה פוליציסטית ?

שחלה המכילה מעל 12 זקיקים מתחת ל 10 מ"מ שמפוזרים בשחלה באופן אקראי, או שחלה מעל 10 סמ"ק. מספיק שחלה אחת עם הפתולוגיות האלו כדי לאבחן (בעבר הזקיקים היו צריכים להיות מפוזרים בהיקף (סימן מחרוזת) ורק 10 זקיקים היו מספיקים). הזקיקים הללו הם זקיקים אנטרלים (תוך שחלתיים) שלא מצליחים להתפתח כמו שצריך ולכן הם מרובים ולא גדולים. הזקיקים שומרים על יכולת התמיינות והתפתחות, ומכיוון שיש הרבה זקיקים מפותחים חלקית בשחלה בו זמנית ישנו סיכון מוגבר ל- Ovarian hyperstimulation syndrome  (OHSS – תסמונת גירוי יתר שחלתי מספר רב של זקיקים אשר כל אחד מהם מפריש אסטרוגן ומביא למנגנון פתולוגי שבו קיימת עליה בחדירות הנימים, אובדן נוזל לחלל הבטן, היווצרות מיימת וסיבוכים נוספים. מצב מסכן חיים).

אבחון תסמונת השחלה הפוליציסטית-

מתבססת על הסימפטומים + בדיקות הורמונאליות – רמות LH  יחסית לרמות FSH, (היחס יהיה גדול מ-2) ורמות אנדרוגנים בדם. אבחנה מבדלת לשלילת גידולים בשחלות או באדרנל (מפרישה אנדרוגנים).

על מנת לאבחן שחלות פוליציסטיות צריכים להתקיים 2 מהמצבים הבאים:

 1. ווסת לא סדירה או אי הופעת ווסת
 2. רמות גבוהות של הורמונים אנדרוגנים (ישנם סימנים לכך כמו שיעור יתר, אקנה, התקרחות)
 3. שחלות עם ציסטות מרובות – מאובחן באולטרא סאונד.

אבחון הבעיה נעשה במספר שלבים. תחילה הרופא לוקח מן האישה היסטוריה רפואית ביחס לסדירות מחזורי הוסת . לאחר מכן הוא מבצע בדיקה גופנית. אם בבדיקה הגינקולוגית הרופא חש כי השחלות מוגדלות הוא יבצע בדיקת אולטרסאונד.

מספיק שימצאו רק בשחלה אחת זקיקים רבים על מנת לאבחן שזו שחלה פוליציסטית. לאחר מכן האישה נשלחת לבדיקות של רמות הורמונים בדם.

מאפיינים ביוכימיים ב PCOS (biochemical characterization)

יכול להיות 50%-150% גבוהה מהנורמה.

כאשר עושים פרופיל הורמונלי ביום ה-3 לדימום הווסתי, אפשר לראות LH גבוה בהשוואה ל FSH, מה שאמור להיות הפוך בנשים בריאות. במצב שבו ביום ה-3 לדימום הווסתי ה LH גבוה פי 2 מה FSH  – הוא כמעט פתוגנומוני (קיימותו מוכיחה בוודאות קיימות של מחלה ספציפית) ל PCOS.       ב 30% מהנשים יש היפרפרולקטמיה קלה (לאחר תיקון הציר ההורמונלי רמות הפרולקטין חוזרות לנורמה).                                                                                                                       כמו כן, למרבית הנשים בעודף משקל יש תנגודת אינסולין- בודקים זאת כיחס גלוקוז/אינסולין בצום. יחס קטן מ-4.5 מעיד על מצב של תנגודת אינסולין. בהעמסת סוכר , אם לאחר שעתיים יש רמת סוכר בדם של מעל 200, ישנה תנגודת לאינסולין.

 • תנגודת אינסולין-

תפקידו החשוב ביותר של האינסולין הוא לסייע לסוכר לעבור מזרם הדם אל תוך התאים ברקמות הזקוקות לו. מעבר זה כרוך בכניסת המולקולה של הסוכר אל הקולטנים הנמצאים על פני קרום התא הקולט. קולטנים אלו הם איברונים המורכבים מחלק הנמצא מחוץ לתא, מחלק החודר את קרומו ומהחלק התוך-תאי. תהליך העברת מולקולת הסוכר מהדם אל פנים התא מותנה בתפקודו התקין של הקולטן, על כל מרכיביו. הפרעה בתפקוד הקולטן מהווה את הסיבה העיקרית והשכיחה ביותר להתפתחות תנגודת לאינסולין, החל ממספר קטן של קולטנים וכלה בחסר של חומרים ואנזימים חיוניים ההכרחיים לביצועו התקין של תהליך מעבר הסוכר, מהדם אל פנים התא.

תנגודת אינסולין נמצאת ברוב הנשים בעלות עודף משקל וב- 33% מהנשים בעלות משקל תקין הלוקות ב PCOS. אינסולין ו IGF-1  דומים אחד לשני ויכולים לפעול על אותו רצפטור אם הריכוזים מספיק גבוהים. כאשר רמת האינסולין גבוהה הוא פועל על תאי התקה (התאים העוטפים את הביצית בתוך השחלה ומפרישים הורמונים) בתור גורם גדילה ולכן רמות האנדרוגנים יעלו ורמות ה SHBG המופרשים בתאי הכבד ירדו ([i]sex hormone binding globulin). שני גורמים אלו מביאים למצב של פעילות וגוברת של הורמוני מין בדם האישה. התנגודת לאינסולין לא נובעת רק מירידה של ריכוז הרצפטורים על התאים, אלא גם משיבוש ההעברה של הסיגנל התוך תאי בתאים (post receptor defect).

כאשר מופיעה תנגודת לאינסולין ופעולת האינסולין אינה יעילה, הגוף מייצר כמות גדולה של אינסולין, על מנת להתגבר על התנגודת. מצב זה מכונה היפראינסולינמיה והוא מהווה בסיס להתפתחות יתר-לחץ-דם, להפרעה בשומני הדם, לעלייה במשקל ולנטייה לקרישיות-יתר. לאחר מספר שנים שבהן הגוף מצליח לייצר אינסולין בכמות מספקת על מנת להתגבר על התנגודת, תאי הבטא מגיעים למצב של תשישות, ואז כמות האינסולין פוחתת והולכת, ובמקביל רמות הסוכר בדם מתחילות לעלות. מצב זה מגדיר את תחילת הסוכרת.

השלכות לטווח ארוך late sequelae))

השינויים באישה באים לידי ביטוי בגיל ההתבגרות וכן בגילאים מבוגרים יותר.                                        בנערות יש את הסימנים המוזכרים לעיל (בעיות מחזור, שיעור יתר, עור שומני ואקנה) בעוד שבנשים מבוגרות יש יותר סיכון לסוכרת סוג 2, מחלות לב, סיבוכי הריון ו endometrial carcinoma (סרטן רירית הרחם) בעקבות עודף של אסטרוגן (unopposed estrogen).                                                                                                בשביל לאבחן תסמונת מטבולית יחד עם שחלה פוליציסטית צריך 3 מתוך 5 קריטריונים:

 1. עודף משקל.
 2. כולסטרול גבוה (LDL)
 3. לחץ דם גבוה.
 4. בבדיקת העמסת סוכר של 75 גרם גלוקוז רואים ערך של מעל 200 אחרי שעתיים.
 5. רמות גבוהות של טריגליצרידים.

פתופיזיולוגיה (השתלשלות האירועים המדויקת המביאה לשיבוש פעילות הגוף התקינה)

מולטיפקטוריאלי (רב סיבתי)

ישנם גורמים רבים שיכולים להשפיע על עצירת התפתחות הזקיקים ולא ברור מהו הגורם הראשוני לכך. יכול להיות שמדובר בתסמונת גנטית אולם עדיין לא נמצאו גנים שיודעים כי הם גורמים לתסמונת.  הפיזור במשפחות מעיד על תסמונת המושפעת מגורמים גנטיים וסביבתיים.

הטיפול הקונבנציונלי ב PCOS

על פי הרפואה הקונבנציונאלית אין דרך לרפא את התסמונת והטיפול בתסמונת הינו תלוי תלונות:

טיפול כללי-

מיועד עבור כל הנשים המאובחנות בPCOS מאחר והן נמצאות בסיכון או כבר סובלות מתסמונת מטבולית. דיאטה ופעילות גופנית חשובות מאוד לכל הנשים המאובחנות ב PCOS בכדי לתקן את הפרופיל האסטרוגני.                                                                                                     גורמי הסיכון למחלה קרדיווסקולרית בנשים עם PCOS הם: עודף משקל, עלייה באינסולין, פרופיל שומנים גבוה ויל"ד.

טיפול מניעתי-

מיועד לנשים אשר אינן מבייצות או מבייצות לעיתים רחוקות. עודף הורמון אסטרוגן גורם לדימום קל לאורך זמן או דימום מסיבי פתאומי.                                                                                                                         הדרך הטובה ביותר למנוע את הדימומים הללו היא על ידי יצירה של מחזור טבעי בעזרת מתן פרוגסטרון סינטטי – progesterone cycling. עושים זאת בעזרת מתן פרוגסטין הניתן במעגלים של שבועיים ולאחר מכן יש נשירה של הרירית וכך מונעים את הדימומים המסיביים וגם מפחיתים את הסיכון לסרטן רירית הרחם.                                                                                                                 בחלק מהנשים אין בעיית דימומים אולם הביוצים שלהן רחוקים מאוד ועל כן הן מדממות מספר מועט של פעמים בשנה. כאשר האישה אינה מעוניינת בהריון היא תקבל גלולות למניעת הריון, על מנת לדכא את פעילות השחלות, כדי להפחית השפעה של הורמוני המין האנדרוגנים וכדי ליצור דימום מלאכותי במועד קבוע מדי חודש, על מנת למנוע מרירית הרחם לשגשג יתר על המידה, באופן העלול לגרום לסרטן. הגורם המשפיע בגלולות יהיה הפרוגסטרון, מאחר ורמות האסטרוגן בגופה גבוהות גם ככה.

Hyperandrogenism– בא לידי ביטוי בהירסוטיזם (שיעור יתר על רקע הורמונלי) ואקנה.

שיעור יתר באישה הסובלת מ PCOS כנראה נוצר בגלל רמות גבוהות של LH ושל אינסולין. השיעור יהיה בדרך כלל מעל המרפק, מעל השפה העליונה, על הסנטר, החזה, בבטן ובמפשעה (שיעור על האמה או בשוק אינן קשורות ל PCOS. ישנם 9 מקומות בהם בודקים האם יש שיעור יתר ובכל מקום יש 4 דרגות.                                                                                                              מחברים את את תוצאות הדרגה של כל המקומות ומקבלים תוצאה שמספרה הוא עד 36 כאשר:

 1. תקין- עד 8
 2. Mild- 8-15. במקרה כזה עושים טיפול קוסמטי בטכניקות שונות להסרת שיער,כגון מחט חשמלית,מריטה בפינצטה,שעווה,דפילטורים  (נוזלים ומשחות) או הלבנת שיער (כמו חמצון).
 3. Severe- מעל 15. אפשר לתת טיפול תרופתי .
 • בדרך כלל נותנים גלולות למניעת הריון. הגלולות מורידות את רמות הLH על ידי העלאת רמות הפרוגסטרון. יש פחות ייצור של אנדרוגנים על ידי תאי התקה. האסטרוגן מעלה את ייצור הSHBG בכבד אשר מוריד את הפרקציה החופשית של הורמוני המין (החלק של ההורמונים הזורם בדם) וכתוצאה מכך יש פחות שיעור. הגלולות הפופולריות הן גלולות המכילות  פרוגסטרון שהוא אנטי אנטרוגני (מעכב טסטוסטרון). הגלולות ניתנות למשך 21 ימים כאשר בתחילת הטיפול נותנים מינון מוגבר של פרוגסטרון וכך יוצרים מצב של רמות גבוהות של פרוגסטרון בתחילת המחזור אשר יורד משמעותית בסוף המחזור וזה גורם למחזור ווסת תקין. טיפול זה עוזר גם לעור שומני ולאקנה. השפעת הגלולות ניכרת בדרך כלל רק כעבור חודשים אחדים ויש לטיפול תופעות לוואי כמו גודש בחזה, אגירת נוזלים ושינויים במצב רוח. כמו כן נטילת גלולות למניעת הריון מגבירה את הסיכון להיווצרות קרישי דם וסיבוכיהם בנשים שלהן מחלת קרישתיות יתר ידועה וגם אצל נשים מעשנות בנות 35 ומעלה.
 • ספירונוקלטון (אלדקטון)- אנטיאנדרוגני ברמת הרצפטור. תרופה החוסמת את הייצור והפעולה של ההורמונים הזכריים-עשויה להועיל בהפחתת השיעור הבלתי רצוי.  תופעות לוואי כוללות- השתנה מוגברת, לחץ דם נמוך (לעיתים עד כדי התעלפות) בשעת קימה או עמידה מזורזת, כאב בשדיים ודימום בלתי סדיר מן הנרתיק. מאחר שתרופה זו מסוכנת לעובר המתפתח, כל אישה המקיימת חיי מין פעילים ומשתמשת בתרופה זו צריכה לנקוט שיטות יעילות למניעת הריון.
 • Flutamide אנטי אנדרוגני אשר שילוב שלו עם מטפורמין (תרופה המשמשת לויסות רמות הסוכר בדם) וגלולות למניעת הריון ניתנות לנשים עם pcos קלאסי.

Ovulation induction (השראת ביוץ)

במקרה של אישה הסובלת מאי פריון כתוצאה מ PCOS ורוצה להיכנס להריון-

 1. דיאטה- אצל נשים בעלות BMI מעל 30 זה חשוב במיוחד. ירידה של 5% במשקל מספיקה בשביל לעזור להעלאת רמות ה SHBG , ירידת טסטוסטרון חופשי, ירידת אינסולין בצום ותגובה טובה יותר להעמסת סוכר. ירידה במשקל מתקנת את המחזור ההורמונלי, מחזירה ביוצים ספונטניים ומורידה את שיעור ההפלות.
 1. תרופות משרות ביוץ-

 

 • Clomiphen citrate ידוע גם בשם איקקלומין. זהו טיפול הבחירה התרופתי מאחר שהיא נחשבת לתרופה יעילה ובטוחה יחסית, הניטלת דרךהפה בטבליות, עלותה נמוכה והיא מחייבת מעקב פחות תכוף.                       זוהי תרופה המשרה ביוץ על ידי אפקט אנטי אסטרוגני במקומות שונים.- היא חוסמת את הקולטנים לאסטרוגנים בהיפופיזה וזה גורם לבלוטה להפריש להפריש יותר FSH. כמו כן ההיפותלמוס מפריש רמות מוגברות של GnRH (הבלוטה "רואה" שיש ריכוז נמוך של אסטרוגן) ואז יש הפרשה מוגברת של LH  וFSH ואז יש גירוי שחלתי לגיוס זקיקים בשחלה. האיקקלומין ,אם כך, מגביר את התהליכים הטבעיים הגורמים לביוץ ולא גורם באופן ישיר לביוץ.                                                                                                      את התרופה נותנים לנשים שאינן מבייצות או שמבייצות לעיתים רחוקות ומתחילים את הטיפול ביום ה 3 או ה5 לדימום הווסתי. היא ניתנת במשך חמישה ימים והביוץ צפוי להתרחש כשבוע לאחר מכן (למרות שיכול גם להתרחש בין 5-12 יום מנטילת הכדור האחרון).                                                                                   בשל פעילותה נוגדת האסטרוגן, לתרופה יש תופעות לוואי כמו רגישות בשדיים, אי נוחות בבטן וגלי חום.  כאבי בטן קשים, בחילות והקאות או הפרעות בראיה, נדירות מאד, אך מחייבות הפסקת הטיפול ופניה לרופא המטפל.
  תופעה נוספת שאינה רצויה היא נוזלי צוואר רחם מועטים וצמיגיים ורירית רחם דקה ופחות מוכנה לקליטת העובר עקב חסימת הקולטנים לאסטרוגן. לעיתים הרופא המטפל יוסיף לטיפול תרופה המכילה אסטרוגן (כמו פרוגינובה או אסטרופם) במטרה למנוע את הופעת תופעות הלוואי שנובעות מחסימת הקולטנים לאסטרוגן.                                                                                                                       מאחר והאיקקלומין גורם למספר זקיקים מוגדל להגיע לביוץ, קיים סיכון של כ- 10% להריון מרובה עוברים, כמעט תמיד תאומים.                                                                                     כ- 80% מהנשים יבייצו בעקבות נטילת איקקלומין, וצפוי שכ- 40% מהנשים יהרו בעקבות הטיפול. הסיכוי להריון לכל מחזור בו הושג ביוץ מוערך בנשים צעירות ב- 20-15%.

מקובל לבצע 3-6 טיפולי איקקלומין לפני שעוברים לטיפול אחר.

 • IUI (הזרעה תוך רחמית) – לאור החשש מפני איכות ריר ירודה בעקבות הטיפול עם האיקקלומין ניתן גם לבצע הזרעה במטרה לעקוף את צוואר הרחם. זהו תהליך אשר במהלכו מוזרקת כמות מרוכזת של זרע שעבר השבחת זרע באמצעות קטטר אל תוך חלל הרחם/צוואר הרחם של האישה. באמצעות הטיפול מתאפשרת הגעה של כמות זרע איכותית וגדולה יחסית אל האזור בו אמורה להתרחש ההפריה. הזרעה תוך רחמית מבוצעת במועד הסמוך ככל הניתן למועד הביוץ.
 • מטפורמין (גלוקומין או גלוקופאג')- מומלץ לטיפול רק בנשים עם PCOS הסובלות מתנגודת אינסולין.         תרופה המשמשת בעיקר לטיפול בסוכרת קלה שאינה מחייבת מתן אינסולין.                 היא מווסתת את רמות הסוכר בדם בשלושה אופנים:

* מגבירה את רגישות התאים לאינסולין – מעלה את מספרם של קולטני האינסולין,  משפרת את תגובתם וגורמת להגברת השימוש והניצול של גלוקוז ברקמות הגוף.

* מפחיתה את כמות הגלוקוז הנספג בקיבה.

* מדכאת את תהליך הגלוקוניאוגנזיס וכן פירוק גליקוגן בכבד.

התרופה ניתנת במינון של טבלייה אחת של 850 מ"ג מידי יום במשך שבוע, ואם אין תופעות לוואי משמעותיות, המשך טיפול עם שתי טבליות מידי יום.                                        מטפורמין גורם לתופעות לוואי בכ- 20% מהנשים, שעלולות לכלול אי נוחות בבטן, כאבי בטן עוויתיים, שלשולים ובחילות. מיעוט מקרב הנשים נאלץ להפחית את מינון התרופה או להפסיק את נטילתה בשל תופעות הלוואי הללו.                                                                     כשליש מהנשים עם שחלות הפוליציסטיות יבייצו לאחר נטילת מטפורמין בלבד ו- 90% יבייצו לאחר נטילת מטפורמין ואיקקלומין.
נשים רבות עם עודף משקל מוצאות שקל להן לרדת במשקל תוך כדי נטילת התרופה, ולירידה במשקל במקרים אלה תרומה רבה להצלחת הטיפול.

 • FSH (גונל F או פיוריגון) – השלב הבא בטיפול. נותנים תרופות אלו אם שאר הדברים עד שלב זה לא עבדו. טיפול יותר יקר.                     תרופות סינטטיות שמכילות את ההורמון FSH. ייחודן בכך שהן מיוצרות באופן מלאכותי (רקומביננטי) במעבדה, ללא צורך במקור ביולוגי כמו שתן. התרופה ניתנת מהימים הראשונים של המחזור, כזריקה תת-עורית מידי יום. משך הטיפול והמינון שניתן מידי יום נקבע באופן אישי עבור כל אישה על פי גילה, משקלה, מבנה השחלות שלה ותגובתה לטיפולים בעבר. אצל נשים עם שחלות פוליציסטיות יש לנהוג במשנה זהירות מאחר ושחלותיהן נוטות להיות רגישות במיוחד לגירוי השחלתי. הטפול בזריקות מחייב בדרך כלל מעקב קפדני אחר התגובה השחלתית בעזרת מעקב זקיקים באמצעות אולטרסאונד ובדיקות דם לרמות אסטרדיול ופרוגסטרון. בדרך כלל המעקב מתחיל לאחר 5-6 ימים של זריקות ונמשך מידי יומיים שלושה. מרבית הנשים יבייצו כעבור 7-14 יום של זריקות.                                                                                        הסיכון להריון מרובי עוברים, בעיקר תאומים, מגיע לכ- 20%. סיכון משמעותי נוסף הוא גירוי יתר של השחלות שיכול להתבטא בשחלות מוגדלות מאד ומלאות בציסטות רבות, תפיחות רבה של הבטן, נוזל חופשי בבטן, קוצר נשימה, שלשולים וכאבי בטן. קיים לעתיים מרווח צר בין מינון שגורם לתגובה השחלתית הרצויה וזה שגורם לגירוי יתר שחלתי. שתייה מרובה ומעקב רופא חיוניים במקרה של חשד לגירוי שחלתי.                                                                                                     תרופות אלו נמצאות בשימוש כבר שנים רבות וכמעט באופן ודאי ובילו לביוץ.   הסיכוי להריון בכל מחזור הוא כ- 20%, כך שלמעלה ממחצית מהזוגות ישיגו הריון לאחר 3 מחזורי טיפול.
  תרופות דומות נוספות הן המנוגון (menogon) והמנופיור (menopure), רק שהן מכילות גם את הורמון ה LH ומופקות משתן של נשים בגיל הבלות העשיר בהורמונים אלה.                                                                                                 לווריס (Luveris) – תרופה המכילה את הורמון LH ומיוצרת באופן סינטטי בעזרת שיטות של הנדסה גנטית. שילוב של לווריס עם גונל F או פיוריגון מאפשר ליצור תכשיר שדומה למנוגון, בכך שהוא מכיל גם FSH וגם LH, אך הפעם מקור כל התרופות סינטטי, כלומר לא משתן של נשים בבלות.  ניתנת בזריקה תת עורית גם כן ויעילותה בשילוב עם גונל F למנוגון.
 1. תרופות לגרימת ביוץ-
 • פרגניל (Pregnyl) –  תרופה שמכילה HCG (גונדוטרופין כוריוני אנושי) שבודד משתן של נשים הרות.  הורמון זה מופרש באופן טבעי על-ידי העובר ומאוחר יותר על-ידי השיליה במהלך ההריון. להורמון ההריון פעילות דומה לזו של הורמון ההצהבה (LH) שגורם לביוץ במחזור הטבעי. התרופה משמשת לגרימת ביוץ במסגרת טיפולי פריון והפריה חוץ גופית.                                                               התרופה ניתנת לשריר, בדרך כלל כאשר יש זקיקים בקוטר 17-20 מ"מ.  הביוץ מתרחש כ- 36 שעות לאחר מתן הפרגניל.  ניתן לתת פרגניל גם כתמיכה בגופיף הצהוב לאחר הביוץ. גרימת הביוץ כמעט ודאית אם התרופה ניתנה בעיתוי הנכון.
 • אוביטרל (Ovitrelle) – תרופה שמכילה HCG סינטטי, המיוצרת בשיטה של הנדסה גנטית. התרופה ניתנת, כתחליף לפרגניל, לגרימת ביוץ במסגרת טיפולי פריון והפריה חוץ גופית.           התרופה ניתנת כזריקה תת-עורית. המטופלת יכולה להזריק את האוביטרל בעצמה או בעזרת בן/בת זוג. נראה שיש פחות תופעות לוואי מקומיות בהשוואה לפרגניל. אוביטרל ניתן בדרך כלל כאשר יש זקיקים בקוטר של לפחות 18-20 מ"מ.
  מאחר והאוביטרל מיוצרת באופן סינטטי, התכשיר הינו בדרגת טוהר וניקיון גבוהים בהשוואה לפרגניל, דבר שמתבטא במיעוט תופעות לוואי מקומיות באזור ההזרקה. גרימת הביוץ כמעט ודאית אם האוביטרל ניתנת בעיתוי הנכון.
 1. IVF (In vitro fertilization) – הפריה חוץ גופית או הפריית מבחנה. בישראל, במידה והגונדוטרטפינים לא עזרו , השלב הבא בטיפולי פוריות בנשים אשר סובלות מPCOS הינו הפריה חוץ גופית.
 1. טיפול כירורגי / כריתת יתד/ wedge resection בטיפול כורתים חלק מרקמת השחלה או צורבים אותה בעזרת מחטים חשמליות. הפעולה מחייבת ניתוח לפרוסקופי בהרדמה כללית.                             שיעור ההצלחה של טיפול זה, בהסדרת הביוץ נמוך מ- 50% ויש סכנה להיווצרות הידבקויות או רקמה צלקתית סביב השחלה שתפגע בסיכוי להרות.                                                         לא נראה שיש לפעולה יתרון ברור ביחס לטיפול המקובל להשראת ביוץ עם תרופות.                                                                                                  הניתוח מתאים לנשים אשר אינן יכולות לעמוד בהוצאות הכספיות הגבוהות של הטיפול בגונדוטרופינים. (הפעולה לא שכיחה בישראל).


PCOS בראייה הוליסטית – אנרגטית

"מנקודת המבט של רפואת אנרגיה השחלות שוות בערכן לאשכים. אפשר לחשוב עליהן כעל "ביצי האישה" מפני שהן מייצגות בדיוק את אותו הדבר בעולם. כאשר גבר יוצא לעולם לבצע פעולות קשות או מעשים של אומץ הדורשים ממנו לתמרן בעולם החפצים או האנשים אומרים עליו: "יש לו ביצים". עבור האישה היציאה אל העולם, במיוחד אל העולם המכוון גברים ,גם היא "דורשת ביצים", אבל היא חייבת להשתמש באנרגיית השחלות שלה ועל שדה האנרגיה שלה. גדי לשמור על בריאותה היא חייבת להשתמש "בביצים" שלה באופן שיקדם את חייה". (מתוך גופה של אישה תבונתה של אישה)

ד"ר כריסטיאן נורת'רופ מציגה תפיסת בריאות ייחודית ויוצאת דופן בעולם הרפואה הקונבנציונלית הגורסת כי האחריות על מצב הבריאות שלנו מוטלת עלינו ולא על הרופאים שלנו. היא מביאה גישה בה אנחנו יוצרות לעצמנו מחלות כאשר איננו מקשיבות לתבונת הגוף אשר נמצאת בתוכנו. היא הביאה גישה האומרת שכאשר אנו סובלים ממתח רגשי אינו פתור בתחום מסוים של חיינו, המתח יוצר הפרעה בשדה האנרגיה שלנו העשויה להתבטא במחלה פיזית.

הגוף שלנו מדבר איתנו כל הזמן. יש לגוף תבונה עמוקה ואין סופית והוא יודע ומכיר את המקומות בהם אנו תקועים או חסומים מבחינה רגשית ואנרגטית. ברגע שחסימה רגשית מתפתחת למחלה פיזית- מיקום המחלה עשוי לאותת לנו מהי התקיעות. הרי הגוף אינו יודע שיש לו תסמונת השחלות הפוליציסטיות. זהו שם שאנחנו כבני אדם הענקנו לחוסר האיזון הגופני שהתמקם לו בשחלה. שאלה שראויה להישאל היא- מדוע הגוף בחר (כן כן- בחר) למקם את חוסר האיזון דווקא בשחלות? דווקא במערכת הרבייה הנשית שלנו?

השחלות מייצרות ביציות. הביצית מגלמת את פסגת הפוטנציאל היצירתי שלנו.

בהינתן תנאים מתאימים הביצית תיקח חלק ביצירת תינוק- פאר היצירה האנושית.

"מבחינה אנרגטית השחלות מייצגות את היצירתיות העמוקה ביותר שלנו, אותה יצירתיות אשר ממתינה להיוולד מתוכנו ויכולה להיוולד רק באמצעותנו" (ד"ר כריסטיאן נורת'רופ).

החברה מנסה פעמים רבות לשלוט ביצירתיות שלנו באמצעות נורמות חברתיות של מה יפה ומה לא, תאריכי יעד (דד ליין / זמן קטל) , מיכסות ועוד.

כאשר אישה איננה שמה לב לתבונה היצירתית הטמונה בה עקב החששות שלה או חוסר הביטחון שלה בעולם אשר מחוצה לה, או עקב לקיחת השליטה ממנה, היא עלולה לפתח בעיות בשחלותיה. אישה המאמינה כי אינה יכולה להתפתח או להשתנות עקב דברים החיצוניים לה, עלולה לפתח בעיות בשחלה.

כמו כן בעיות באיברי מערכת הרבייה הנשיים יכולים להיווצר אצל אישה אשר אינה מהללת את נשיותה. אישה אשר אינה מחוברת לגופה, אינה נהנית מאנרגיית הנשיות הקיימת בתוכה או מנסה להצליח בעולם גברי תוך כדי שהיא מאמצת תכונות גבריות ודפוסי חשיבה גבריים גם כן עשויה לפתח מחלות דווקא באיבריה הנשיים.

שאלות הראויות להישאל-

כיצד את מגדירה יצריתיות?

האם את מחשיבה עצמך לאדם יצירתי? האם את מבצעת את הרעיונות היצירתיים שלך?

האם את מרגישה בנוח עם המיניות שלך?

האם את לוקחת חלק במשחקי כוח במערכות יחסים שלך?

האם את מסוגלת לראות את עצמך בבירור בנסיבות  הקשורות לכוח וכסף?

באיזה תכיפות מכתיבים פחדי הישרדות את הבחירות שאת עושה?

האם את מרגישה שאת לוקחת חלק פעיל בחיים שלך או שאת מרגישה שהחיים שולטים בך?

אילו יעדים שהצבת לעצמך לא הושגו עדיין? מה מפריע לך לפעול למען השגת יעדים אלו?

האם את מרגישה מחוברת לגופך?

האם את נהנית להיות אישה?

תרגיל שעשוי להועיל לאישה הסובלת מPCOS הוא לבקש ממנה להקדיש שעה ביום ליצירתיות רק בשביל עצמה. בשעה זו עליה להיפטר מכל הציפיות ליצרנות. חשוב לתת ליצירתיות לזרום בחופשיות ובכל דרך שהאישה חפצה בה, ללא תכנונים מראש. כמובן שהתרגיל יכול להועיל גם לנשים עסוקות יותר וגם שעה אחת שלוש פעמים בשבוע יכולות להיות מועילות (לפעמים עם האוכל בא התיאבון ויש סיכוי שאישה תראה כי טוב ותמצא לעצמה יותר זמן יצירתי עבור עצמה).

כמו כן חשוב שיושם דגש בטיפול לחיבור בין האישה לגופה- חשוב ללמד את האישה מה קורה בתוך גופה, אלו הורמונים משתתפים בתהליך הנפלא של המחזור הנשי ובכלל לעודד אותה להתאהב בעצמה, בנשיותה וביכולותיה המופלאות להכיל ולאהוב ופשוט לתת לעצמה לזרוח.

בתרבויות תיאואיסטיות השחלות נחשבות איברים המכילים כמויות גדולות של כוח החיים (צ'י). ע"פ תרבויות אלו ניתן ללמוד "נשימה שחלתית" כדי לשחרר את אנרגייה זו  ולהחיות איברים אחרים. לימוד נשימה שחלתית דורשת זמן תירגול ומשמעת אבל  עצם הידיעה שהשחלות בעלות אנרגיה ותפקיד מעבר ליצירת חיים אנושיים , היא חלק מתהליך הריפוי הריגשי.

טיפול טבעי 

(בכמה מישורים)

הטיפול יותאם כמובן לכל מטופלת לאחר תשאול מקיף ובהתאם למצב הפתולוגי הן הפיזי והן לחסימה נפשית

בעבודה אסקור את מירב הכלים לטיפול בpcos בפן הטבעי.

מטרות על:

* איזון מערכת הורמונאלית

* הפחתת גורמי סיכון חשודים

*מניעת התפתחות מחלות עתידיות הקשורות בpcos

* עבודה נפשית , חיבור אל האני , לקיחת אחריות

תזונה ואורח חיים

אכילה של מזון בריא באיכות גבוהה היא אחת הדרכים הקלות והטובות ביותר ליצור בריאות על בסיס יומיומי.  על מנת להפיק את המיטב מגופנו, ליהנות מתפקוד אופטימאלי ולא להסתפק בפחות יש לזכור שהבסיס לבריאות הוא בראש ובראשונה תפריט המכיל מזונות מלאים, טבעיים ועשיר בנוטריינטים.                                                                                                                                            טיפול תזונתי המורכב בצורה נכונה לטיפול בשחלות הפוליציסטיות הינו בעל ערך רב, ותפריט המורכב בצורה מתאימה יכול להפחית את כמות הציסטות בשחלות ולמנוע את נזקי התסמונת.    התפריט יהיה מורכב באופן אישי לכל מטופלת ומטופלת בהתאם לאורח חייה, העדפותיה ותוך התייחסות לגורמים נוספים המשפיעים על בריאותה (כולסטרול גבוה, בעיות בבלוטת התריס וכדומה) ומשקלה.

דיאטת ניקוי

בעולם מושלם כל שינוי תזונתי היה מתחיל בדיאטת ניקוי עשירה בנוטריינטים, אשר "תתניע" את השינוי, תגרה ותגביר את תפקודי המערכות הקשורות לפינוי פסולת, תיתן "מנוחה" למערכת העיכול ותעזור להרגיש אנרגטיים יותר, קלים יותר וחדורי מוטיבציה. דיאטת ניקוי נבנית באופן אישי ולא אפרט כאן את הסוגים השונים כי יש המון.

מטרות העל בתזונה לטיפול ב PCOS

 1. תזונה בעלת אינדקס גליקמי נמוך-

הקו הראשון בהרכבת התפריט התזונתי לנשים הסובלות מ PCOS. יצירת תפריט בעל אינדקס גליקמי נמוך ככל האפשר תוך הקפדה על אספקה מיטבית של כל אבות המזון. אינדקס גליקמי של מזונות הוא מדד המלמד עד כמה אכילתו של מזון מסוים משפיע על עליית רמת הסוכר בדם שעתיים או שלוש אחרי הארוחה  ומתייחס למזונות ממשפחת הפחמימות בלבד. עוצמת התגובה הגליקמית נמדדת על פי מהירות עליית רמות הסוכר בדם. התגובה נחשבת לחזקה כאשר רמות הסוכר בדם עולות במהירות, דבר הגורם לגוף להפריש כמויות גבוהות של אינסולין, ונחשבת לחלשה כאשר רמות הסוכר בדם עולות באיטיות ונמוכות יחסית. מאחר ולרמות האינסולין בדם יש קשר הדוק להיווצרות של PCOS והחמרת התסמונת, התזונה הזו חיונית גם לנשים הסובלות מתנגודת אינסולין וגם לנשים הסובלות מ PCOS ורמות הסוכר בדם שלהן תקינות, על מנת למנוע התפתחות של סוכרת עתידית.

 1. בקרת משקל-

אמצעי חשוב לאיזון רמות ההורמונים בגוף. לשמירה על משקל גוף תקין יש תפקיד מפתח במניעת התפתחות של PCOS אצל נערות ונשים אשר נמצאות בסיכון להתפתחות התסמונת (בעלות היסטוריה משפחתית של PCOS, סוכרת או התקרחות מוקדמת בצד הגברי של המשפחה). משקל תקין בנשים אלו יכול להכריע האם התסמינים הפיזיים יתפתחו או לא. אצל נשים הסובלות מPCOS אך אינן סובלות מעודף משקל, בקרת המשקל הינה חיונית על מנת למנוע עלייה במשקל היכולה להחמיר התסמינים של PCOS (לנשים בעודף משקל ישנם יותר תאי שומן ותאי עור, בהם האנדרוגנים המופרשים לזרם הדם, עוברים מטבוליזם לטסטוסטרון, ההופך לדהידרוטסטוסטרון ברקמות הפריפריות ע"י האנזים 5 אלפא רדוקטז – דהידרוטסטוסטרון הוא האנדרוגן הפוטנטי ביותר בגוף ואף להגביר את הסיכון לפתח מחלות עתידיות כמו סוכרת, יתר לחץ דם ומחלות כלי דם ולב.                                                             לנשים עם PCOS הסובלות מעודף משקל, הפחתה במשקל הינה הכרחית. לפי מחקרים, אפילו הפחתה של 5% ממשקל הגוף הצליחה לאזן את הורמוני המין, לשפר את הסימפטומים החיצוניים (אקנה ושיעור יתר) ואפילו להסדיר את מחזור הווסת.  בנוסף הפחתה במשקל מעלה את הסבירות להתרחשות של ביוץ וקליטת הריון.                                                                                                                      נהוג לבדוק את המשקל לפי מדד אינדקס מסת הגוף BMI (Body Mass Index) , אולם על מנת לקבוע משקל תקין של אישה יש צורך להתחשב גם במבנה גופה (צר, בינוני או רחב), הרכב גופה (אחוזי שומן ואחוזי השריר) וגילה.

 1. תמיכה תזונתית בתפקוד תקין של הכבד ובמטבוליזם תקין של אסטרוגן-

כבד בריא ומתפקד הכרחי לגוף בריא ומתפקד.

חוץ מחשיבותו של הכבד בסינון רעלים וחיידקים ממחזור הדם, פירוק של תרופות אלכוהול וחומרים כימיים אשר עלולים להיות רעילים לגוף ובעיכול תקין של המזון (בעיקר שומני) הכבד הוא גם השחקן המרכזי (אם כי לא היחידי) בו מתרחש המטבוליזם של האסטרוגן. הוא האתר הראשוני לפינוי אסטרוגן. הוא עושה זאת על ידי 3 מסלולים עיקריים כאשר מסלול אחד, הנקרא 2-OH, נחשב מסלול בטוח כיון שהוא יוצר מטבוליטים עם פעילות אסטרוגנית חלשה או כאלו המעכבים פעילות אסטרוגנית מסרטנת. כמו כן, הכבד מייצר כולסטרול, שאחראי על ייצור הורמוני המין (ביניהם הטסטוסטרון) . כבד שומני וגדוש ברעלים יכול להחמיר את הסימפטומים.                                                                                     ידוע כי בנשים עם PCOS רמות האסטרוגן גבוהות ולכן הן בסיכון גבוה לחלות במחלות ממאירות תלויות אסטרוגן (כמו סרטן רירית הרחם או סרטן השד), ורמות אנדרוגנים גבוהות הגורמות למופע תסמינים  כמו שיעור יתר ואקנה וכמובן הגברת סיכון ללקות במחלות של סינדרום X.

 1. תמיכה תזונתית במערכת העצבים-

ישנו קשר בין רמות סטרס גבוהות להחמרה במצבי PCOS. במצב של מתח גבוה שנשאר קבוע (סטרס כרוני), בלוטת האדרנל מפרישה את הורמוני מתח, ביניהם הקורטיזול שהוא הורמון קטבולי  המעודד עליה ברמת הגלוקוז  בדם, מסייע בפירוק של גליקוגן בכבד, מעלה לחץ דם ומפחית את תגובות מערכת החיסון וכך להורמוני הדחק יש השפעה עקיפה על התסמונת (החמרתה ואלי אפילו על היווצרותה).

מזונות שיש להרבות בהם:

 1. מזונות בעלי אינדקס גליקמי נמוך-  ירקות טריים, פירות (אשכולית, אגס, תפוח), קטניות (שעועית לסוגיה, עדשים, פולי סויה- עדיף מונבטות לעיכול יעיל יותר) ודגנים מלאים (כוסמין, קינואה, שעורה, שיבולת שועל, שיפון, אורז מלא).
 2. מזונות עשירים בסיבים תזונתיים- ירקות בקליפתם, פירות, דגנים מלאים. לסיבים תפקיד חשוב בעיכול תקין, יציאות תכופות ומטבוליזם מהיר. כמו כן הסיבים יעילים להורדת רמות הכולסטרול (הסיבים המסיסים במים כמו שיבולת שועל). כמו כן אסטרוגן מתפנה מהגוף באמצעות הצואה. תוספת סיבים מייעלת את תהליך הפינוי.
 3. ירקות טריים- ללא הגבלה. עשירים בויטמינים, מינרלים, נוגדי חימצון, סיבים תזונתיים, אנזימים וכל טוב הארץ. לאכול סלט גדול ביום עם ירקות בכל חמשת הצבעים, ושיהיו חלק עיקרי בכל ארוחה.
 4. ירקות ממשפחת המצליבים- כרוב, ברוקולי, כרובית וכרוב ניצנים, קולורבי. מעבר לסיבים תזונתיים מכילים הירקות הללו חומרים בשם אינדולים, שהינם פיטוכימיקלים המעודדים פירוק טוב יותר של אסטרוגן. בשל רגישותם הרבה של החומרים הללו לחימום יתר, מומלץ לאדות את הירקות ולא להרתיחם. אינדול-3-קארבינול, (I3C). עיקר פעילותו נוגדת הסרטן מקורה בהשפעותיו על האסטרוגן. I3C מסוגל להגיע ראשון לקולטן, להתיישב עליו ולחסום את כניסת האסטרוגן.  I3C  מתחרה עם האסטרוגן. כך הוא עשוי לסייע בהגנה מפני סרטן השד. I3C יכול גם להשפיע על מאזן האסטרוגנים בגוף. בגופנו קיימות צורות שונות של אסטרוגן. I3C מפעיל את ייצורו של אסטרוגן פחות פעיל, אשר אינו מעודד את סרטן השד, ומקטין את ייצורה של צורה מזיקה יותר של אסטרוגן. במידה והמטופלת סובלת מתת פעילות של בלוטת התריס עליה לבשל את הירקות הללו ולא לאכול אותם טריים (מזונות גויטרוגניים)
 5. מזונות המכילים פיטואסטרוגנים- פולי סויה (אדממה) טופו ומוצרי סויה מותססים כגון טמפה. גם לסויה תמיכה במנגנונים האנזימתיים המקדמים פינוי בריא של אסטרוגן. הדבר מענין במיוחד לנוכח העובדה שבמשך שנים חששנו מחשפית נשים עם סרטן השד לסויה, המכילה תרכובות צמחיות דמויות אסטרוגן. אלא שמספר מחקרים אפידמיולוגיים שפורסמו לאחרונה מלמדים שיתכן וההיפך הוא הנכון וחשיפה מידתית לסויה מקטינה את שיעור הישנות המחלה. (המדובר בסויה ולא במוצרי סויה מעובדים ומהונדסים גנטית כגון שניצל סויה ודומיו – מהם אכן מומלץ להימנע!). גם זרעי פשתן מכילים פיטו אסטרוגנים.
 6. מזונות המכילים אומגה 3- גרעיני פשתן, זרעי צ'יה, אגוזי מלך, ספירולינה ודגי מים עמוקים (סלמון, סרדינים, הליבוט- מזונות אלו לצרוך בהגבלה להבדיל מהמקורות הצמחיים של אומגה 3).  חומצות שומן אומגה-3 מאקטבות את האנזים האחראי על העיבוד הבריא של האסטרוגן.כמו כן האומגה 3 חיונית לתפקוד תקין של מערכת העצבים, מסייעת להפחתת רמות הטריגליצרידים, מעלה את רמות הכולסטרול ה"טוב" (HDL) ונוגדת דלקת. לנשים הסובלות מ-PCOS נטייה מוגברת לסבול מדלקות לעומת נשים אחרות; וידוע כי נטילת חומצות שומן חיוניות מסוג אומגה 3 מסייעת בייצוב פרוסטגלנדינים יוצרי דלקת. בנוסף, נמצא קשר בין תנגודת לאינסולין ובין מצבי דלקת. תכונותיהן נוגדות הדלקת של חומצות השומן מסוג אומגה 3 לצד חשיבותן בייצור הורמוני המין – נושאות תפקיד משמעותי בטיפול ב- PCOS.
 7. מזונות עשירים בויטמיני B כגון ירקות (נבטים, ירקות ירוקים עליים, ירקות שורש), פירות (תפוחים, אגסים, פפאיה), קטניות (שעועית, עדשים), דגנים מלאים (אורז מלא, קינואה, שיבולת שועל, שיפון מלא, כוסמין מלא) ושמרי בירה. חיוניים לעיכול תקין של אבות המזון ושמירה על תפקוד תקין של מערכת העצבים.
 8. נבטים- מזון על. הם מכילים כמויות עצומות של ויטמינים ומינרלים (ויטמיני B C D E K, בטא קרוטן, ברזל, סידן, מגנזיום, אשלגן, בורון, חומצות אמינו וסיבים.) מצוינים להפחתת כולסטרול ולהעלאת רמות אנרגיה. לצרוך נבטים אורגניים בלבד בעיקר נבטי ברוקולי (המעילים יותר נוגדי חמצון מהברוקולי עצמו) ונבטי אספסת .
 9. ירקות ירוקים עליים- תרד, מנגולד (סלק), גרגיר נחלים, סלרי, כרוב, כרוב ניצנים, רוקט, ארוגולה, עולש, חסה עגולה, מסולסלת או ערבית, בייבי גרין, עלי ברוקולי, עלי חרדל, כובע הנזיר (אפשר לאכול את העלים והפרחים) שמשמש גם כצמח נוי ירק), נבטי ברוקולי, נבטי חרדל, נבטי מאש, כרישה, בצל ירוק ועשבי תיבול.
  העלים הירוקים בעלי חשיבות גבוהה יותר מהירקות הירוקים מכיוון שהצמח מפיק כמות גבוהה יותר של חמצן בעלים  ולכן הם עשירים יותר בנוגדי חמצון מחלקים אחרים בצמח. מלבד היותם עשירים בנוגדי חמצון, עשירים העלים הירוקים ועשבי התבלין גם בחומרים אנטיבקטריאליים, אנטיפיטריתיים, אנטי-דלקתיים וחומרים המגבירים את פעילות מערכת החיסון. צבעם הירוק של הירקות הירוקים נובע מנוכחות של כלורופיל. כלורופיל מסייע בהובלת החמצן בדם ועוזר בהגברת האנרגיה בגוף. ירקות ירוקים עליים אוכלים אורגני בלבד!
 10. ארטישוק- ידוע בשל יכולתו להגן ולשקם תאי הכבד שניזוקו. תכונות אלו משויכות למרכיב  Cynarin . יש לו יכולת המרצה של ייצור והפרשה של מלחי מרה ונערכו עליו מחקרים רבים בהקשר של הפחתת רמת השומנים בדם.
 11. תבלינים ועשבי תיבול- רוזמרין, טימין, ג'ינג'ר, הל, כמון, שומר, כורכום, פלפל שחור, גרגירי חרדל, זעתר, אורגנו- כל אלה ועוד מוסיפים טעם לחיים, עשירים בנוגדי חימצון ועוזרים לשמור על תזונה בריאה ומספקת.

מזונות שיש להמנע מהם-

 1. פחמימות פשוטות וסוכרים אלה גורמים לעלייה חדה ברמות הסוכר בדם וכתוצאה מכך הפרשה מוגברת של אינסולין מהלבלב ולתגובה גליקמית חזקה ממנה רצוי להימנע במצב PCOS.
 2. הפחתת מוצרים מהחי- חשוב לדעת כי מוצרי הבשר העוף והדגים קשים לעיכול וגורמים לעלייה במחלות כמו כולסטרול, מחלות לב וכלי דם, וסוגים שונים של מחלת הסרטן, בעיקר סרטן המעי הגס. כמו כן תזונה עשירה בשומן רווי וכולסטרול עלולה לגרום להצטברות של חומרים מסרטנים במעי. מחלות כמו סרטן השד והרחם נוצרות בעיקר על ידי ההורמונים האסטרוגנים. תזונה העשירה בשומן ובכולסטרול גורמת להיווצרות הורמונים דמויי אסטרוגן במעיים. מאחר ואנו רוצים לאזן את רמות ההורמונים בגוף יש לצמצם משמעותית או להפסיק לחלוטין את צריכת המוצרים מהחי. עדיפות למוצרי בשר, עוף ודגים אורגניים בלבד בהגבלה משמעותית. ביצים- חופש ואורגניות בלבד. להגביל צריכת ביצים ל-3 פעמים בשבוע ודגים ל-2 פעמים. ימים צמחוניים וטבעוניים הכרחיים בעיני.
 3. שתייה קלה, ממותקת, מיצים –  גם גורמים לעליה חדה ברמות הסוכר בדם. לצרוך במקומם – רק מים\משקה כלורופיל\ חליטה קרה\מים עם נענע, לימון, למון גראס.
 4. ממתיקים מלאכותיים – לא לצרוך מוצרי דייאט, ניתן להמתיק עם סטיביה.
 5. מזון מעובד- כל מה שלא נראה כמו צורתו המקורית הוא מזון מעובד. מזונות מסוג זה בדרך כלל מלאים בנתרן, בשומן ואינם מזינים כלל.
 6. להעדיף אפייה בתנור על טיגון- להימנע ממזון מטוגן.
 7. להפחית חיטה להעדיף שיפון או כוסמין.
 8. מזון המכיל צבעי מאכל, הרבה חומרי שימור.
 9. אלכוהול- מזיק לכבד, ומעלה רמות סוכר בדם. האלכוהול עובר בגוף תהליך שהופך אותו לחומר שנקרא: אצטיל אלדהיד. חומר זה מאוד פעיל ביצירת רדיקלים חופשיים .
 10. משקאות המכילים קפאין- קפה ותה על סוגיו. הקפאין נחשב כסם ממכר ולרעל אותו אנו מכניסים לגופינו יומיום. הוא גורם לייצור יתר של הורמוני סטרס ומגביר חרדות, כאבי ראש, עצבנות, סחרחורות, מאיץ דופק, מכביד על פעילות הכבד, עלול לגרום להתקשות עורקי הלב והעלאה של לחץ-דם, מגרה את רירית הקיבה והתריסריון ופוגע בספיגת הסידן וויטמינים בגוף. מומלץ להפחית את צריכתו של הקפאין למינימום. למי שקשה לוותר עליו לגמרי ניתן לאמץ תחליפים חמים אחרים כגון חליטות, צמחים, משקה דגנים צ'יקו העשוי מעולש משקה חרובים. שילוב של עישון וצריכת קפאין משפיע אף יותר בירידה בפריון.
 11. להפחית חיטה- חיטה היא מזון שקשה לעכל בגלל כמויות גדולות של חלבון הגלוטן שהוא גם חשוד כאלרגן. במקום כדאי לצרוך דגנים מלאים אחרים כמו כוסמין, שיפון ושיבולת שועל.

אכילה נכונה ובריאה

תזמון ארוחות

לתזמון נכון של הארוחות במהלך היום ישנה חשיבות רבה. החלפת הארוחות הכבדות ועתירות הקלוריות בארוחות קטנות המפוזרות לכל אורך היום תורמת לשמירה על רמות סוכר מאוזנות בדם ההכרחיות כל כך לשמירה על איזון הרמות ההורמונליות בדם, לתחושה של שובע מתמשכת ושמירה על רמות אנרגיה וחיוניות גבוהה לאורך היום. ההמלצה היא לאכול כל 3 שעות ובזמנים קבועים עד כמה שניתן. על מנת לעמוד בזה צריך לדעת את סדר היום ולהתחשב בו על ידי היערכות מתאימה מראש .

לעיסה איטית

ללעיסה איטית של המזון ישנה חשיבות רבה בספיגה ועיכול מיטבית של האוכל וגם בוויסות הכמויות הנאכלות בכל ארוחה.  עיכול המזון מתחיל כבר בפה- עיכול מכני על ידי השיניים הטוחנות את המזון ומרככות אותו, ועיכול כימי על ידי האנזים עמילאז המפרק שרשראות ארוכות של עמילן לשרשראות קצרות יותר (בגלל זה בלעיסה ממושכת של לחם למשל חשים בטעם מתוק). מזון לעוס היטב המגיע לקיבה מתפרק טוב יותר ויספג במערכת העיכול בצורה אופטימלית יותר, וכך אכילה איטית ולעיסות מרובות יכולות לעזור במניעת כאבי בטן וגזים האופיניים לאנשים האוכלים מהר ולא נותנים את דעתם למזון אותו הם אוכלים.

אכילה איטית ומודעת ולא אכילה אוטומטית מביאה גם להנאה וגם להתייחסות בכבוד לאוכל ולגוף שמוזן ממנו. האכילה נעשית הרבה יותר מתגמלת וניתן להרגיש את הרבדים השונים של הטעמים הנפתחים כאשר לועסים את המזון.

בנוסף מומלץ לאכול ברוגע, ולהניח את המזלג בין ביס לביס ופשוט ליהנות.

אכילה בישיבה                                                                                                            

לרוב אכילה בעמידה היא אכילה אימפולסיבית, לעיתים רגשית וללא מתן דעת על המזון הנצרך.     לא מומלץ לאכול מול המחשב, מול הטלוויזיה או במהלך קריאת עיתון. הכי נכון לאכול בישיבה באווירה רגועה ונינוחה עד כמה שאפשר וליהנות מהביסים.

שתיית מים

כמות המים שצריך לשתות במהלך היום משתנה מאדם לאדם בהתאם לצרכיו. ישנה המלצה גורפת לשתיית 8-10 כוסות מים ביום. כמות המים המומלצת בהתאמה אישית היא כ-30 מ"ל מים ליום לכל 1 ק"ג משקל הגוף.

אין להתייחס לשתיית משקאות אחרים, קפה, תה ומיצים כאל שתיית מים.

פעילות גופנית
לפעילות הגופנית יש חשיבות עליונה לשמירה על הבריאות, והיא מסוג ההשקעות המשתלמות.   עבור נשים הסובלות מ PCOS החשיבות היא אף גדולה יותר ודרך הפעילות הגופנית הן יכולות לקחת אחריות על בריאותן וגופן, להרגיש אותו, להתחבר אליו וללמוד לאהוב אותו תוך כדי שהן מפחיתות את סיכוייהן לחלות במחלות עתידיות ומשפרות את מצבן הגופני העכשווי.

המטרות הטיפוליות של הפעילות הגופנית-

 1. משפרת את תפקוד האינסולין ברמת הקולטן- הפעילות מעלה את מספר הקולטנים ומשפרת את תפקודם. אחת התיאוריות היא שהיפראינסולינמיה היא הגורם לייצור מוגבר של הורמונים אנדרוגנים גבריים שגורמים לתסמונת השחלות הפוליציסטיות. אם כך, איזון רמות האינסולין קריטיות בטיפול בשחלות פוליציסטיות.
 2. לסייע בהרזיה, ובהפחתת עודפי השומן (חשוב גם כטיפול מונע למחלות לב, סוכרת וכו')
 3. משפרת את פרופיל השומנים בדם- בתחילה מורידה את רמת הטריגליצרידים ומעלה את רמת הכולסטרול HDL, ומאוחר יותר מורידה את רמת הכולסטרול LDL והסה"כ כולסטרול.
 4. מורידה את לחץ הדם- לחץ הדם יורד ב-10-15%. הפעילות הגופנית בשילוב הטיפול התזונתי עשויה להוריד את לחץ הדם לרמה
 5. להקנות כלים להרפיה עצמית.
 6. לאפשר התייחסות חיובית ובריאה לגוף, באופן ישיר ובעקיפין.
 7. ליצור הנעה פיזית ואנרגטית באברי האגן.

שינה טובה ובריאה

לשינה חשיבות עצומה לבריאות שלנו. שינה טובה כמו אכילה נכונה ופעילות גופנית היא קריטית לבריאות הפיזית, המנטאלית והרגשית שלנו. אנשים ללא שינה מספקת נחשפים לקשיים בביצוע מיטבי של המטלות השגרתיות של החיים. אנשים אלו חושפים עצמם לקשיים בריכוז, עצבנות יתר, חולשה של המערכת החיסונית ורמות מתחים גואות. וכך נוצר מעגל חוזר המזין עצמו. חוסר שינה מוביל למתח גואה שפוגם עוד יותר בשינה וגורם לעלייה במתחים הנפשיים …. הגוף נזקק לשינה על מנת לשקם עצמו מעומסי ונזקי יום האתמול מבחינה פיזית מנטאלית ורגשית. חסך בשינה הופך את התאים לעמידים יותר בפני אינסולין, ולכן הוא עלול להגביר את אגירת השומן. הדבר חשוב עוד יותר לנוכח העובדה שעייפות היא אחת משלוש הסיבות העיקריות לתשוקה של רבים מאתנו לחטיפים מתוקים או עתירי שומן, וגם קפאין בכדי להתעורר. מחסור בשעות שינה בהבדל של שעה גם מוציא מאיזון את האדם. שעות השינה הדרושות כדי לשמור על ציר הורמונאלי תקין של קורטיזול הן 7.5 (בממוצע) שעות בלילה. אין כזה דבר "להשלים שעות שינה" או  "לצבור שעות שינה".

תוספי תזונה

תוספי תזונה הינם כלי עוצמתי היכול לעשות שינוי מהפכני בבריאות הגוף. תוספי התזונה הינם דרך טובה ויעילה ביותר לספק לגוף את הרכיבים התזונתיים להם הוא זקוק לבריאות מיטבית אך אינו מקבלם בתזונה (בייחוד בתזונה המערבית המודרנית).                                                                                               אפילו ש"אני המאמין" הטיפולי שלי אינו דוגל במתן תוספי תזונה באופן אוטומוטי וגורף לכל מטופל ישנם מצבים בהם אין מנוס ממתן תוספים מתאימים. כמובן שכאשר לוקחים בחשבון את העובדה שהטיפול הטבעי הינו ארוך טווח, ודורש מהמטופל מאמץ ושינוי מהותי באורח חייו- תוספי תזונה מתאימים יכולים לתמוך, לסייע ולזרז את תהליך השינוי והריפוי, דבר אשר יעודד את המטופל להמשיך ולהתמיד בשינוי "כי יש תוצאות" ואנחנו הרי חיים בעולם של סיפוקים מיידים.                                                                                                      תסמונת השחלות הפוליציסטיות הינה תסמונת מורכבת אשר גורמי היווצרותה, תסמיניה והשלכותיה הבריאותיות העתידיות של התסמונת שזורים זה בזה במעגל קסמים. לכן על מנת לתת מענה טיפולי משמעותי לסובלות מPCOS, עלי להשתמש בידע הקיים ולתת תגבור לטיפול באמצעות תוספי תזונה. התאמת התוספים הינה אישית וספציפית עבור המטופלת בהתאם לצרכיה האישיים וממצאי בדיקות הדם שלה.

למרות שאנו חיים בחברת שפע ישנן הוכחות מצטברות לכך שצריכת רכיבי תזונה מסוימים כמו ויטמינים ומינרלים בעולם המערבי בעיקר אצל נשים בגיל הפוריות נמוכה מהרמה המומלצת.  הסיבות לכך אינן קשורות דווקא למצב כלכלי נמוך אלא יכולות להיות התנהגותיות כתוצאה משימוש בתרופות, עישון, מחלות כרוניות, דיאטות הרזיה לא מאוזנות ועוד.  תזונה מאוזנת מספקת בד"כ כמות נאותה של ויטמינים ומינרלים החיוניים לפעילות הורמונאלית תקינה, אולם התזונה המערבית המודרנית הממוצעת רחוקה מלהיות מאוזנת ולכן יש צורך בגיבוי.

מולטי ויטמין שהם גם מזונות על: 

ספירולינה- ספירולינה זוהי אצה זעירה בצבע ירוק כחול, אחד הצמחים העתיקים ביותר עלי אדמות. היא אלופת הטבע בכמויות עצומות של חומצות האמינו, הויטמינים,המינרלים ונוגדי החימצון.  אצת ספירולינה מכילה: חלבון צמחי עם כל החומצות אמינו הנחוצות לאדם ומאוזנות באופן טבעי (60% חלבון), שומנים מהצומח (DHA, GLA), הרכב מנצח של ויטמינים: A, C, E, B1, B2, B3, B5, B6, B8, B9, B12 ומינרלים: זרחן, אשלגן, כרום, נתרן, מגנזיום, סידן, ברזל, מנגן, אבץ, בור, נחושת, מוליבדן ומינרלים אחרים המגיעים בצורה קלה לספיגה בגוף.  (תכולת חלבון פי 1.5 יותר מסויה, ברזל –פי 50 יותר מתרד, ויטמין B12 פי 3 יותר מכבד וסידן פי 10 יותר מחלב)  .

  כלורלה- צמח מיקרוסקופי הגדל במים מתוקים, בעל מאזן מדהים של חומרי תזונה המנקים את הגוף, מגנים עליו ומשיבים לו אלקליות, זאת בדגש מיוחד על תמיכה במערכת החיסון. בכלורלה תכולה גבוהה של כלורופיל (על כן שמה) היעיל לשם ניקוי. הכלורלה עשירה בנוגדי חמצון, חומצות אמיניות, חלבונים, חומצות שומניות חיוניות, ויטמינים (בטא קרוטן, D, K, , B1, B2, B3, B5, B6, B8, B9, B12) מינרלים (זרחן, אשלגן, כרום, נתרן, מגנזיום, סידן, ברזל, מנגן, אבץ, בור, נחושת, מוליבדן וכו..) וחומצות גרעיניות.

* מאחר ושתי האצות מכילות כמות גבוהה של ויטמין K יש להיזהר במתן האצות לאנשים הנוטלים קומדין או תרופות נוגדות קרישה אחרות ויש להתייעץ וליידע את הרופא המטפל לפני מתן האצות לצורך מעקב וניטור התרופה.

האצות הללו הינן אצות מים מתוקים ולהבדיל מאצות ים הן מכילות כמויות מזעריות של יוד ולכן אין בעיה לתת אותן לאנשים הסובלים מבעיות בבלוטת התריס או לאנשים הנוטלים אלטרוקסין.

את האצות אפשר לצרוך בטבליות או באבקה.

אומגה 3 – חומצות שומן חיוניות מסוג אומגה 3 מסייעות בייצוב פרוסטגלנדינים יוצרי דלקת. תכונות אנטי דלקתיות של אומגה 3 חשובות בטיפול בנשים עם PCOS מאחר ויש להן נטייה מוגברת לסבול ממצבי דלקת מאשר נשים אחרות. יכול להיות שזה בגלל הקשר בין תנגודת אינסולין לבין מצבי דלקת. כמו כן לחומצות אומגה 3 יש תפקיד חשוב בהשגת איזון הורמונאלי מרבי אצל נשים, וזאת הודות ליכולת ויסות ההורמונים שלהם. חומצות שומן חיוניות משמשות חומרי מוצא לייצורם של הורמונים שונים,  והן דרושות לפעילות תקינה של הבלוטות ומעודדות את ייצורם של הורמוני המין.    כמו כן תוסף של אומגה 3 נמצא כמפחיתי גורמי סיכון למחלות קרדיוווסקולריות עתידיות כגון טריגליצרידים ולחץ הדם הסיסטולי והדיאסטולי. בנוסף נמצא כי תוספי אומגה 3 עשויים להפחית את עמידות תאי הגוף בפני הורמון האינסולין ולמנוע את התפתחות מחלת הסוכרת. בנוסף נשים הסובלות מ PCOS נמצאות בסיכון מוגבר ללקות בסטאטוזיס של הכבד שזו מחלה מסוג  non-alcoholic fatty liver disease(כבד שומני שאינו תוצר מצריכה מוגברת של אלכוהול). סטאטוזיס זהו מצב שבו התא אוגר שומן בצורה אבנורמלית. מחלה זו מקושרת למצבי תנגודת אינסולין ולמחלות של הסינדרום המטבולי. אומגה 3 לא רק יכולה למנוע התפתחות של מחלה זו אלא גם לסייע בשיפור מצב של סטאטוזיס כבדי בנשים עם PCOS- במחקר אוסטרלי הצליחו להפחית את כמות השומן בתאי הכבד ב- 5% באמצעות תוספים של אומגה 3.                                            כיום ישנם בשוק תוספים של אומגה 3 ממקור צמחי (ALA) ומדגים (EPA ו DHA).  ישנם מחקרים התומכים בתועלת של שני המקורות (למרות שיש יותר מחקרים על תוספים ממקור ימי).

D chiro inositol (או בקיצור DCI) – גופנו מייצר inositol  D-chiro רק לאחר חילוף חומרים נרחב של אינוזיטול (ויטמין ממשפחת ויטמיני ה b). DCI זו אולי התרכובת המבטיחה ביותר של אינוזיטול בטיפול בנשים עם PCOS.  DCI מגיב עם סוכרים נבחרים בגוף והופך אותם למולקולה המכונה phosphoglycans inositol, אשר משחקת תפקיד מרכזי בתיווך פעולות אינסולין. רמות נמוכות של DCI inositol  phosphoglycans נצפו אצל אנשים עם רגישות לאינסולין ו PCOS (Susuki 1994, יונג 2005, Cheang 2008, Baillargeon 2010). (התוסף הינו יקר ואינו נמכר בארץ, אך ניתן להשיגו בחול).

כרום פיקולינאט – כרום הוא מרכיב מכונן של מה שנקרא פקטור הסבילות לגלוקוז (GTF). זה עובד באופן הדוק עם אינסולין כדי להקל על הספיגה של גלוקוז לתאים. אצל אנשים עם ליקוי בסבילות לגלוקוז, כגון אלה הסובלים מסוכרת, היפוגליקמיה, והשמנת יתר- תוספת של הכרום היא בעלת חשיבות עליונה. ללא כרום, רמות הסוכר בדם נשארות גבוהות בגלל שפעולת האינסולין נחסמת, מאחר והגלוקוז אינו מועבר אל תוך התאים.  לכרום יש חשיבות גדולה בטיפול בנשים עם PCOS אשר סובלות מרמות לא תקינות של סוכר בדם בכלל ולאלו הסובלות מתנגודת אינסולין בפרט.

תוספים נוספים כמו: חומצה אלפא ליפואית, מגנזיום, NAC (N אצטיל ציסטאין) הם תוספים שיכולים לשפר את התפקוד אצל נשים עם pcos בעיקר לנשים הסובלות מאי תנגודת אינסולין, עודף משקל ויל"ד.

צמחי מרפא

הטיפול בצמחים מותאם לכל מטופלת באופן פרטני, אולם ברוב המקרים הדגש בטיפול הוא על איזון המערכת ההורמונאלית. כמובן שהתסמונת באה לידי ביטוי קליני באופן שונה בין אישה לאישה – חלק יסבלו מתנגודת אינסולין, חלק לא יקבלו ווסת, חלק יסבלו מאקנה וחלק משיעור יתר, ויש לקחת את הביטוי הקליני בחשבון כאשר מרכיבים תוכנית טיפול בצמחים למטופלת.                                                                                            כמו כן, יש להיזהר במתן צמחים במידה והאישה לוקחת תרופות קונבנצויונליות-                                              לאישה אשר לוקחת גלולות או טיפול הורמונלי חלופי אחר לא ניתן צמחים בעלי השפעה הורמונלית- במקרה כזה אפשר לתת צמחים אשר יטפלו בתסמינים אישיים או צמחים אשר יתמכו במצב הנפשי של המטופלת.                                                                                                             במידה ואישה לוקחת תרופות לאיזון סוכר או לאיזון לחץ דם, יש לנהוג במשנה זהירות עם השילוב של צמחים בעלי אותה פעילות בטיפול. מקרה כזה דורש ניטור ומעקב והתאמה עדינה ומדוקדקת של מינונים בהתאם (אם בכלל).

קטגוריות הצמחים אשר ישתתפו בטיפול בתסמונת השחלות הפוליציסטיות-

 1. מאזנים הורמונליים- צמחים בעלי השפעה הורמונלית. איזון רמות ההורמונים בטיפול בPCOS הינו הכרחי על מנת לשלוט בתסמונת ובסימפטומים הנובעים ממנה.
 2. צמחים מווסתי סוכר- צמחים בעלי יכולת לאזן את רמות הסוכר בדם. יעילים במצבים של תנגודת אינסולין ומסייעים בשמירה על משקל תקין.
 3. צמחים משפרי כבד- הכבד מייצר כולסטרול (חומר גלם לייצור הורמוני המין) וגם יש לו תפקיד חשוב במטבוליזם של האסטרוגן, ולכן חשוב מאוד לוודא שתפקודו תקין. כבד שומני וגדוש ברעלים עלול להחמיר את הסימפטומים של PCOS.
 4. אדפטוגנים- צמחים התומכים בכוח החיות של הגוף וביכולת הגוף להתמודד עם מצבי סטרס כרוני (ספציפי ולא ספציפי).
 5. צמחים מרגיעים התומכים במערכת העצבים- למתח נפשי יש השפעה על הפעילות ההורמונלית בגוף, ויש לו משקל בהחמרת הסימפטומים של PCOS. לפיכך יש צורך לשלב צמחים אלו בטיפול על מנת להרגיע את המטופלת.

 

שיח אברהם מצוי / vitex agnus castus / chasteberry:

צמח הבחירה העיקרי בטיפול בבעיות על רקע הורמונלי בנשים. זהו צמח מקדם פוריות עם היסטוריה ארוכה של שימוש בטוח על ידי בני אדם. הצמח הוכח בכמה מחקרים קליניים כיעיל בלעורר ולייצב את הורמוני הרבייה המעורבים בביוץ, איזון מחזור, וסדירות וסת. הצמח משפיע על פעילות ההיפותלמוס ובלוטת יותרת המוח, אשר מווסתים בין היתר את ההפרשה והייצור של הורמוני הרבייה. נראה כי הצמח גורם לעלייה בהפרשת ההורמון LH , ובאותו זמן מדכא את ההפרשה של FSH (הורמון מגרה זקיק). למעשה, Vitex ממריץ את ההורמונים המעורבים בביוץ ומסייע בשיקום איזון ההורמונלי באופן כללי. באופן ספציפי יותר, Vitex יעיל בויסות תפקוד בלוטת יותרת מוח ובנרמול היחסים בין רמות הורמון הפרוגסטרון לרמות הורמון האסטרוגן. הצמח  תומך במיוחד בשמירה על רמה מספיקה של הורמון הפרוגסטרון במהלך "השלב הלוטאלי", או המחצית השנייה של מחזור האישה.  חוסר איזון הורמונלי (כלומר רמות לא מספיקות של פרוגסטרון) עשוי לתרום להיווצרות של ציסטות בשחלות או של תסמונת שחלות פוליציסטיות.

דקל ננסי / דקל המסור / saw palmetto / sereona serrulata

האינדיאנים היו אוכלים את הפירות של הצמח כדי לקבל כוח ולהתחזק. כיום הפירות משמשים בעיקר לטיפול בגידול שפיר של הערמונית אצל גברים. הצמח נחשב על ידי חלק מאנשים כמעורר תשוקה ומשתמשים בו גם לטיפול במגוון של בעיות הנובעות מחוסר איזון של המערכת האנדוקרינית (הורמונים) בגברים ובנשים, כמו גם היותו מחזק כללי.                                                                                                                           נראה כי הצמח  מעכב את הפעילות של האנזים  אלפא 5 רדוקטאז, ובכך מונע את ההמרה של טסטוסטרון לדיהידרוטסטוסטרון, הידוע גם כDHT. אצל גברים, DHT משחק תפקיד בנשירת שיער, צמיחת שיער על הפנים, והופעה של אקנה. לנשים הסובלות מ  PCOS יש רמות גבוהות של אנדרוגנים בדם ותופעות של שיעור יתר, התקרחות ואקנה כתוצאה מכך. הצמח עשוי לדכא את ההשפעות של DHT בנשים עם PCOS, וכתוצאה מכך לגרום להפחתה של תסמינים אלו. לצמח יש גם השפעות אנטי אסטרוגניות. כמו כן יש לו השפעה משתנת עדינה היכולה לסייע להורדה של לחץ דם.

אנג'ליקה סינית /   Angelica sinensis/ Dong Quai

שורש הצמח נמצא בשימוש מסורתי ברפואה הסינית כבר מאות שנים באיזון המערכת ההורמונלית של נשים. הסינים מייחסים לצמח תכונות של "בניית דם" או "מעצים דם". בשל תכונותיו אלו הוא מיועד לטיפול בהסדרת מחזור הווסת, להקלה של כאבים ותופעות של PMS. תכונותיו בונות הדם של הצמח יכולות לסייע לנשים הסובלות מPCOS לקדם מחזור ווסת נורמלי. כמו כן האנג'ליקה מכילה פיטואסטרוגנים היכולים לסייע לאיזון ההורמונלי . הצמח פוטוטוקסי ולכן יש לנקוט במשנה זהירות בטיפול עם נשים בהירות אור או רגישות לחשיפה לשמש.

קוהוש שחור / Cimicifuga (Actaea) racemosa / Black Cohosh

הקוהוש נחשב לאחד מצמחי המרפא החשובים של הרפואה האינדיאנית המסורתית. השימוש בשורש יועד ברפואה זו לטיפול במגוון בעיות נשים, ובעיקר שימש להקלה בעוצמת הכאב של צירי הלידה וגם לזירוז לידה . לצמח פעילות פיטו אסטרוגנית והוא מסייע בטיפול בתופעות כמו כאבי מחזור, אי סדירות הווסת וחוסר וסת- תופעות שכיחות במצבי PCOS. הוא עובד על הציר ההורמונלי הנשי (היפותלמוס-היפופיזה-שחלות) ומנרמל את התפתחות הזקיקים ומסדיר ביוץ. כמו כן לצמח פעילות משתנת ולכן ניתנת גם כטיפול ליתר לחץ דם ולטיפול בדלקות פרקים שגרוניות.                                                                   אין לתת קוהוש שחור לאנשים הלוקחים תרופות הרגעה או תרופות לאיזון לחץ דם ללא ידיעת

בטטת בר / Dioscorea Villosa spp. / Wild Yam Root

לשימוש בשורש בטטת הבר יש הסטוריה ארוכה של מסורת שימוש של בני אדם עוד מתקופת האצטקים. השימוש נעשה בעיקר לבעיות מפרקים, נוגד כאבים, הקלה על כאבי מחזור ולידה. לאחר שגילו את הדיוסג'נין שהוא אחד מהחומרים הפעילים בצמח, הרפואה המודרנית אימצה את הצמח. בבדיקות מעבדה גילו כי הדיוסג'נין הוא חומר מוצא להורמונים פרוגסטרון וקורטיזול ונכון להיום החומר משמש כחלק ניכר מכלל חומרי הגלם לייצור של סטרואידים. לצמח פעילות פיטו אסטרוגנית, אנטי עוויתית אנטי דלקתית, מחזקת את  מע' העצבים- מחזק ומחדש במצבי חולשה. הצמח הינו טוניק ישיר של האדרנל והשחלות. מחזק את טונוס שרירי הרחם- תומך בהיריון, מגביר ומעודד צירים במהלך הלידה, משתן אוסמוטי- מגביר את קצב הסינון בכליות, אנטי ראומטי ( דלקת מפרקים שגרונית), אנטי פטרייתי.

Chameaelirium Lutea / False Unicorn Root / כמלריום

במשך מאות שנים נשים השתמשו בשורש הכמלריום עבור בעיות במחזור וברחם ולהקלת בחילות בוקר. הצמח מכיל ספונינים דמויי הורמונים ההופכים אותו לטוניק (מחזק) של הרחם והשחלות. כמו כן יש לו השפעה אדפטוגנית ומאזנת של הורמוני המין אצל נשים וגם אצל גברים. לעשב תכונות מרות ההופכות אותו לטוניק גם לכבד ולמערכת העיכול. כמו כן יש לו תכונות משתנות והוא מעורר תיאבון קל. הצמח מטפל ב PCOS, תופעות גיל המעבר, אנדומטריוזיס, מחזור לא סדיר, כאבי מחזור, PMS, נירמול רמות הורמונים לאחר לקיחה אוראלית ממושכת של אמצעי מניעה ,הפרעות בבלוטת הערמונית, טיפול במחלות מין (בעיקר זיבה) וסילוק תולעים ממערכת העיכול.                                   כיום משתמשים בצמח בעיקר לטיפולי פוריות אצל נשים והוא נחשב לפוטנטי ביותר וחסר תחליף. זהו צמח מאוד יקר מאחר והוא נמצא על סף הכחדה בטבע ומאוד קשה לגדל אותו באופן תרבותי, מה שהופך את הצמח לנדיר ביותר.  נחשב ל"תותח כבד" ולכן הוא אינו נמצא עם הצמחים הנחשבים לקו ראשון בטיפול בנשים עם PCOS .

קוהוש כחול / Blue Cohosh / Caulophyllum thalictroides

לקוהוש הכחול מסורת שימוש ארוכה בשנים. הנשים האינדיאניות משבט הצ'יפאווה היו לועסות את השורש לצורכי זירוז לידה וכן מניעת הריון. הקוהוש הכחול מכיל לפחות שני חומרים מכווצי רחם, (אפקט אוקסיטוציני- אוקסיטוצין הוא הורמון המיוצר במהלך הלידה הגורם לרחם להתכווץ) וחומר הנקרא Caulosaponin שהוא חומר ייחודי הנמצא רק בקוהוש הכחול אשר גורם לרחם להתכווץ. עקב תכונות אלו נהוג להשתמש בו למצבים של חוסר ווסת ואי סדירות של המחזור, שתי תופעות נפוצות בקרב נשים עם PCOS.                                                                                      הצמח אינו מתאים לאנשים עם בעיות בעיכול שומנים ולסובלים מחוסר בויטמינים מסיסי שומן.

תלתן אדום / Trifolium Pratense / Red Clover

צמח רב שנתי זה בעל תכונות של אנטי אייג'ינג ונוגדות חמצון ויש לו גם תכונות אנטי דלקתיות. הוא מכיל חומרים מזינים רבים, כולל סידן, כרום, מגנזיום, ניאצין, זרחן, אשלגן, תיאמין והוויטמין C.                                                                                                                       התלתן האדום הוא מטהר דם ומשמש בעיקר כדי לטפל בבעיות עור כמו אקנה, פריחות ואקזמה. נשים משבטים אינדיאניים השתמשו בפרחי תלתן אדום לטיפול בבעיות גינקולוגיות. יש סיבה טובה לכך. תלתן אדום מכיל איזופלבונים, בעלי פעילות פיטואסטרוגנית. פיטואסטרוגנים יכולים להיות מועילים לטיפול תופעות גיל המעבר ולויסות המחזור הנשי. חשוב יותר, הם יכולים להיות מועילים במניעה וטיפול בסוגי הסרטן תלוי אסטרוגן על ידי תחרות על אתרי קולטן אסטרוגן עם xenoestrogens (אסטרוגנים סביבתיים).

ג'ימנמה / Gymnema Sylvestra / Gurmar

  לצמח יש היסטוריה ארוכה של שימוש ברפואה האיורוודית. פירוש השם ההינדי של הצמח Gurmar, פירושו "משחית הסוכר".                                                                                                                                 הצמח מכיל חומרים המפחיתים את ספיגת הסוכר מהמעי, ועשוי גם להגדיל את כמות האינסולין בגוף על ידי כך שהוא מגביר את כמות תאי הלבלב המייצרים אינסולין. עקב פעילותו ההיפוגליקמית יש לנקוט בזהירות כאשר מטפלים באנשים הנוטלים אינסולין או תרופות מורידות סוכר, ויש צורך במעקב אחר רמות הסוכר בדם וניטור מינוני התרופות בהתאם כדי למנוע מצבים מסוכנים של היפוגליקמיה. כמו כן אין לתת את הצמח לאנשים הסובלים מהיפוגליקמיה.

חילבה / גרגרנית יוונית / Trigonella foenum greacom / Fenugreek / Hu Lu Ba

הגרגרים נפוצים בשימוש בהודו כתבלין חשוב ליצירת תערובת הקארי ולצרכים רפואיים, לרבות טיפול בסוכרת, מזה מאות שנים. לחילבה פעילות היפוגליקמית שהוכחה כבר לפני כ-5 עשורים בשל סך המרכיבים הפעילים שלה. החילבה משמשת לבעיות עיכול כגון אובדן התיאבון, כאבי בטן, עצירות, ודלקת הקיבה (גסטריטיס).

גלגה / Galega Officinalis / Goat's rue

החלקים העליים של הצמח המכילים את החומר הפעיל gelegine, נחשבים יעילים במשך שנים לטיפול בסוכרת. הגלגה מעלה את ניצולת האינסולין בתאים וכן מעכבת ומווסתת את זרימת הגלוקוז מדרכי העיכול אל זרם הדם.

אדמונית / Paeonia lactiflora / Peony / Bai Shao

נשים משתמשות בפאוניה לכאבי מחזור, תסמונת שחלה הפוליציסטית, תסמונת קדם וסתית (PMS), להבאת  ווסת או גרימת הפלה. החומר הפעיל בצמח נקרא paeoniflorin monoterpene והכמות שלו בשורש איכותי הינה 2% לפחות. החומר מגביר הפרשת פרוגסטרון, מוריד הפרשת אנדרוגן (טסטוסטרון) ופרוקלטין. החומר הראה השפעה על זקיקים שחלתיים דרך הפעלה של האנזים ארומטאז. האנזים חשוב בתהליך ההבשלה של הזקיק, הביוץ, פעילות הגופיף הצהוב ותהליך ההמרה של אנדרוגן לאסטרוגן. הצמח מומלץ לשילוב בפורמולות צמחים לטיפול ב PCOS

קנרס תרבותי / Cynara scolymos / Carduculus / Artichoke

ארטישוק יש היסטוריה ארוכה של שימוש לטיפול בבעיות עיכול והפרעות בכבד. היתרונות של ארטישוק נגזרות מיכולתו להגדיל את הייצור והתנועה של מרה. המרה היא חומר המיוצר בכבד אשר נדרש לעיכול שומנים ולגירוי של תנועת מעיים ולכן מקדמת תפקוד בריא של מערכת העיכול. זה גם אמצעי לסילוק רעלים על ידי הכבד.

ארטישוק מכיל תרכובות רבות ושונות ומחקרים מראים כי ככל שתמצית הצמח מרוכזת יותר כך היא יעילה יותר. הפיטוכימיקלים להם מייחסים את התועלת שבארטישוק הם- סינרין (Cynarin), חומצה כלורגנית וחומצה קפאית.

אין להשתמש בצמח במקרים של חסימות בדרכי המרה או המעיים.

שינן שורש / שן ארי / Taraxacum spp. Radix / Dandelion root / Pu Gong Ying

שן הארי היה מרכיב עיקרי ברפואת הצמחים המסורתית במשך מאות שנים.                                                  בין היתר, השורש שן הארי וחלקים אחרים של שן הארי משמשים כמשלשלים עדינים, תומכים בעיכול, לטיפול בבעיות בכליות ובכבד וכדי להקל על דלקת ויבלות. שורש שן הארי ידוע מעורר תיאבון וכנראה מווסת את רמות סוכר בדם..                                                                                                                      שורש שן הארי מספק וויטמין A , וויטמין C, וויטמין D, ויטמין B קומפלקס (ולכן נחשב כמשפר מצב רוח), כמו גם אבץ, ברזל ואשלגן. בשל תכולת הברזל שלו, הוא בשימוש נרחב כתרופה למחלות כבד, ויש לו השפעה משתנת (בעיקר לעלים) שיכולה לעזור להיפטר כבד מרעלים. אשלגן הוא גם הכרחי לתפקודי כליות תקינים, ויכול לסייע בהורדת לחץ דם. ויטמיני A, C ו-B קומפלקס כולם חשובים לבריאות לב, ויש הנחה ששורש שן הארי יכול לסייע בהורדת כולסטרול (הפחתת LDL והעלאת HDL). בגלל השפעתו החיובית על הכבד ומערכת העיכול, שורש שן הארי יכול לסייע להגברת היעילות של ויטמינים אחרים, מינרלים וחומרים מזינים.

צלע השור / בופלראום / Bupleurum spp. / Hare's ear / Chai Hu

לצמח היסטוריית שימוש ארוכה ברפואה הסינית שהוא נמנה עם הצמחים המהרמנים . צמחים מהרמנים הם קבוצה של צמחים המשמשים לשמירה על אנרגיה פנימית בגוף, וכדי לשמור על האיזון של כל האיברים הפנימיים.                                                                                                                           צמח משמש באופן מסורתי כטוניק לכבד . מאחר ונחשב לצמח מניע חזק הוא גם יעל לטיפול בבעיות של מערכת הרבייה הנשית כמו אי סדירות של המחזור ולבעיות של סחרחורות.

מדובר בצמח פוטנטי מאוד ועלול לעיתים לגרום לתופעות לוואי של בחילות והקאות. אינו מתאים לאנשים עם בעיות בעיכול שומנים ו/או חסר בויטמינים מסיסי שומן.

פטריית ריישי / גנודרמה / Ganoderma Lucidum / Ling Zhi  

גנודרמה נמצאת בשימוש ברפואה המסורתית כבר מאות שנים. הגנודרמה עוזרת לווסת את מנגנון חילוף החומרים בגוף כולו ובכך להבטיח שכל האיברים מתפקדים כראוי. הפטרייה ניתנת לטיפול מגוון רחב של מחלות במערכות הגוף השונות כולל מערכת הנשימה, מחזור הדם, מערכת העיכול, המערכת האנדוקרינית, מערכת העצבים וכו'…                                                                                                                          לגנודרמה תכונות אנטי סרטניות, יעילה בהפחתת רמות כולסטרול בדם ובהגנה על כלי דם מפני שקיעת שומנים. כתוצאה משיפור פרופיל השומנים בדם ושמירה על כלי דם בריאים הגנודרמה יעילה לשמירה על לחץ דם תקין ומניעה של סוגי שבץ שונים.  לגנודמה תכונות אנטי אייג'ינג מובהקות מעצם היותה נוגד חימצון עוצמתי, יכולת לווסת את מערכת החיסון, יעילה גם בוויסות רמות הסוכר בדם על ידי כך שהיא משפרת את ניצול הגלוקוז בדם על ידי רקמות הגוף השונות. בנוסף היא תומכת במערכת העצבים, משפרת שינה, טובה לטיפול במצבי אלרגיה, יעילה בטיפול בדלקת פרקים שגרונית , מגינה על הגוף מפני זיהומים נגיפיים, משפרת את מראה העור, טובה לשיכוך כאבים והרשימה נמשכת עוד ועוד…

קדד קרומי / אסטרגלוס / Astragalus membranaceus / Huang Qi

הצמח עובד כטוניק לשיפור הבריאות, משפר את עמידות הגוף מפני מחלה ופועל כנוגד חמצון כדי להילחם ברדיקלים חופשיים. יש לו תכונות מועילות לדלקות בדרכי נשימה והוא נחשב לאנטיבקטריאלי. אסטרגלוס יכול להרחיב את כלי הדם ולהגביר את זרימת דם, ולסייע בהורדת לחץ דם בשל תכונות משתנות.. נראה כי יש לו היכולת לשפר את תמונת הדם של חלק מחולי הסרטן. (מעלה את תאי T (סוג של תאי דם לבנים) חזרה לטווחים נורמלים יחסית).

אשווגנדה / וויתניה משכרת / Withania somnifera / Ashwagandha

השורש עשיר בתרכובות נוגדות חמצון המפחיתות את השפעת הרדיקלים החופשיים על הזדקנות על אדם. הגברת כוח החסינות של גוף היא תועלת בריאותית חשובה של שימוש Withania somnifera. זה משפר את הבריאות הפיסית של גוף ומרפא את האדם ממגוון רחב של הפרעות בריאותיות. יעיל הצמח יעיל גם בהפחתת רמות כולסטרול LDL ובשמירה על תפקוד תקין של כלי הדם. הצמח יעיל לשיפור רמת האנרגיה של האדם- הוא להגביר את ייצור תאי הדם האדומים בגוף ומשפר את צריכת החמצן של תאים ובכך מגביר את רמות הויטליות ומונע עייפות. לצמח השפעה מרגיעה על מערכת העצבים דבר התורם גם  לשינת הלילה טובה הצמח משמש כבר מאות  שנים להקלה על הפרעות עצביות שונות כמו לחץ, מתח וחרדה על ידי שיפור ההולכה של מתווכים עצביים שונים. הצמח גם תורם לתפקוד בריא של בלוטת התריס בפרט ושל המערכת האנדוקרינית בכלל. כמו כן הצמח משפר את הפונקציות המטבולית של גוף ותומך בשמירה על משקל גוף תקין.

בנוסף לפורמולות אני אמליץ על צמחים ממשפחת המרגיעים בחליטה – פרחי לבנדר, קמומיל, פסיפלורה, ורבנה, טיליה, לואיזה ומליסה.

ארומתרפיה

השימוש בשמנים ארומתיים לטיהור הגוף ויצירת אווירה מתאימה מוכר כבר מעל ל – 6000 שנים. כבר בזמן התנ"ך, מלכים נמרחו בשמן, את בית המקדש טיהרו בבשמים, לבונה ומור. בספר התנ"ך, שמני המרפא מוזכרים לא פחות מ – 188 פעמים. המצרים הקדמונים השתמשו בשמנים אתריים למטרות פולחן, חניטת מלכים, ריפוי ובישום.

שמנים אתריים מופקים מצמחים ריחניים – פרחים, תבלינים, פירות, עשבים ועצים ותפקידם להגן על הצמח מפני מחלות, חיידקים או לדחות מזיקים שונים.

שמנים אתריים מופקים מצמחים ריחניים – פרחים, תבלינים, פירות, עשבים ועצים ותפקידם להגן על הצמח מפני מחלות, חיידקים או לדחות מזיקים שונים.

האדם משתמש בתכונות אלו של השמנים האתריים לטיפול בדלקות, זיהומים , כנגד הדבקה ועוד.

דרכי השימוש בשמנים אתריים

 1. אינהלציה שאיפה- מולקולות השמן נישאות באוויר וחודרות אל הגוף דרך ריריות האף.
 2. אמבט ארומתי- מטפטפים מספר טיפות של השמן הרצוי על מעט מלח גס המשמש כמתחלב ומוסיפים למי האמבט. השמנים נספגים בעור בכמויות קטנות. לא מומלץ לשהות באמבט עם שמנים יותר מרבע שעה.
 3. עיסוי ארומתי-  בעיסוי משתמשים בתערובת שמנים המותאמת אישית עבור המטופל. בעת העיסוי חודרים שמני התמציות לגוף דרך העור .
 4. טיהור ובישום האוויר – בעזרת מבער או מכשיר חשמלי לפיזור אדים ארומתיים.
 5. בושם- תערובת של שמני תמציות בשמן בסיס.

שמנים אתריים לטיפול בpcos: (לא אפרט את כל הפעוליות הרפואיות של השמנים אלא רק את אלו הנוגעות לטיפול בשחלות פוליציסטיות).

גרניום-

תכונות-  מכווץ, מאזן מערכת הורמונלית נשית- נחשב "המאזן הלאומי", מחזק את מערכת החיסון, נוגד דיכאון, משתן, מרגיע. בין השימושים עיקריים- חוסר איזון ובעיות הורמונליות אצל נשים, חולשה כללית, סוכרת, חרדה ודיכאון, בעיות עור.

בהיבט הנפשי- מפחית מתח וחרדה, מרגיע אך גורם לערנות, מאזן גוף ונפש.

מרווה מרושתת-

שימושים עיקריים- חוסר איזון הורמונלי, אמנוריאה, כאבי מחזור, תסמונת קדם וסתית, דימום וסתי כבד, קרירות מינית, ליקויי פוריות, קשיי עיכול, כאבי בטן עוויתיים.

מליסה-

שמן עדין מאוד, מרגיע, מעודד את הגוף והנפש ומעודד התחדשות תאים בגוף. השמן בצורתו הטהורה יקר מאוד.

שימושים עיקריים- מסדיר ביוץ לא סדיר, מקל על כאבי מחזור, מרגיע מאוד, מפחית לחץ דם ודופק מואץ, מצוין לטיפול בעור שמן, לאקנה מוגלתית ואטופיק דרמטיטיס, השמן המוביל בטיפול בהרפס

אזהרות- שמן פוטוטוקסי ולכן אין להיחשף לשמש לאחר מריחתו על העור במשך שמונה שעות לפחות, אין להשתמש בו במקרים של תת- פעילות בלוטת התריס.

ורד (רוז אבסולוט) –

 השמן מופק מפרחי הורד ומקורו במרוקו ובולגריה ומחירו יקר מאוד.

תכונות- נוגד דיכאון, אנטי דלקתי, אפרוזידיאק ,מחזק כבד, קיבה ורחם, מאזן את המערכת ההורמונלית אצל נשים ומחזק את הרחם,

 שמן נשי, מנקה, מטהר, מווסת וממריץ טוב לחיזוק הרחם ומסייע בהפחתת דימום. שימושים עיקריים- הפרעות הורמונליות אצל נשים (כאבי מחזור, וסת לא סדירה, הפרשות לבנות, הפרעות ברחם). השמן טוב גם לאין אונות, קרירות מינית, דיכאון, מתח ונדודי שינה. בהיבט הנפשי- השמן מרגיע ומטפל מצוין במצבי מתח ,חרדה, צער.

טוב לנשים שסובלות מחוסר בטחון עצמי בכל הקשור לנשיותן ומיניותן.

זהו צמח שעובד על הלב ובאופן כללי מדבר על אהבה בכל האספקטים השונים: אהבה עצמית, יכולת נתינה וקבלת אהבה, מערכות יחסים. ורד מדבר על אהבה ללא תנאים!!!
יסמין-

שמן היסמין נחשב ל"מלך השמנים" ונתפס כבעל אופי גברי, אך תכונותיו מסייעות הן לנשים והן לגברים, ברובד הפיזי וברובד המנטלי.
טיפול בנשים – היסמין משפיע בעיקר על מערכת הרבייה הנשית (הרחם והשחלות), משחרר כאבים ועוויתות ועוזר להתכווצות הרחם. הוא מסייע בהפגת מתחים, ומעולה לטיפול בדלקות עם הפרשות מאברי המין לנשים ולגברים.
היסמין ידוע בהשפעתו החיובית על תופעות פסיכוסומטיות, ולכן הוא נהדר לטיפול בבעיות תפקוד מיני שמקורן הוא על רקע נפשי כגון מצבי מתח, חרדה, פחד או דיכאון.
כמו כן הוא מסייע בחיזוק הביטחון העצמי והיכולת להתמודד עם בעיות, הוא מעודד, מפיג מתחים ומעורר בו זמנית.

ניתן לעשות עיסוי על איזור השחלות עם שמן יסמין- מניחים את שני האגודלים מעל הפופיק ומקרבים את האצבעות המורות זו לזו כאשר כל כף היד מונחת על הבטן התחתונה (נוצר משולש סביב הפופיק). כעת יש לעסות בעדינות את האיזור בעזרת האצבעות בתנועה מעגלית עדינה כלפי חוץ.

שמנים נוספים היכולים להתאים-

לבנדר – מרגיע, משרה שינה, מאלחש, נוגד עווית, מרפה שרירים, נוגד דלקת, מצמת, עוצר דימום (המוסטטי), מאחה רקמות. השמן גורם להרמוניה בתערובת ומגביר את יעילותם של השמנים האחרים בתערובת.

נרולי – שייך למשפחת ההדרים ולכן עושה up lifting – משמח ומרומם את מצב הרוח, ולכן מתאים במצב של חילופים במצב הרוח. כמו כן השימוש בו מפחית את התשוקה לאוכל.

 השפעה נפשית יעיל במצבי מתח, היסטריה, דיכאון וחרדה, שוק, נדודי שינה- הוא נמצא כמרגיע.  נחשב כאפרוזודיאק, בעיקר, בשל היותו משחרר מחרדה.

סנדלווד- זהו שמן מדיטטבי, מתאים למצב של שקט בתודעה ומתאים לתירגול מדיטציות. הסנדלווד נחשב לאחד השמנים הכי מעוררי תאווה, מעורר מיני חזק. אך הריח אינו נעים. לתקופה של פרשת דרכים יש לטפטף על מפית נייר ליד הכרית. הערה: השמן באופיו מוריד אנרגיה- משקיט ומאוד מקרקע ולכן לא יתאים לכל אחת.

אשכולית- שמן בעל ריח נעים במיוחד. מרגיע, מפחית רמות מתח, תומך בהרזיה, מעורר פעילות כבד והפרשת מרה, מתאים לטיפול בעור שמן ובאקנה.

אזהרה- אין לתת את השמן לאנשים הנוטלים סטטינים. פוטוטוקסי.

בזיליקום (ריחן)-  שמן מרענן ומחזק.נחשב למאזן חזק של מערכת העצבים, מבהיר מחשבה ומצב רוח, טוב לתמיכה בעת תשישות פיזית ומנטאלית, מצוין למצבי דיכאון, מלנכוליה, מתח, חרדה, מטפל בווסת מתעכבת (כנראה בשל היותו כה מרגיע).

ברגמוט – מאזן ומרגיע מערכת עצבים , טוב לטיפול באקנה, הפגת מתחים, לחץ, היפראקטיביות, התפרצויות זעם, דיכאון, חרדות, היסטריה, תסמונת קדם-וסתית,.
יחד עם מרווה מרושתת-מטהר. במבער מתאים גם עם  ילנג ילנג, , גרניום, יסמין, סנדלווד, אגוז מוסקט.

הערה- השמן עלול לגרות עור רגיש. במקרים אלו, להשתמש במינון נמוך; בעל השפעה פוטוטוקסית. יש להימנע מחשיפה לאור השמש לאחר השימוש.

 לימון – בנידוף באמצעות מבער לימון מקדם שקט נפשי. ריחו מעלה אסוציאציה של ניקיון. מצוין לתמיכה בתהליך של התנקות רגשית.

טוב למצבים של תקיעות ומופנמות מאחר ומעודד זרימה. זהו שמן פוטוטוקסי .ו

וטיבר- זהו שמן המשתבח עם השנים כמו יין. הוא ידוע כשמן השלווה, כי השמן מאוד מרגיע.

אם רוצים לפזר את הריח של השמן צריך לנענע אותו או לשפוך עליו מים. יש לו ריח מיוחד. משמש היום בתעשיית הבשמים.

בין השאר הוא מעורר תשוקה, מרגיע , מצויין לחרדות. הוא טוב לעיסוי בתנועות ארוכות ואיטיות. יודע להגביר זרימת דם ומחזק את המערכת החיסונית באופן כללי.

שמן זה מתאים לעיסוי גוף מלא לשחרור מתח.

הדס – שמן מאוד מעודן. יש לו השפעה נפשית, רוחנית, פיזית, טוב למדיטציה.

 ילאנג ילאנג – מרגיע מתחים, כעס, לחץ, תסכול. מעודד קרבה רגשית ופיזית, מעורר מינית, מתאים לנדודי שינה,  מתאים לאקנה.

אזהרות- לא להשתמש בשמן לבדו אלא רק כשהוא בתוך תערובת עם עוד שמנים

מכיוון שעלול לגרום לכאבי ראש.  להשתמש בכמויות קטנות ורק בשימוש חיצוני.

***את השמנים נתאים יחד עם המטופלת. כל אחת מאיתנו בעלת רגישות אחרת לריחות וחשוב שהמטופלת תתחבר לשמן האתרי. כמו כן, נתאים את השמנים לפי הסימפטומים והמטרה לשמה אנחנו מכינים את התערובת.***

תערובות לדוגמה-

תערובת למריחה באיזור הרחם (4 אצבעות מתחת לטבור) במקרה של חוסר ווסת-

50 cc שמן שקדים כשמן בסיס-

10 טיפות מרווה מרושתת

10 טיפות בזיליקום

5 טיפות לבנדר

תערובת לטיפול בעור שמן ואקנתי-

50 cc ג'ל אלוורה-

4 טיפות לבנדר

4 טיפות שמן עץ התה

4 טיפות גרניום

4 טיפות ברגמוט

4 טיפות אשכולית

3 טיפות לימון

2 טיפות סנדלווד

פרחי באך

שיטת הריפוי באמצעות פרחי באך עובדת ברמה האנרגטית לאיזון רגשות. השיטה פותחה על ידי הרופא וההומיאופת ד"ר אדוארד באך, באנגליה בתחילת המאה ה -20. הנחת היסוד העומדת בבסיס השיטה של באך היא שהבסיס של כל מחלה, כאב או הפרעה פיזית הוא גורם נפשי נסתר.                                                   זיהוי, טיפול ואיזון ברמת הנפש יכול להקל על סימפטומים גופניים ומאפשר מניעת מחלות והחלמה מהם בקלות רבה יותר.                                                                                                                                     ההיגיון מאחורי הטיפול בתמציות הללו הוא שלכל רגש בגוף שלנו יש תדר מסוים. תחושה לא מאוזנת יוצרת תדר לא מאוזן. חוסר איזון זה יוצר אפקט כדור שלג שבסופו של דבר (בקצב איטי או מהיר) הופך לחוסר איזון גופני או נפשי, הבא לידי ביטוי בצורת מחלה.                                                                                                      הסדרה כוללת 38 תמציות פרחי באך שונות המופקות מפרחי בר, עצים או שיחים (ותמצית אחת ממי מעיין) ומחולקים לשבע קטגוריות של מצבים רגשיים לא רצויים כמו לחץ, מתח, פחד, בדידות, חוסר ביטחון, חוסר העניין בסביבה , דאגה מופרזת לאחרים, רגישות יתר, ייאוש או דיכאון, עייפות נפשית ועוד. ד"ר באך מצא, שלכל צמח יש תדר שונה, כך שנטילת תמצית הפרח מאזנת את התדר הרגשי בהתאמה.                                                                                                                   שיטת הטיפול מסתכלת על הנשמה כמשל לבצל, מלאה בשכבות על גבי שכבות של רגשות מודחקים, פחדים ועכבות. בשימוש בתמציות באך, אפשר לקלף שכבה אחרי שכבה, ולהגיע למהות האמיתית של האדם, וכך לחיות חיים מאוזנים, בריאים וללא מחסומים.                                                                                               טיפול בפרחי באך משלב שיחה ותמצית טיפולית הנלקחת דרך פה.  שילוב התמציות יכול להשתנות מפגישה לפגישה בהתאם לדברים שהמטופל מעלה בשיחה.

תמציות לדוגמא שיכולות להתאים לטיפול בpcos:

Crab apple

זו נחשבת לתמצית המטהרת. היא מתאימה לאנשים שחשים כל הזמן מלוכלכים מבפנים, גופנית ונפשית. התמצית מטהרת מרגשות של יאוש, דכדוך וחוסר סיפוק עצמי.

התמצית מנקה, פותחת את המחשבות לכיוונים חדשים ומרחיבה אופקים. התמצית מחזקת את הסיפוק העצמי והטוהר הפנימי של המשתמשת.

אישה הסובלת משחלות פוליציסטיות עשויה לסבול מתסמינים חיצונים כמו השמנה, אקנה, שיעור יתר- דבר העלול לגרום לה לחוסר נוחות עם עצמה, חוסר ביטחון ואולי אף תחושת סלידה פיסית ונפשית. תמצית זו  יכולה לעזור לאזן את המקום הזה.

כשהאישה מאוזנת היא תרגיש- כי היא רואה את הדברים בפרספקטיבה הנכונה. האישה תבין שהיא יכולה להרשות לעצמה להיות לא מושלמת. התמצית עוזרת בקבלה עצמית. כמו כן התמצית מנטרלת מצב של חיטוט יתר גם פנימי וגם חיצוני. אישה במצב מאוזן תרגיש כי כל הפרעה פיסית מקורה בדיסהרמוניה פנימית. כמו כן היא תחוש ביטחון עצמי, תהיה מודעת לעצמה ותדע כי היא בעלת יכולת לתקן ולהגיע לאיזון.

התמצית מטהרת לאחר שימוש בתרופות לאורך תקופה ממושכת. היא ניתנת ללקיחה גם במצב של טיפול הורמונלי ותרופתי. התמצית משמשת גם ככלי עזר במצבים של גמילה. היא מטפלת בתחושת גועל. לדוגמה- תחושת גועל לאחר בדיקות גניקולוגיות או תחושת גועל עצמי במהלך ניסיונות חוזרים להרות אצל אישה הנמצאת בטיפולי פוריות.

 התמצית מתאימה למצבים בהם המטופלת צריכה ורוצה לרדת במשקל כי, שוב, מדובר בתמצית שמנקה.

בתמצית זו ניתן להשתמש גם שימוש חיצוני- ניתן להניח אותה ישירות על העור במצבים רבים בין השאר בפצעים. התמצית יכולה להיות תוספת נפלאה למי פנים טבעיים במקרים של אקנה.

Gentian

זוהי תמצית מצב וטיפוס- דגש על טיפוס. מתאימה לאנשים פסימיסטים הרואים תמיד את חצי הכוס הריקה. אנשים "משביתי שמחות", "מציאותיים מדי"  בראיה שלהם.
תמצית שטובה למצבים של דיכאון מסיבה ידועה, לתקופות של עומס, למצבים של נסיגה או עצירה בטיפול, כאשר יש סימפטומים חוזרים (במקרה כזה עוצרים את הטיפול ונותנים רק Gentian למשך 3 שבועות), טוב למחלות פסיכוסומאטיות, תומכת באופטימיות ועוזרת לעשות סדר.

Gorse

במידה ומדובר בייאוש קיצוני יותר תמצית Gorse מתאימה. זוהי תמצית טיפוס ומצב. תמצית שנקראת גם "הייאוש התהומי".

זוהי תמצית "מלטפת" יותר. התמצית נותנת לאדם תקווה ומראה לו שיש לשם מה לחיות. היא מביאה את האת האדם להסכמה והכרה שיש גם מצבי ייאוש שניתן לצאת מהם.

יש נשים העלולות להרגיש "קורבנות" של התסמונת והמצב עלול להחמיר במידה ואינן מצליחות לרדת במשקל (עקב תנגודת אינסולין המתלווה לתסמונת) או כשאינן מצליחות להיכנס להריון. Impatiens

זוהי תמצית טיפוס. התמצית מיועדת לאנשים הסובלים מחוסר סבלנות כלפי הסביבה, מתח גבוה ותסכול. לעיתים המטופלת עלולה לסבול מבעיות עיכול כתוצאה מהמתח ואף לנדודי שינה. סבלנות חשובה למטופלת בכדי ליישם את הטיפול.

חשוב שהמטופלת תהיה סבלנית כלפי התהליך שהיא עוברת וכלפי עצמה. אך חשוב לא פחות שתיהיה לה סבלנות כלפי הסביבה שלה וכלפיה בן זוגה, סביבה תומכת והבנה של הקצב הנכון  יועילו רבות במהלך הטיפול ולהצלחתו. התמצית תומכת במנוחה וברוגע.

Mustard

לפי באך: " לאלה אשר נתקפים בעצבות ובהרגשת ייאוש. כמו ענן קר וכהה שנוחת עליהם ומסתיר את האור ושמחת החיים. יתכן שאין שום הסבר או סיבה למצבים אלה."

האנשים מתארים את ההרגשה כענן כהה שנוחת עליהם ומלווה בהרגשה של ריקנות ודיכאון, עצבות, חוסר טעם ותחושת זרות לעצמם ולחייהם. כאילו שמישהו כיבה את האור לפתע.

הרגשה זו יכולה לנוע בין עצבות, מצב רוח רע, חוסר מוטיביציה ועד דיכאון עמוק.

במצב כזה האדם נעשה מאוד איטי בתגובות הפיזיות והרגשיות שלו.

תמצית זו מצוינת לתמיכה בטיפולים הורמונאליים  לנשים עם PCOS  המתקשות להכנס להריון או נוטלות טיפול הורמונלי לצורך איזון מחזור הווסת. אגב, בגלל ההפרעה ההורמונאלית אצל אישה עם שחלות פוליציסטיות עלול להופיע מצב רוח רע גם בלי לקחת טיפול הורמונלי תרופתי.

Walnut

התמצית טובה לאיזון הורמונאלי (בשילוב עם תמצית mustard) ותעניק למטופלת תחושה של הגנה (כמו "עור שני") ותתמוך בהתחלות חדשות וויתור על העבר ושל מה שהיה עד עכשיו.

Pine

 במידה והאישה חשה אשמה בגלל מצבה הגופני. .התמצית מתאימה לנשים עם רגשי אשמה, תוכחה עצמית וגינוי עצמי.

תמצית זו מתאימה לאישה עם שחלות פוליציסטיות אשר מאשימה את עצמה בזה שיש לה שחלות פוליציסטיות וחושבת ש"היא הביאה את זה על עצמה" בדרך שהיא מזינה את עצמה ומטפלת בעצמה. אישה באיזון תהיה רכה כלפי עצמה, מלטפת ומרגיעה.

Agrimony

זוהי תמצית התומכת בתקשורת בין אישית, ובעיקר בתקשורת בין אדם לעצמו, היכולת להתבונן פנימה, להתמודד עם חלקים קשים וכואבים.

תמצית זו יכולה להתאים מאוד לנשים עם שחלות פוליציסטיות מכיוון שלפעמים יש נתק בינה לבין עצמה ועליה להתחבר מחדש או לראשונה עם הנשיות שלה והיצירתיות שבה.

 

רפלקסולוגיה

רפלקסולוגיה היא שיטה לעיסוי כף הרגל לצורך אבחון וריפוי.

כל הגוף האנושי מקבל ייצוג בכפות הרגליים- כל האיברים, הבלוטות וחלקי גוף אחרים מסודרים בכפות הרגליים כבבואות או רפלקסים של חלקי הגוף, באותו הסדר כמו בגוף עצמו.                                                        רפלקס- תגובה לא רצונית לגירוי. ברפלקסולוגיה, כאשר מפעילים גירוי על הרפלקס בכף הרגל, מתעוררת תגובה לא רצונית בחלק הגוף המיוצג על ידי אותו רפלקס. כאשר הגירוי נעשה בצורה נכונה, יכולה להיות לכך השפעה עמוקה על מצבו הבריאותי של המטופל. הגירוי נעשה על ידי הפעלת לחץ.

ברפלקסולוגיה מסתכלים על הגוף כשדה אנרגיה דינמי, וחסימות בערוצי האנרגיה בגוף יגרמו לחוסר איזון העלול להוביל למחלה.

תפקיד הרפלקסולוגיה הוא לסייע בריפוי על ידי כך שהיא גורמת לזרימה אופטימלית של אנרגיה בגוף, ובכך מגבירה את חיוניותו של הגוף ומעודדת את יכולת הריפוי הטבעית שלו. הרפלקסולגיה אינה מרפאה- הגוף מרפא.

המגע צריך להיות תקיף אך לא מכאיב ובטח שלא מדגדג. התחושות משתנות מאזור לאזור בכף הרגל, בהתאם לתיפקוד חלק הגוף המיוצג באותו חלק בכף הרגל. אזורים חסומים יהיו רגישים ומידת הרגישות תלויה במידת החסימה. ככל שמתקדם הטיפול, אמורה הרגישות ללכת ולהצטמצם. חשוב להפעיל לחץ במידה המתאימה למטופל על מנת להימנע מגרימת כאב. אורך הטיפול ומספר המפגשים משתנה בהתאם למטופל וצרכיו. .

הטיפול הרפלקסולוגי בתסמונת השחלות הפוליציסטיות

מכיוון ותסמונת השחלות הפוליציסטיות קשורה לחוסר איזון הורמונלי הבא לידי ביטוי בחוסר איזון במערכת הרבייה, בטיפול הרפלקסולוגי נשים דגש על האיברים הקשורים לשתי המערכות הללו. מטרת העבודה על המערכות היא איזון.

מיקום הרפלקסים של איברי המערכת ההורמונלית והרבייה בכף הרגל

 1. היפתולמוס-  בשתי כפות הרגליים בצד החיצוני העליון של הבוהן הגדולה.
 2. היפופיזה- בשתי כפות הרגליים באמצע הבוהן הגדולה,בדרך כלל בצד הפנימי יותר.
 3. בלוטת האצטרובל- באותו המיקום כמו ההיפותלמוס (קצת מעל ההיפותלמוס)
 4.  בלוטת התריס- מיצגת בשתי כפות הרגליים גם בכף הרגל (חצי אליפסה בבסיס הבוהן השניה בחלק הפנימי) ובגב כף הרגל (בבסיס הבוהן השניה)
 5. בלוטת יותרת התריס-  בשתי כפות הרגליים בבסיס הבוהן החיצוני של הבוהן השניה.
 6. בלוטת התימוס- נמצא בשתי כפות הרגליים בנקודה מרכזית באיזור החזה, בקו אנכי בין הבוהן הגדולה לבוהן השניה.
 7. אדרנל ( בלוטת יותרת הכליה)- בשתי כפות הרגליים, במרכז כף הרגל מעל הרפלקס המייצג את הכליה.
 8. לבלב-  ב"סוליות" של שתי כפות הרגליים, בכף הרגל השמאלית יותר מאשר בימנית, מתחת לרפלקס המייצג את הקיבה ומעל קו המותן- בכף הרגל הימנית ממש מתחת לבוהן הגדולה, בכף הרגל השמאלית מגיע מהבוהן הגדולה עד הבוהן הרביעית. לנשים עם PCOS הסובלות גם מתנגודת אינסולין ניתן יותר תשומת לב ללבלב.
 9. שחלות –  בצידן החיצוני של שתי כפות הרגליים, מתחת לעצם הקרסול- בין העצם לגב העקב. השחלה הימנית נמצאת בכף הרגל הימנית והשחלה השמאלית נמצאת בכף הרגל השמאלית.
 10. רחם –  בשתי כפות הרגליים בצד הפנימי של הקרסול, בין עצם הקרסול הפנימית לגב העקב (באמצע הדרך).
 11. חצוצרות – בשתי כפות הרגליים. הם עוברות לרוחב גב כף הרגל, מחברות בין הרפלקס של הרחם לרפלקס של השחלות. איזור זה מעסים בדרך כלל בשילוב עם הרפלקסים של הרחם והשחלות.
 12. כבד- מעצם היותו חיוני למטבוליזם של הורמונים בגוף חשוב שניתן תשומת לב גם לכבד בטיפול הרפלקסולוגי ב PCOS. הרפלקס נמצא בסוליית כף הרגל הימנית בלבד וחולש על איזור נרחב,נמצא מתחת לקו הסרעפת ומתחיל מהצד הפנימי של כף הרגל (מעט חופף עם איזור הלבלב) ועד אל מתחת לבוהן הקטנה. הוא מסתיים בקו המותן.

מתח נפשי ו-PCOS

מתח הוא כל גירוי  המוציא את הגוף מאיזון ומפעיל מערך שלם של תגובות ביולוגיות. תגובות אלו כוללות שחרור של הורמוני מתח, עלייה ברמת סוכר בדם, הידוק של שרירים, נשימה רדודה, לחץ דם גבוה וקצב לב מהיר. על אף שניתן לראות תגובה של לחץ בהתנהגות האדם , תגובת הלחץ היא בעיקר תהליך ביוכימי פנימי.

החיים המודרניים מציגים לנו מצבי לחץ מתמשכים ובלתי פוסקים שברובם אי אפשר לשלוט. גורמי לחץ כרוניים אלה עשויים לכלול לחצים בעבודה, בעיות במערכת היחסים הזוגית, דאגה מתמדת ואף רעש עירוני כמו צפצופי מכוניות. תגובות לחץ מתמשכות או תכופות בסופו של דבר יגרמו להתשת הגוף ולאי יכולתו להגיב כראוי ללחץ- דבר המהווה איום אמיתי על הבריאות. ניתן להשוות לחץ כרוני מתמשך ללחיצה על דוושת הגז כאשר המכונית נמצאת על הילוך ניטרלי- בסוף המנוע ינזק.

ההשלכות של לחץ כרוני מתמשך ובלתי מבוקר הן עמוקות ומרחיקות לכת-

השפעות פסיכולוגיות- מצב של מתח כרוני מדכא את ייצור הסרטונין, מגביר את החרדה, , מגביר את התיאבון, והוא יכול להיות טריגר לדיכאון. מתח גם מפחית את איכות החיים על ידי שדידה של תחושת הנאה, הביטחון ותחושת ההישג.. הרחקה של תחושת ההנאה ותחושה של רווחה קוטעת את היכולת האישית באמת לשגשג.

עלייה במשקל- מתח גורם להפרשה מוגברת של הורמון  הקורטיזול, מגביר את עמידות תאי הגוף לאינסולין ומגביר את הנטייה לעלות במשקל, בעיקר באזור הבטן. עלייה בשומן הבטני מגביר את הסיכון לפתח מחלות עתידיות כמו סוכרת ובעיות לב וכלי דם.

הורמון לחץ ושומן בטני-  נשים עם השמנה מרכזית (שומן בבטן), בין אם סובלות מהשמנת יתר או לא, מייצרות יותר הורמון קורטיזול במצבי לחץ מאשר נשים ללא שומן בבטני. זוהי דוגמה אחת של מעגל הקסמים האכזרי הנגרם על ידי לחץ כרוני. רמות גבוהות של הורמון הקורטיזול המופרשות כתוצאה של לחץ תתרומנה להצטברות של שומן בבטני, ועלייה של שומן בטני מגבירה את הפרשת הורמון הקורטיזול כתגובה ללחץ.

מתח מגביר את האכילה- הפרשת קורטיזול גבוהה בתגובה ללחץ עשויה להוביל לאכילת יתר. מחקר אחד הראה כי נשים עם רמה גבוהה של  קורטיזול צרכו יותר קלוריות ביום מלחיץ בהשוואה לאלו ללא רמות קורטיזול גבוהות. הם גם אכלו אוכל מתוק באופן משמעותי יותר (פחמימות מזוקקות).

תפקוד מיני- מתח נוטה להפחית את החשק המיני..

פוריות והורמוני רבייה-  לחלק מהנשים שאינן מקבלות וסת יש רמות קורטיזול גבוהות יותר מאשר לנשים שכן מקבלות ווסת. קורטיזול (הורמון לחץ) גם מפריע לפעילותו של הורמון הפרוגסטרון.  קורטיזול ופרוגסטרון מתחרים על אותם רצפטורים בתאים ורמות גבוהות של הורמון  הקורטיזול פוגע בפעילות הפרוגסטרון, ומכין את הקרקע לדומיננטיות של הורמון האסטרוגן ועלול להוביל לאי סדרים במחזור הווסת. אי ספיקת פרוגסטרון ואסטרוגן דומיננטי מאפיינים נשים PCOS ותורמים לבעיות פוריות וחוסר איזון הורמונלי.

תסמונת שחלות פוליציסטיות היא עצמה מקדם של לחץ גדול. לרוב הנשים יש גרסה כלשהי של "שלמות נשית", המשפיעה על תפיסתן העצמית. נשים רוצות לראות את עצמן כבריאות, אטרקטיביות ופוריות. צמיחת שיער עודפת, נשירת שיער, עודף משקל, אקנה, בעיות במחזור הווסת ובעיות פוריות עלולות להפחית את ההערכה העצמית של האישה הסובלת מPCOS.

נשים עשויות להרגיש נבגדות על ידי גופן ולהרגיש כי שדדו אותן מנשיותן.

אחד הדברים החשובים בטיפול בPCOS  היא ניהול נכון של מצבי מתח- חשוב לאישה להבין כי היא אינה פגומה או כישלון אלא ביטוי יפה ותוסס של אנושיות הגוף, וכי המצב ניתן לטיפול וניהול. חשוב לנשים עם PCOS להתחבר לגופן, לאהוב את עצמן ולהכיר בערכן. החיבוק העצמי הזה יכול לשחרר כמויות אדירות של מתח ולהעלות את רמות האנרגיה.

בקרה וניהול של של לחץ הינה תהליך חשוב וחיוני ביותר לבריאות טובה ולחיים ארוכים של סיפוק.

פילוסופיה טובה להפחתת מתח היא הציטוט היפה של ריינהולד ניבור-

"תן לי את השלווה לקבל את הדברים שאיני יכול לשנות, האומץ לשנות את הדברים שאני יכול, ואת החוכמה לדעת את ההבדל בין השניים".

הפחתת מתח בטיפול ב PCOS נעשית באמצעות שיחה, טיפולי מגע (כמו רפלקסולוגיה, עיסוי או שיאצו), נטילת צמחים מרגיעים, שימוש בשמנים אתריים מרגיעים ופעילות גופנית.

טקסט מדהים שצ'ארלי צ'אפלין כתב לעצמו ביום הולדתו ה- 70:

"כאשר התחלתי לאהוב את עצמי
הבנתי שתמיד, בכל הזדמנות, אני נמצא במקום הנכון ובזמן הנכון.
הבנתי שכל מה שקורה הוא נכון.
מכאן ואילך אני יכול להיות רגוע.
היום אני יודע, זה נקרא: "אמון".

כאשר התחלתי לאהוב את עצמי
הבנתי עד כמה זה פוגע לכפות את הרצונות שלי על מישהו אחר,
אף על פי שאני יודע שהזמן לא נכון והאדם לא מוכן לכך.
גם אם האדם הזה הוא אני.
היום אני יודע, זה נקרא: "כבוד".

כאשר התחלתי לאהוב את עצמי
יכולתי לזהות שהיגון והכאב הם רק איתותי אזהרה עבורי
כדי שלא אחיה בניגוד לאמת שלי.
היום אני יודע, זה נקרא: "הוויה אותנטית".

כאשר התחלתי לאהוב את עצמי
הפסקתי להשתוקק לחיים אחרים
ויכולתי לראות שכל שמתרחש סביבי תורם לצמיחה שלי.
היום אני יודע, זה נקרא: "בגרות".

כאשר התחלתי לאהוב את עצמי
הפסקתי לשלול מעצמי את הזמן הפנוי
והפסקתי לשרטט פרויקטים גרנדיוזיים לעתיד.
ממש נטשתי את "המגה" פרוייקט של עתידי.
היום אני עושה רק את מה שכיף וטוב לי,
את מה שאני אוהב ומה שגורם ללב שלי לצחוק,
בדרך שלי ובקצב שלי.
היום אני יודע, זה נקרא: "כנות".

כאשר התחלתי לאהוב את עצמי
הפסקתי לרצות להיות תמיד צודק
וכך טעיתי פחות.
היום אני כבר יודע, זה נקרא: "צניעות".

כאשר התחלתי לאהוב את עצמי
סירבתי להמשיך ולחיות בעבר ולדאוג לגבי העתיד.
עכשיו אני חי רק ברגע שבו הכל מתרחש,
ככה אני חי כל יום.
אני קורא לזה: "שלמות".

כאשר התחלתי לאהוב את עצמי
זיהיתי כי החשיבה שלי יכולה לאמלל ולאכזב אותי,
אך כאשר אני מגייס אותה בשירות ליבי,
המוח מקבל שותף חשוב ואמיתי.
אני קורא לחיבור הזה "חוכמת הלב".

יוגה נשית (לקוח מתוך האתר www.yogaforwoman.co.il)

יוגה היא מסורת עתיקה שמקורה בהודו. היוגה היא דרך חיים המושתת על הפילוסופיה ההודית אשר גורסת כי כל הקיום מבוסס על כוח עליון, אנרגיה אחת, רוח אוניברסאלית. אך אין להתבלבל, היוגה היא לא דרך רוחנית מוגדרת ומוכתבת אלא, שם כולל לדרכים רבות המובילות לאותה מטרה.

היוגה הנשית  מסבה  את היוגה המסורתית לתרגול יוגי נשי, המתייחס אל גוף האישה, מרקם החיים והמחזוריות ההורמונלית. בבסיס התרגול עומד האיזון בין הגוף לנפש והוא מותאם לשינויים המתחוללים בגוף האישה בתקופות שונות בחייה: מחזור חודשי, הריון, לידה ואחרי לידה, גיל המעבר ועוד.

רופאים רבים מפנים כיום נשים המאובחנות עם שחלות פוליצסטיות לתרגול קבוע של יוגה

היוגה נותנת מענה הן לפן הפיזיולוגי-הורמונלי והן לפן הנפשי.

כיצד עוזרת היוגה לנשים הסובלות מתסמונת השחלות הפוליציסטיות:

 • איזון ושיפור הורמונלי : השחלות הפוליצסטיות הן סימן לליקוי בתפקוד ההורמונים. מדובר בחוסר איזון, שהוא תוצאה סופית של סדרה מורכבת של פעולות גומלין הורמונליות.
 • הפחתת רמות המתח והחרדה: התסמונת הינה הפרעה מורכבת, המושפעת גם מרגשות ומחשבות. ישנו קשר ישיר בין שחלות פוליציסטיות לבין רמות מתח וחרדה גבוהות. נמצא במחקרים, כי נשים הסובלות משחלות פוליציסטיות הינן בעלות רמות גבוהות של קורטיזול, הורמון המופרש במצבי מתח. דרך תרגול היוגה, התנועה, הנשימה, תרגילים מיוחדים וטכניקות להרפייה, ניתן לעודד את הפעילות של המערכת הפרה-סימפטטית, עידוד הפרשת הורמוני רגיעה ושחרור – היוצרים איזון הורמונלי.
 • שיפור תפקוד השחלות: הציסטות מחלישות את השחלות. היוגה תעודד חיזוק של תפקוד השחלות. ישנם תרגילים ותנוחות המעודדים הזרמת דם אל השחלות ואל איברי הרבייה.
 • שיחרור ופתיחה של מפרקי הירכיים והאגן: היוגה מציעה תרגול ואימון ממוקד לאזור מפרקי הירכיים והאגן – האזור המרכז את אברי הרבייה. התרגול מאפשר שיפור זרימת הדם והחמצן אל השחלות, שיפור העצבוב מהאגן אל השחלות ושיפור הורמונלי.
 • חיזוק השחלות והרחם בעזרת תרגול המולה בנדהה:

לומדים  לחזק את שרירי ריצפת האגן (המכונה בסנסקריט "מולה בנדהה"). על ידי איסוף ושיחרור נכון של שרירי ריצפת אגן בתאום עם הנשימה (תנועת הסרעפת) נשים מניעות, מרווחות, משפרות ומחזקות את תפקוד השחלות והרחם.

 • הקלה על תופעות הלוואי של הטיפול ההורמונלי: הטיפול הקונבנציונלי גורם בדרך כלל לתופעות לוואי. בעזרת תנועה, נשימה ותרגילים האישה תלמד להקל ולהתחבר לתהליך ממקום פחות כואב ויותר ידידותי לגופה ולנפש שלה.

תרגילי יוגה לדוגמה (דנה לביא "במרכז")

 1. שכיבה על הגב– נשכב על הגב, רגליים ישרות פרוסות בפיסוק קל על המזרון (נשים בהיריון ונשים עם בעיות גב – העמידו את כפות הרגליים המזרון ברוחב האגן כשהברכיים כפופות). הידיים מונחות לצד הגוף. נביא את תשומת הלב אל אזור האגן, נתבונן בתחושה הקיימת באגן כולו. לאחר מכן נתבונן בתחושה הקיימת בצד הימני של האגן ובמפרק הירך הימני, איזו תחושה עולה משם? של כבדות, קלות, רכות, נוקשות, כאב, נעימות וכו'.

לאחר מכן נתבונן בתחושות העולות מתוך הצד השמאלי של האגן ומפרק הירך השמאלי. נבחן את התחושות שעולות מן הצד השמאלי, ונחוש את ההבדל בין צד ימין לצד שמאל.

2.תרגול נשימה – נשארים  בשכיבה על הגב, נניח את כפות הידיים על הבטן, נשים לב לנשימה הטבעית המתרחשת בגוף. נשים לב לכל שאיפה, לכל נשיפה ולרווח בסוף כל נשיפה. נחוש שהרווח בקצה הנשיפה הוא רגע של שחרור, של הרפיה. לאחר מספר דקות של התבוננות בנשימה ננשום מספר נשימות עמוקות אל הבטן. בשאיפה נחוש שהבטן מתרוממת ומתמלאת ובנשיפה נחוש שהבטן שוקעת ומתרוקנת. ננשום כ- 10 נשימות מלאות אל הבטן.

 1. תרגיל לחיזוק שרירי קרקעית האגן– נשכב על הגב נניח את כפות הרגליים על המזרון מקבילות זו לזו וברוחב האגן, הברכיים כפופות, הידיים מונחות לצד הגוף. בנשיפה נגלגל את האגן פנימה, הגב התחתון מתיישר ונצמד אל המזרון, אנו אוספות את שרירי קרקעית האגן ואת הבטן התחתונה פנימה. בשאיפה נרפה את שרירי קרקעית האגן והבטן, נגלגל את האגן החוצה כלפי כפות הרגליים כך שתיווצר הקשתה קלה בגב התחתון. נחזור על תרגיל זה מספר פעמים תוך נשימה עמוקה. ייתכן ובהתחלה יהיה קשה לחוש את איסוף שרירי קרקעית האגן אך עם ההתמדה תרגול זה נעשה ברור ומוחשי יותר. האיסוף של שרירי קרקעית האגן מתבטא באיסוף השרירים הללו כלפי מעלה לתוך הגוף, זה לא כיווץ חזק, זה דומה לאיסוף השרירים הללו כשאנו מתאפקות להטלת שתן.
 2. תנוחת חצי הגשר נישאר באותה תנוחה, בנשיפה נגלגל את האגן פנימה, נאסוף את שרירי קרקעית האגן ונרים את האגן ואת הגב חוליה אחר חוליה מעלה, תוך לחיצת כפות הרגליים אל המזרון. בשאיפה נוריד את הגב והאגן בהדרגה, נניח אותם על המזרון ונרפה את שרירי קרקעית האגן. נחזור על התרגיל מספר פעמים ונחוש שבכל פעם הגב מתרומם מעט גבוה יותר עד שהגב כולו מתנתק מן המזרון עד לגובה השכמות והכתפיים.

בפעם האחרונה נשאר מעלה כשהאגן והגב מורמים, נשתרש עם כפות הרגליים לתוך האדמה, נשלב את אצבעות הידיים מתחת לגב ונשמור על שרירי קרקעית האגן אסופים כל הזמן בעדינות. נישאר בתנוחה זו למספר נשימות עמוקות, ואז נשחרר את הגב בהדרגה.

5.שיחרור מפרקי הירכיים- נאסוף את הברכיים כפופות אל הבטן, נניח את כפות הידיים על הברכיים. בשאיפה נפתח את הרגליים לצדדים ובנשיפה נסגור את הרגליים בתנועה סיבובית. למעשה אנו מציירים מעגלים עם הרגליים ונחוש שתנועה זו יוצרת עיסוי פנימי לתוך מפרקי הירכיים. לאחר מספר סיבובים לצד אחד נשנה את כיוון התנועה ונצייר מספר מעגלים לצד השני.

 1. הרמת רגל מעלה- נשכב על הגב, רגל שמאל מונחת ישרה על המזרון, נאסוף את ברך ימין אל הבטן, כף ידי ימין מונחת על הברך, יד שמאל לצד הגוף, (נשים בהיריון או נשים עם בעיות גב- העמידו את רגל שמאל כפופה על המזרון). ניישר את רגל ימין מעלה, כף הרגל פונה אל התקרה, בהונות הרגל פונות קדימה והעקב פונה החוצה. הידיים אוחזות ברגל ימין במקום נוח- כפות הידיים יכולות להיות שלובות מאחורי הרגל או לאחוז בכף הרגל. (הרגל המורמת לא חייבת להיות ישרה, הברך יכולה להיות מעט כפופה לפי מידת היכולת). נשאר בתנוחה למספר נשימות עמוקות. בכל שאיפה נחוש את ההתארכות של הרגל העליונה ובכל נשיפה נחוש תחושת הרפיה המתפשטת בגוף.
 2. פתיחת הרגל הצידה- רגל ימין ישרה כלפי מעלה, אנו אוחזים אותה עם כף ידי מין, ניתן לאחוז את בהונות הרגל או בכל מקום אחר שמתאפשר, ואז בנשיפה אנו אוספות את שרירי קרקעית האגן ופותחות את הרגל ימין הצידה- ימינה. רגל שמאל ישרה או עומדת על המזרון, לפי היכולת הגופנית, יד שמאל מונחת על עצם האגן השמאלית, או לצד הגוף. נשים לב שבזמן שרגל ימין נפתחת הצידה הצד השמאלי של האגן לא מתרומם ולא מתנתק מן המזרון. נשאר בתנוחה למספר נשימות עמוקות ואז נחזיר את הרגל ישרה חזרה מעלה ונכפוף אותה אל הבטן.
 3. פיתול- רגל ימין כפופה אל הבטן, נניח את כף יד שמאל על הברך הימנית, נניח את רגל שמאל ישרה על המזרון, יד ימין מונחת ישרה על המזרון בגובה הכתף, כשכף היד פונה כלפי מעלה.
 4. תנוחת האישה– נשכב על הגב, נצמיד כף רגל אל כף רגל, כפות הרגליים קרובות אל המפשעות, הברכיים נפתחות לצדדים ושוקעות לכיוון הרצפה. ניתן להניח את כפות הידיים על הבטן התחתונה או לצד הגוף. נשאר בתנוחה למספר דקות תוך כדי נשימה עמוקה, לפי מידת היכולת, עם כל נשיפה נחוש שהברכיים שוקעות עוד מטה ומפרקי הירכיים נפתחים ומשתחררים. תנוחה זו כשמה כן היא, שומרת על בריאות האישה ותפקודם התקין של אברי הרבייה. תנוחה זו משחררת את מפרקי הירכיים, מאפשרת זרימת דם טובה לאברי האגן הפנימיים ויוצרת איזון הורמונאלי. ניתן לתרגל אותה על בסיסי יומיומי, אפילו במיטה לפני השינה.

בנשיפה נוביל את רגל ימין הכפופה שמאלה עד לאן שהיא מגיעה, אם זה מתאפשר נניח אותה על המזרון. כף היד השמאלית מונחת כבדה על רגל ימין, המבט מופנה ימינה, נרפה את הכתף הימנית אל המזרון. נשאר בתנוחת הפיתול למספר נשימות עמוקות, נחוש את התחושה בעמוד השידרה.

* את תנוחות 6-8 מבצעים שוב עם הרגל השמאלית.

 1. הרפיה – לשכב על הגב , ברגליים ישרות ופסוקות מעט. אם אתן סובלות מכאבי גב תחתון הניחו כריות מתחת לברכיים. הידיים מונחות לצד הגוף. נביא את תשומת הלב אל אזור האגן, נתבונן בתחושה הקיימת באגן כולו לאחר התרגול. האם משהו השתנה בתחושה באגן? לאחר מכן נתבונן בתחושות הקיימות בצד ימין ושמאל של האגן ובמפרקי הירכיים, אילו תחושה עולות משם? נחוש אם יש ההבדל בין שני צידי האגן והאם משהו התחדש לעומת תחילת התרגול. נשאר במנוחה 5-10 דק', נחוש שהגוף שוקע אל תוך המזרון והאיברים נעשים כבדים ורפויים עם כל נשיפה.

טיפול הוליסטי משלים

 

יש לבחון את העבר של המטופלת . להעלות מסרים מן הילדות אותן הפנימה האישה בקשר להיותה אישה ובקשר להיותה פורייה.

יש לברר האם קיימת היסטוריה של התעללות מינית / אלימות מינית/ אלימות מילולית/ אונס  או כל טראומה מינית אחרת מהעבר או מההווה.

חשוב לשקם את הזרימה המחזורית האישית. לתעד את המחזור החודשי , ע"י שימוש בשמ"פ ולהבין מתוך הבדיקה קשרים בין הרגשות, השינויים המחזוריים בגוף, שינויים בעונות השנה, בשעות היום וכדומה.

בנוסף לכל הטיפול הטבעי המוצע לעיל, חשובה העצמה נשית אישית, חגיגה נשית . אפשר לעשות זאת בצורה פרטית ואפשר בעזרת מעגל נשים , חברות אחיות, או נשים לא מוכרות.

מציאת הרכות וההניצוץ האלוהי הקיים בתוכה.

מציאת האהבה העצמית אליה כאדם ואליה כאישה.

ולסיום ציטוט מקסים מתוך הספר "אישה יודעת" מאת אורית פיול אור:

"כי את אישה גדולה

כי את אישה.

גדולה מאופק עד אופק.

מלב כדור האדמה עד אינסוף שמים.

מסכימה לראות ולהכיל את כל כוחותייך

מסכימה להכיר בעוצמתך האדירה.

מכילה את כאבייך, מכילה את פחדייך

מסכימה לחבק כאבים ופחדים של אהובייך.

הכאב שלך אינו בעיה כי אם תמרור

הפחד שלך הוא שער.

כשאת עוברת דרכו את מסכימה

את בוחרת להסתכל לכאב בעיניים

ולגדול דרכו למקום חדש

שוב ושוב, עד איסוף."

ביביליוגרפיה:

"שיטת המודעות לפוריות- המדריך השלם להשגת הריון בדרך הטבעית,לאמצעי מניעה טבעיים ולבריאות האישה" מאת טוני וושלר,הוצאת "העולם".

"גופה של אישה, תבונתה של אישה- הדרך לבריאות גופנית ורגשית" מאת ד"ר כריסטיאן נורת'רופ, מהדורה ראשונה (2000), הוצאת אור-עם.

"האנציקלופדיה החדשה לריפוי טבעי" מאת ד"ר ג'יימס באלך (N.D) וד"ר מארק סטנגלר (N.D), מהדורה שניה (2009), הוצאת פוקוס.

"מרק: המדריך הרפואי השלם לבית ולמשפחה" מאת ד"ר רוברט ברקוב ,2002 ,הוצאת "כנרת זמורה-ביתן" והוצאת "הד ארצי".

"איזון טבעי הורמונלי"  פטריק הולפורד,מהדורה 2004, הוצאת אור-עם.

"נטורופתיה- כוח הריפוי העצמי של הגוף" מאת ד"ר גילית שטיינר (N.D), מהדורה ראשונה (2006), הוצאת פוקוס.

Natural healing for woman – susan Curtis & romy fraser – Pandora

Natural healing in gynecology – rina nissim – Pandora

Pharmacology – 4 edition – h/p range &m/m dale & j.m ritter

ארומתרפיה מא ועד ת – פרישייה דייוידס

המוח הנשי – ד"ר לואן בריזנדיין – מטר

"פוריות מאלף ועד טף" מאת ד"ר איתי בר חוה וענת שינקמן בן זאב , מהדורה עדכנית2003

"גוף האדם- אנטומיה פיזיולוגיה ופתולוגיה" מאת ד"ר ערן תמיר, מהדורה 2005, הוצאת ערנטע.

"CURRENT DIAGNOSIS & TREATMENT- OBSTETRICS & GYNECOLOGY" Alan H. Decherney (MD), T. Murphy Goodwin (MD), Lauren Nathan (MD), Neri Laufer (MD), 10th Edition, McGraw Hill Medical Publishing Division

HARRISON'S PRINCIPLES OF INTERNAL MEDICINE", Anthony S. Fauci (MD), Eugene Braunwald (MD), Dennis L. Kasper (MD), Stephan L. Hauser (MD),  Dan L. Longo (MD), J. Larry Jameson (MD, PhD), Joseph Loscalzo (MD, PhD), 17th Edition, Volume I & II, McGraw Hill Medical Publishing Division

 "תזונת האדם- פיזיולוגיה, בריאות הציבור, פתולוגיה" מאת יחיאל קארל גוגנהיים, מהדורה רביעית, הוצאת מאגנס.

"הטיפול התרופתי- דרכי פעולה ועקרונות שימוש" מאת עדנה אופנהיימר, מהדורה תשיעית (2006), הוצאת עם-עובד.

"לאכול כדי לחיות- מה שאנחנו אוכלים יכול להרוג אותנו" מאת ד"ר ג'ואל פורמן, מהדורה ראשונה (2006), הוצאת פוקוס.

"דיאטת השלום העולמי- אכילה למען בריאות רוחנית והרמוניה חברתית" מאת ד"ר וויל טאטל, מהדורה ראשונה 2012, הוצאת מזון למחשבה.

"מחקר סין" מאת ד"ר קולין קמפבל ותומס קמפבל, מהדורה ראשונה 2009, הוצאת פוקוס.

"צמחי מרפא ושילובם ברפואה הטבעית" מאת ד"ר איילה בן אלישע, מהדורה ראשונה 2008, הוצאת ע.ר הדפסות.

"פיטותרפיה מודרנית ומסורתית- צמחי מרפא לסטודנט, למטפל ולמתעניין" מאת יניב מורסיאנו RH      (AHG) Cl.H, N.D  וחיים לין M.Sc  (2006) , הוצאת מורן.

"רפלקסולוגיה- עיסוי כפות הרגליים לבריאות מושלמת" מאת אינג דונגס וסוזן אליס, הוצאת עופרים.

"רפלקסולוגיה- האור והמעשה" מאת ד"ר ליאורה ליאון, מהדורה ראשונה (1992), הוצאת לימון.

"ארומתרפיה מ-א' ועד ת' " מאת פטרישיה דיוויס, חלק א' וב', מהדורה ראשונה (1999), הוצאת אור- עם.

"המדריך לטיפול בשמנים ארומטיים" מאת רחל ברודי N.D)), מהדורה ראשונה (2005), בהוצאת המילניום רפואה סינית.

"בעקבות התשוקה לאוכל" מאת רואי הניג, מהדורה ראשונה (2011), הוצאת אור.

"ירוק לחיים"  מאת ויקטוריה בוטנקו, מהדורה שניה (2010), הוצאת פוקוס.

היבטיים קליניים בפיריון – המרכז הארצי פיריון

* רשימת אתרים בהם עיינתי ולקחתי מידע נמצאת אצלי במחשב.