תסמונת קדם ווסתית

PMS תסמונת קדם ויסתית

בנשים בריאות הימים שלפני דימום הווסת מתאפיינים ברגישות יתר. אלו ימים שיכולים לאפשר שחרור של בכי, ימים שיכולים לחזק אומץ לבטא קושי, אותנטיות והבעה של חלקים פחות מרצים בתוכנו. אלו ימים בהם לא נצנזר את עצמנו, נשאל את השאלה שפחדנו לשאול, נדרוש התייחסות לצרכים שנדחקו או הודחקו במהלך החודש.

אם את סובלת בימים שלפני הווסת בצורה המשבשת תפקוד או פוגעת בך או בקרובים אליך יתכן ויש צרכים חשובים שלך שלא מקבלים מענה ודורשים הקשבה. החוכמה היא לדעת להביע את הצרכים האלו באופן שמאפשר להם להשמע קודם כל  בינך לבין עצמך.ואחר כך בינך לבין הסביבה

 בהגדרה הרפואית תסמונת קדם ווסתית הינה מכלול של שינויים גופניים ונפשיים אשר מתרחשים אצל חלק מהנשים כמה ימים לפני הופעת הווסת. התסמינים של תסמונת קדם ויסתית משתנים מאישה לאישה בסוגם, עוצמתם, ובמידת חומרתם וכוללים מכלול תופעות גופניות ונפשיות. באופן קלאסי מדובר על סימפטומים המגיעים מספר ימים לפני הדימום. ככל שהסימפטומים מופיעים רחוק יותר מהדימום, כך השיבוש ההורמונאלי גדול יותר. המושג תסמונת קדם ויסתית מתייחס לסימפטום אחד או יותר, המתרחשים בזמן זה. כולל החרפה של מחלה או סימפטום כלשהו, גם אם אינו "רגיל" לתסמונת. בדרך כלל עם תחילת המחזור תהיה הקלה מסויימת.

 קיימים קרוב ל150 סיפטומים שונים אותם מייחסים לתסמונת קדם ויסתית. תסמינים גופניים- עלייה במשקל- הצטברות נוזלים לפני הווסת, רגישות או נפיחות בשדיים, כאב גב, כאבי ראש, כאבי שרירים ומפרקים, אקנה, חוסר חשק מיני, קשיים בהירדמות, בעיות עיכול שונות כמו חשק למתוק, נפיחות, גזים, עצירות, שלשול, קשיים בריכוז, התעלפויות. תסמינים נפשיים- עצבנות, חרדה, דיכאון, לחץ, רגזנות, תוקפנות, בלבול, מצבי רוח שונים.

תסמונת קדם ווסתית מאופיינת בחוסר איזון הורמונלי ומקושרת בראייה הוליסטית לחוסר תפקוד או עומס יתר בכבד. גורמים אפשריים נוספים – גלולות, היסטוריה של פגיעה מינית, אורח חיים מערבי, מתח, תזונה עתירת אסטורגן ודלת סיבים, תזונה לקויה ועודף סוכרים. גורמים התורמים לתסמונת קדם וסתית: צריכה גבוהה של מוצרי חלב, משקאות קלים, קפאין שוקולד וסוכר מזוקק, כמו גם מחסור בויטמינים מקבוצת בי. אף שלפעמים ירצו לערוך פרופיל הורמונלי אין בדיקה אחת שמאבחנת חד משמעית תסמונת קדם וסתית. אבחנה צריכה להתבסס על החוויה שלך.

טיפול קונבנציונאלי בתסמונת קדם וסתית עשוי לכלול שימוש בתרופות שונות כגון: משככי כאבים – תרופות משככי כאבים בעיקר ממשפחת נוגדי דלקת ללא סטרואידים כמו אדוויל, נורופן, אדקס, וכו… נוגדי דיכאון ממשפחת SSRI :תרופות אלה חוסמות את הספיגה המחודשת של סרוטנין במרוח הביו סינפטי ובכך מעלות את רמתו בתאים. הטיפול בתרופות אלו מסייעות להקלה בתסמינים הנפשיים. נטילת תרופה יכולה להיות על בסיס יום יומי או לפני הווסת. גלולות- גלולות למניעת הריון משנות את התנודות ההורמונאליות בגוף ומונעות ביוץ. תרופות משתנות- אם יש הרגשת מלאות או בצקות ואגירת נוזלים, ניתן להיעזר בתרופות משתנות כמו אלדקטון. חשוב לדעת להעזר במה שיש לרפואה המערבית להציע כשצריך ולדעת גם לטפל בעצמנו מתוך ראייה הוליסטית ופמיניסטית בכלים אחרים

כיצד נראה טיפול גינקוסופי בתסמונת קדם ווסתית?

השלב הראשון הוא מודעות עצמית וסביבתית. את יכולה להוריד טבלה גינקוסופית של מודעות למחזוריות ולהתחיל לעקוב בעצמך או בהדרכה של מטפלת אחרי השינויים שאת חווה במהלך החודש. הטבלה מאפשרת לך למפות דפוסים ולהבין אילו מהסימפטומים שאת חווה קשורים בשינויים הורמונליים.

השלב השני: הקשבה וניקוי – הסוד בטיפול בתסמונת קדם ווסתית הוא לתרגל הקשבה והבעה של הצרכים שלך במהלך כל החודש.  מתוך ההקשבה מגיע הניקוי-

ניקוי פיזי של הרחם –

 סאונת אדים לאגן ועיסוי לחיזוק הרחם בשיטת ארויגו יכולים לתמוך בניקוי הרחם ולוודא שהרחם והמערכת ההורמונלית פועלים בצורה הרמונית.

 ניקוי תזונה –  תוך יעוץ ותמיכה חשוב להתבונן במזונות שעשויים להחמיר תסמונת קדם ווסתית. לעיתים קרובות נשים מוצאות תועלת בהימנעות מ:נתרן – גורם לאגירת נוזלים מזונות מן החי, בשר ומוצריו, חלב, וביצים- כל מוצרים אלה מכילים כיום הרבה הורמונים מלאכותיים שיכולים לשבש את המאזן ההורמונלי. פחמימות פשוטות- סוכר, קמח לבן, ( גורם לעלייה וירידה מהירה של להמרצה של מערכת סימפתטית.) משקאות אלכוהוליים שומן רווי – כמו מרגרינה, בשר, מזון מעובד, שמנים מזוקקים -מחריפים חוסר איזון הורמונאלי.  מזונות אלרגניים כמו חיטה, תירס, חלב ומוצריו, בוטנים, חומרים משמרים, וצבעי מאכל.

ניקוי חיים: שלב זה דורש אומץ לשנות את מה שלא עובד עבורך. להתאמן בלקחת על עצמך פחות, להגיד לא, או להיפרד ממערכות יחסים פוגעניות ורעילות או ממצבים שמוחקים אותך.

  השלב השלישי: ללמוד להזין את עצמך לקבל כלים להתמודדות: טיפולי תמיכה כמו רפלקסולוגיה, צ'י קונג, יוגה נשית,  זמן בטבע, תרגילי נשימה, מיינדפולנס, תקשורת מקרבת, די.בי.טי, דמיון מודרך, מדיטציות, שיאצו וכל פעילות גופנית. הגברת צריכה של ירקות ופירות שמכילים נוגדי חימצון וסיבים תזונתיים, מינרלים, וויטמינים. ירקות ירוקים כמו פטרוזיליה וכוסברה אשר עשירות בסידן שמסייע לתיחזוק מערכת העצבים. הפטרוזיליה גם משתנת ומסייעת בהפחתת אגירת נוזלים. דגנים מלאים כמו קינואה, אורז מלא, גריסים, שיבולת שועל, מכילים סיבים תזונתיים, ויטמיני b .כמו כן דגנים מלאים מסייעם בהעלאת טריפטואן שמעלה סרטונין. חומצות שומן שיש באגוזים, שקדים, זרעים, ושמן זית. אומגה 3 -שיש בדגים וזרעי פישתן, מהוות אבן בניין להורמוני המין. איזון הורמונאלי, ולתפקוד תקין של מערכת העצבים, ומפחיתות דלקתיות. ומונעות התכווצויות של הרחם. מוצרי סויה וזרעי פישתן- מכילים פיטואסטרוגנים, מסייעים בשמירה על מאזן הורמונלי, ומפחיתים רמות אסטורגן.  יכולים להחמיר תופעות של תסמונת קדם ויסתית. תוספים: שמן נר הלילה- יש בו חומצה לינולנית GLA , מסייעת להפחתת יצור הורמונים מעוררי דלקת. נטילת חומצה זו מקלה על תסמיני דיכאון, עצבנות, צבירת נוזלים, התכווציות וכאבים ברחם. אומגה 3 סידן- להרבה נשים עם תסמונת קדם וסתית יש מחסור של סידן. מגנזיום + B6 -נמצא ברמות נמוכות. פרוביוטיקה קומפלס B וויטמין C צמחים: cimicifuga, trifolium, medicago,dioscorea, gly -פחטואסטורגנים angelica sin, alchemilla, vitex agnus, -כללי הורמונאלי איזון cimicifuga, dioscorea salvia' chamelirium-אסטרוגנים vitex, Artemisia vul -פרוגסטרונים נרווין)תומך מע עצבים(- ,valeriana, matricaria, verbena hypericum , panax ginseng panax quinquefolium, astragalus,glycyrrhiza glabra, withania somnifera schizandra, curcuma, cynara, dioscorea, silybum, -לכבד תמיכה tarax urtica, achilla, tarax fol, apium graveolens ,פטרוזיליה- משתן אנטי ספסמוטי לכאב- cimicifuga, dioscorea ,mentha  איזון רמות סוכר- avena, urtica צמחי מרפא מרגיעים- matrica, chamaemelum

כתיבה- נעמה שקד ומרוה זוהר