תעסי רק מה שאת אוהבת על עיסוי פרינאום

%d7%a2%d7%99%d7%99%d7%a1%d7%95%d7%99-%d7%a4%d7%a8%d7%99%d7%a0%d7%90%d7%95%d7%9d

תעסי רק מה שאת אוהבת

"בבקשה לא לחתוך אותי, אני עשיתי עיסוי קוליסאום"!!!*
אחרי שצחקתי בקול רם, תהיתי. מניין יולדות מקבלות את הרושם שעליהן לבקש, שלא לומר להתחנן, ולנמק שהיו טובות, ממשומעות, ועשו ועיסו כמו שאמרו להן. ומדוע המקום שבו נעשה העיסוי נשאר רחוק, כמו מילה זרה כלשהי, יוונית או לועזית שאינה ממש חלק מהגוף. האם אותה פעולה אינטימית של עיסוי הפרינאום הפכה לעוד אמצעי משמוע רפואי שגורם להזרה? משהו שהאישה עושה לעצמה, עוד משימה, עוד טרחה, כמו בדיקה, או חיסון, או עוד תוסף מזון שצריך לבלוע כדי להיות אמא טובה מספיק, או כדי שלא יעשו לה משהו שהיא לא רוצה.
בואי נדבר על הפחד – הפחד להיקרע שכמו כל הפחדים סביב לידה יצא מפרופורציה. כי את הסיפורים הטובים, הרגועים ה"משעממים" לא מספרים לך. הסיפורים שמגיעים אליך הם סיפורי האימה. (עכשיו הזמן להתחיל להפעיל שמיעה סלקטיבית ולהגיד תודה אבל לא תודה לכל סיפור ועצה שלא בא לחזק ולהעצים אותך).
הרקמה של מעבר הלידה, היא רכה וגמישה. היא דומה לחלל הפה ומחלימה ומתחדשת במהירות. היא נועדה לאפשר לידה, ולהתרפא במקרה הצורך. במרבית הפעמים, גם אם יש איזשהו קרע הוא לא כל כך חמור, לעיתים קרובות לא מצריך תפירה, ובטיפול נכון (למשל דילול הפיפי עם תה קמומיל פושר, אמבטיות ישיבה עם צמחים, דבש על הפד, ועוד) ההחלמה לא חייבת להיות קשה או כואבת.
יש כמה דברים שאת יכולה לעשות כדי להפחית את הסיכוי לקרע (תזונה טובה, לידה כמה שיותר פיסיולוגית וכמה שפחות מכשירנית, תנועתיות, סבלנות, תנוחה נוחה, לקחת דולה, לא להגיע מוקדם מדי לבי"ח, לא להתחיל ללחוץ לפני שאת מרגישה צורך ועוד….)
אך מה בנוגע לעיסוי פרינאום?
בואי נתחיל מהסוף – אין מחקרים חד משמעיים שמראים שעיסוי פרינאום מונע או מפחית קרעים. המחקר בעיקר מראה שהעיסוי מונע חתכים. איך זה יכול להיות? אולי בגלל שאותן נשים שעושות עיסוי גם יודעות להגיד למיילדת שהן לא רוצות חתך, או כותבות את זה בתוכנית הלידה, או באות עם דולה.
לגבי חתך – זה סיפור שלם שראוי לפוסט בפני עצמו, אגיד רק שני דברים, אחד – כל המיילדות שלמדתי מהן מעולם לא חתכו אף אישה, ואני ביותר מאלף לידות מעולם לא חתכתי אישה ומעולם לא הייתי בלידה שבה האמנתי שיש בזה צורך. דבר שני – הרופא החכם מרדסן ואגנר כתב מאמר מצוין שכותרתו – האם חתך חיץ היא צורה של ברית מילה לנשים?
המחקרים מראים שההשפעה של עיסוי פרינאום ניכרת בעיקר בלידות ראשונות (הפחתת חתכים) ואילו בלידות חוזרות נשים דיווחו על הפחתה בכאבים באזור הפרינאום 3 חודשים אחרי הלידה.
עוד דבר מעניין שמצאו המחקרים – היעילות של עיסוי פרינאום ירדה ככל שהתכיפות עלתה. כלומר, כל דבר במידה, לא כדאי לעשות יותר מדי. (זה הזמן לשחרר את האשמה, אם עיסית רק פעמיים בשבוע.)
אני מבינה את זה ככה – האפקטיביות אינה טמונה רק במתיחת הרקמות (להפך, מתיחה לעיתים קרובות מדי תגרום דוקא לגירוי או היחלשות) היא טמונה בפוטנציאל של עיסוי הפרינאום להעשיר את ההיכרות ואת המודעות לאזור הזה בגוף. להפחית את אלמנט ההפתעה של הרגע הזה שבו הראש של התינוק נוגע ועובר דרך פתח הפלאים הזה הזה שבין הרגליים ובין העולמות. ולהגביר את היכולת לנשום, להיות נוכחת ולהקשיב שם לעצמך, לקצב, לתנוחה, לתנועה. ולכן מה שחשוב בעיני בעיסוי פרינאום הוא האופן שבו הוא נעשה.
ועכשיו לחלק המעשי:
1. תעסי רק מה שאת אוהבת. רק אם זה נעים לך, ובא לך טוב.
2. תעסי לאט, ובעדינות, אף פעם לא בכוח, תמיד באהבה ובסבלנות.
3. את יכולה להתחיל בערך בשבוע 34, אם את חוששת מלידה מוקדמת חכי לשבוע 36, אם יש לך פטרייה בנרתיק, טפלי בה לפני תחילת העיסוי.
4. התחילי מלמצוא רגע של שקט ופנאי במקום ובזמן שלא יפריעו לך במקלחת, באמבטיה, או בחדר השינה.
5. אם יש לך ואגיניסמוס, או זכרונות טראומתיים מפגיעות מיניות או לידות קודמות אנא התקדמי עוד יותר לאט ועוד יותר בעדינות. הקשיבי לגופך וכבדי את גבולותיך. (בבקשה, לא בכוח!)
6. אני מציעה לך לנסות בפעם הראשונה לבד, ובהמשך אפשר גם עם בן או בת זוגך.
7. דאגי שיהיה חם ונעים, מבחינת טמפרטורה ותאורה.
8. רוקני את השלפוחית ודאגי שידייך יהיו נקיות.
9. הניחי שתי ידיים על הרחם, מעל עצם הערווה. קחי שלוש נשימות עמוקות, בשאיפה מלאי את הידיים באויר. בנשיפה דמייני את האויר יוצא מלמטה דרך מעבר הלידה.
10. השאירי יד אחת על הרחם, ואת היד השנייה הניחי בעדינות רבה מעל לפתח הנרתיק, עדיין בלי לגעת. (את יכולה להושיט את היד מלפנים או מאחור, ואת יכולה להיות בתנוחה שנוחה לך, על ארבע, על שש, בכריעה, בעמידה, בהרמת רגל אחת על המיטה/ האסלה /דופן האמבטיה, או בישיבה/שכיבה על הגב). המשיכי את אותה נשימה.
11. דמייני את הראש של התינוק, שנמצא כרגע סמוך ליד המונחת על הרחם. דמייני את הראש הזה עובר מהיד המונחת על הרחם, אל היד שנמצאת סמוך לפתח הנרתיק. זכרי שעד כמה שהמעבר הזה בלתי נתפס הוא אמיתי, מאז ומתמיד, בכל העולם.
12. בשאיפה הבאה כווצי את שרירי רצפת האגן ואספי אותם פנימה ולמעלה. בנשיפה שחררי ודחפי אותם בעדינות למטה והחוצה. חזרי שלוש פעמים. הרגישי את התנועה של השרירים בעזרת היד המונחת על הנרתיק. יתכן ותרגישי גם כיווץ קל בחלק התחתון של הרחם (בעזרת היד המונחת שם)
13. עכשיו בשאיפה אספי והכניסי את שרירי רצפת האגן ובשאיפה שחררי אותם בלי לדחוף, בלי מאמץ. רק הניחי להם להרפות ושימי לב להבדל בין כיווץ, דחיפה החוצה והרפיה.
14. אם אינך בתוך מים השתמשי בשמן על שתי אצבעותיך (למשל שמן שקדים זה טוב)
15. הכניסי אצבע אחת פנימה, אין צורך להפעיל כוח. חכי שהפתח ישאב את האצבע פנימה.
16. חזרי על תרגיל הכיווץ וההרפיה כאשר האצבע נמצאת בפנים. הפעם התרכזי בכיווץ ובהרפייה של שרירי הפרינאום בלבד (יתכן ובהתחלה תכווצי באופן אוטומטי גם את שרירי פי הטבעת ו/או השופכה (אלו שאת מכווצת כשאת מתאפקת.)
17. כעת הכניסי שתי אצבעות (של אותה יד), בערך שני ס"מ פנימה.
18. פתחי את האצבעות (כאילו את עושה סימן V). הרפי את האצבעות (פתוחות ללא מאמץ) ונסי להצמיד אותן אחת אל השנייה ע"י כיווץ שרירי רצפת האגן.
19. אם נוח לך להכנס עמוק יותר את יכולה להרגיש גם את צוואר הרחם שלך. יתכן ויהיה לך קל יותר למצוא אותו בכריעה או בעמידה עם רגל אחת מורמת.
20. עכשיו מגיע החלק של עיסוי הפרינאום – קחי אצבע אחת של כל יד (או שני אגודלים). היעזרי שוב בשמן, הכניסי בעדינות ס"מ אחד או שניים לתוך הנרתיק. משכי כלפי מטה (לכיוון הטוסיק.) כדי למתוח את הפרינאום כלפי מטה. חזרי על כך 3-4 פעמים. תוך כדי נשימה עמוקה וארוכה.
21. כעת משכי את האצבעות לצדדים – כדי למתוח את הפרינאום מימין לשמאל. לפתוח- לכיוון מטה והחוצה (ימינה ושמאלה) ולהחזיק מספר שניות. ביחד עם הנשימה. חזרי על כך 3-4 פעמים.
22. עכשיו ציירי את האות U מלמטה והצידה. חזרי על כך 3 פעמים.
23. סיימי כמו שהתחלת. עם שתי ידיים על הרחם. קחי שלוש נשימות עמוקות, דמייני את מעבר הלידה, הרחם, צוואר הרחם והנרתיק, העצמות והגידים של רצפת האגן. ראי איך את מתמלאת בגמישות ובחיות. את יכולה לצבוע את כל האזור בצבע מואר שאת אוהבת ומזכיר לך בריאות.
24. אם יש תחושה של פחד, כיווץ, בושה, מבוכה או חוסר נוחות כלשהי, אל תבהלי, פשוט תני לתחושה תשומת לב. עם הזמן והתרגול היא תתחיל להשתרר מעצמה.
25. את יכולה לחזור על הרצף כולו כפעמיים בשבוע.
26. את יכולה לבדוק איך זה מרגיש בתנוחות שונות.
27. חשוב להשתדל לא להעביר חיידקים מפי הטבעת לכיוון הנרתיק ולכן עדיף לא למרוח את השמן עד לפי הטבעת אלא להישאר סמוך לפרניאום.
לתרגילים אלו – המשלבים תרגילים לחיזוק רצפת האגן עם עיסוי פרינאום יתרונות רבים מעבר למניעת קרעים. הם יסייעו בהזרמת דם לאזור, בריפוי דליות, במודעות והכנה לקראת לידה, בלחיצות יעילות יותר. בחיזוק שרירי רצפת האגן ובמניעת דליפות שתן אחרי הלידה. רחל קלתרון ממליצה על תרגילים דומים בספרה the Multi Orgasmic Woman ואין ספק שתרגילים אלו יכולים לשפר גם את חיי המין. אין צורך להיות הישגית. להפך, ככל שתהיי רכה וסבלנית יותר כך תגיעי רחוק ועמוק יותר. אם ביום מסוים את עושה רק את הנשימות והדמיון זה כבר מצוין. או אם את מדלגת ישר למתיחת הפרינאום זה גם טוב. זכרי שאת לא חייבת, שהמחקרים שנויים במחלוקת, ולכן תעסי רק מה שאת אוהבת, ורק כמה שאת רוצה.

*את המילים האלו שמעה הדולה רחל פקמן בזמן שליוותה לידה באחד מבתי החולים במרכז מפי יולדת בחדר הסמוך.

 לקריאה נוספת :  על משכב לידה  טיפים לטיפול בקרעים ובתפרים

http://www.scienceandsensibility.org/what-is-the-evidence-for-perineal-massage-during-pregnancy-to-prevent-tearing/

והציור הוא של הציירת האמריקאית ג'ורג'יה אוקיף

והטקסט של מרוה זוהר