עיסוי הריון – חיזוק הרחם בשיטת ארויגו – מיומנה של מיילדת מסורתית עם טכניקות מסורתיות משבט המאיה

מנסיונה של מיילדת מודרנית עם טכניקות מאיה מסורתיות. מאמר מאת אן הירש. מתוך כתב העת midwifery today ערכה ותרגמה לעברית מרוה זהר.

במיילדות המודרנית מלמדים אותנו שלאופן שהרחם מונח באגן אין כמעט משמעות. יתכן ונדע שהרחם קדמית או אחורית, אבל לא נעשה שום דבר עם המידע הזה. אומרים לנו שאין לדבר הזה השלכות אלא במצבי קצה.
במסורת המאיה רואים את הדברים קצת אחרת. אומרים שלאופן שבו הרחם מונח באגן יש את כל המשמעות שבעולם. החוויות שלי בתור מיילדת שעובדת בשיטת ארויגו לעיסוי רחם ע"פ מסורת המאיה לימדו אותי שבעניין הזה אנשי המאיה צדקו.
בתור מיילדת מוסמכת במסלול ישיר, (CPM , ללא לימודי סיעוד) המשרתת יולדות בית, אני עובדת עם נשים בריאות שיש להן הריונות בלי סיבוכים. הקליניקה שלי היא פרטית והשירות הוא אישי והוליסטי, עם דגש חזק על תזונה, דבר המסייע לנשים להימנע מסימפטומים רבים של חוסר נוחות שמלווים הריון.
יש נשים שעדיין צריכות לסבול כל מיני מטרדים כמו גירודים בירכיים, כאבים ברצועות, גב תפוס, סיאטיקה וכאבי אגן, כלומר, הן היו צריכות לסבול, בעבר. פעם הייתי אומרת "זה פשוט חלק מלהיות בהריון"
עד שלמדתי שיטת ארויגו. הטכניקות האלו שינו באופן עמוק את האופן שבו אני עוסקת במיילדות. עכשיו אני יכולה לתת הקלה במקומות בהם פעם כמעט ולא היתה לי יכולת לעזור. אתן כמה דוגמאות.
לא מזמן הגיעה אלי אישה למעקב הריון, היא היתה קצרת רוח וסיפרה שאינה מצליחה לישון. הגב שלה מרגיש חסר שקט, כואבות לה הירכיים. פשוט לא יכולה למצוא תנוחה נוחה. היא אפילו ניסתה לישון על פוף אבל שום תנוחה לא נתנה לה מנוח. "טוב" אמרתי "בואי נעשה לך עיסוי מאיה" היא נרגעה עמוקות במהלך הטיפול שכלל עבודה על הרחם ואזור הבטן התחתונה ועל הסאקרום כפי שד"ר רוזיטה ארויגו מלמדת. לאחר מכן האישה הרגישה טוב יותר ונראתה הרבה יותר רגועה. ביקשתי ממנה לצאת להליכה כדי לאפשר לאיזונים שעשיתי לה בעצמות האגן והירכיים לשקוע בגוף.
כשנפגשנו שוב כעבור שבוע היא דיווחה שכל אי הנוחות שהיתה לה נעלמה לחלוטין, היא היטיבה לישון וחזרה למיטה עם בן זוגה. חוסר הנוחות לא חזר והיא נהנתה מהשבועות הנותרים להריון עד הלידה. הייתי המומה ושמחתי מאוד שיכולתי לעזור לה. אישה נוספת שליוויתי התלוננה בשבוע 26 שהרחם שלה מאוד לא נוחה לה. לפני ההריון היא עברה תאונה שבה האוטו התהפך שלוש פעמים. מובן שהרחם התעופפה לכל הכיוונים והרצועות התומכות ברחם נמתחו. נעזרתי בטכניקה של ארויגו כדי למדוד את המרחק בין עצמות הירך לרחם. מצאתי שהרחם נוטה בצורה מובהקת לימין.
התחלנו עיסוי רחם פשוט מאוד. עבדתי על הרחם שלה אולי שמונה או עשר דקות. להפתעתי, עד שסיימנו הרחם זז למרכז בצורה גלויה לעין. כשהיא קמה היא הרגישה נוח. הרחם שלה התמקם במרכז ונשאר ממורכז עד סוף ההריון.
עיסוי ארויגו איפשר לי גם לעזור לנשים הסובלות מסיאטיקה בהריון. לפעמים עד כדי שנעלם לחלוטין ולפעמים היה צורך בטיפולים חוזרים כדי לשמור על האיזון.
הגיעה אלי אישה בת עשרים ושתים בהריון ראשון. האישה סיפרה לי כי אמא שלה ילדה אותה בקיסרי כי אמרו לה שיש לה אגן צר. בשבוע ארבעים העובר עדיין לא התבסס באגן והראש שלו צף מעל עצם הערווה. עשינו טיפול ארויגו ותוך יומיים העובר התבסס עמוק באגן. אחרי טיפול נוסף היא פיתחה לידה. במהלך הלידה העובר נשאר במצג אחורי, המשכתי לטפל בה בעיסויי ארויגו לכל אורך הלידה. למרות שהיו מים מקוניאלים, וירידות בדופק, ולמרות שהלידה עברה מהבית לבית החולים, המשכנו עם טיפולי הארויגו והיא ילדה בלידה טבעית לחלוטין ועם אפגר 9/9. זה הרגיש כמו ניצחון של ממש ואני מאמינה שטכניקות המאיה הן שעזרו לאפשר את הלידה.
מיילדות המשתמשות בשיטה בשלושת השבועות האחרונים להריון מדווחת שנשים יולדות סמוך לתאריך שלהן. הסיבה היא שטכניקות ספציפיות, בהן משתמשים רק החל משבוע 38, מאפשרות לעשות גירוי לצוואר הרחם מבחוץ.
לטיפול בשיטה יש יתרונות משמעותיים גם עבור נשים שאינן בהריון. אחת החברות של הבת שלי סיימה קולג' והיו לה כאבי מחזור כל כך חזקים שהיא הפסידה יום עבודה כל חודש. היא באה אלי ולימדתי אותה טכניקות לטיפול עצמי. אחרי טיפול אחד ממני וחודש של תרגול הטיפול העצמי כאבי המחזור נעלמו.
דיברתי עם אישה נוספת שקיבלה טיפול אחרי שנים רבות בהן סבלה מכאבים בזמן קיום יחסי מין. הרופאים אמרו לה שאין20160602_183752 מה לעשות. אחרי סידרת טיפולים היא כבר לא חווה שום כאב בזמן היחסים.
כאישה המתקרבת לגיל המעבר אני בעצמי חוויתי חולשה בשלפוחית. אחרי שהתחלתי לתרגל את הטיפול העצמי בשיטת ארויגו באופן עקבי למשך שלושה חודשים הבעיה חלפה. עכשיו אם אני מרגישה איזה רמז לחולשה אני מתרגלת שוב עיסוי עצמי והבעיה נפתרת. היו לי גם ורידים בולטים ודליות בשוק השמאלי. עם הטיפולים בשיטה הם השתפרו מאוד ולא הוסיפו להחמיר.
העבודה הזו מעצימה נשים. הטיפולים יכולים להקל על בעיות נשיות ארוכות וקצרות תווך. הטיפול העצמי מעניק לנשים כלי שעזרתו הן יכולות לשמור על בריאותן.
כשאני נפגשת עם היולדות שלי שישה שבועות אחרי הלידה, יש לי עכשיו משהו הרבה יותר משמעותי להציע להן. במקום להגיד להן רק לעשות תרגילי רצפת אגן מעכשיו לכל החיים, אני מעניקה להן עיסוי רחם מלא ע"פ שיטת ארויגו עם הוראות לטיפול עצמי. זה מאפשר לי ולנשים שאני מלווה לחוות עוד מפגש עומק אינטימי עם הרחם. אני יכולה לשלוח אותה לדרכה עם עוד פיסת מידע שתאפשר לה לשמור על בריאותה.
הטכניקה מאפשרת למיילדות להעניק סוג של טיפול גינקולוגי. לא להחליף את הצורך בטיפול רפואי, אבל להקל על הרבה מאותם סימפטומים שמשפעים כל כך על חיי נשים שבהם הרפואה לא יודעת לעזור אלא ע"י ניתוח.
אני מאמינה שטוב שכל המיילדות יקבלו הכשרה בשיטה הזו. למעשה, אני חוזה זמן שבו הידע הזה יהיה חלק אינטגרלי מלימודי המיילדות של כל מיילדת, היות ופוטנציאל הריפוי של המסורת העתיקה הזו עבור בריאות האישה הוא פשוט
מופלא.
סימנים שהרחם לא במקום:
סימפטומים במחזור כוללים: כאבי מחזור, דימום לא סדיר, דם סמיך וכהה בהתחלה ובסוף המחזור, דימום מוגבר וקרישים, כאבי ראש או מגרנות עם המחזור, ותסמונת קדם ווסתית.
סימפטומים במערכת השתן: השתנה תכופה, זיהומים ודלקות חוזרים בדרכי השתן, ודליפת שתן.
סימפטומים בשחלות: העדר ביוץ, ביוץ לא סדיר וכאבים בביוץ.
סימפטומים בכלי הדם: ורידים בולטים ודליות, טחורים, רגליים עייפות, נימול בידיים וברגליים, במיוחד בזמן עמידה.
סימפטומים בשלד: כאבים בעקבים ובגב תחתון.
סימפטומים של תקיעות וחוסר זרימה כוללים אנדומטריוזיס, פוליפים ברחם, זיהומים ברחם, פטריות וזיהומים בנרתיק, כאבים ביחסי מין, וכאבי אגן מתמשכים.
סימפטומים בהריון שניתן להקל עליהם באמצעות ארויגו: סימפיוליזיס וכאבי אגן, כאבי גב וסיאטיקה, כאבי ירכיים, מצג ומנח לא אופטימלי של העובר כולל עכוז, רוחבי או אחורי, העדר התבססות באגן, הריון שנמשך זמן ארוך אחרי זמן הלידה המשוער.

על שיטת ארויגו בישראל [הערת המתרגמת]: שיטת ארויגו ידועה בישראל גם בשמות עיסוי רחם, עיסוי בטני או עיסוי מאיה. כיום יש בישראל כשלושים מטפלות בשיטה. כמחצית מהן מוסמכות לטפל גם בהריון. ניתן למצוא חומר בעברית בעמוד הפייסבוק "שיטת ארויגו בישראל" וגם באתר של גלית בראלי, גלית היא האמא של השיטה בארץ, ומקיימת גם הכשרות לנשים ולנשות מקצוע שרוצות ללמוד על השיטה. העיסוי הוא חיצוני ומתקיים בלבוש מלא. הוא מתאים לאוכלוסייה בישראל, מועיל מאוד בפריון ופוריות ויכול לעזור למשל עם סוגיות של עקרות הלכתית.

midwifery today המאמר המקורי באנגלית הופיע בכתב העת
לקריאת המאמר המלא במקור


עריכה, תרגום והתאמה לקוראות בישראל מרוה זהר