שער ראשון: מחזוריות בריאה

לצפייה בסרטון: המחזור החודשי 

%d7%a1%d7%a8%d7%98%d7%95%d7%9f-%d7%9e%d7%97%d7%96%d7%95%d7%a8-%d7%aa%d7%9e%d7%95%d7%a0%d7%94

(האיור לקוח מתוך הסרטון של עדה רימון, הסרטון נולד מתוך פרויקט גמר של תמי רימון שהיתה תלמידה במחזור הראשון של לימודי גינקוסופיה)

להמשך קריאה על חינוך למחזוריות בריאה
אגדה אינדיאנית על הירח והמחזור     לקריאה על טיפול גינקוסופי במחזור טקסי דם דבר הסבתות מקולומביה טקסי חניכה לנערות

תסמונת קדם ווסתית שחלות פוליציסטיות אנדומיטריוזיס דיסמנוראה- כאבי מחזור

איך לעבוד בשיתוף פעולה עם המחזוריות שלנו

האם בגל הנוכחי של התנועה הפמיניסטית אנחנו כבר בטוחות מספיק בעצמנו כדי לחגוג את מה שמייחד אותנו כנשים? האם כבר אפשר לדמיין עולם שבו אנחנו לא רק משתלבות כשוות בתפקידים הבכירים ביותר אלא מייצרות, בשותפות עם גברים, חברה שמרוויחה מהמתנות של הזכריות ושל הנקביות? האם כבר אפשר שנחיה בחברה שאינה מבקשת מאתנו להתכחש למקצבי הגוף והרחם, חברה שמכבדת באופן עמוק את האינטליגנציה הנשית ומעריכה את המתנות של ארבע העונות של המחזור החודשי?

בספרה מודי ביטשז כותבת הרופאה ג'ולי הולנד על היתרונות האבולוציוניים של השינויים שהאישה חווה במהלך החודש.  לפי הולנד בשינויים שעוברים על המוח הנשי במהלך החודש, ובתנודות במצב הרוח והתודעה גלומים יתרונות לא רק עבור האישה עצמה בחייה הפרטיים, ולא רק עבור בני משפתחה וקהילתה אלא עבור החברה כולה.

"קיימות סיבות אבולוציונית לתנודות ההורמונליות במצב הרוח. ישנו מצב רוח חיובי בשלבי המחזור החודשי המובילים לביוץ אשר מעודד אישה ליצור קשר עם בן זוג ולהרות. החלק המדוכא והמופנם יותר, כבד בפרוגסטרון המחצית השנייה של המחזור, עוזר להבטיח את שלומו של תוצר ההפריה בכך שהוא שומר על האישה פסיבית, זהירה ורחוקה מסכנה. פרוגסטרון עולה במהלך המצחית השנייה של המחזור החודשי, רמת הפרוגסטרון תעלה אפילו גבוה יותר אם הביצית תופרה. זהו ההורמון העיקרי המשמר הריון. פרוגסטרון נוכח בתסמונת קדם ווסתית, בדיכאון אחרי לידה, ובדיסת'מיה, דיכאון כרוני קל. העלייה בשכיחות דכאון וחרדה בזמן הריון (במיוחד בטרימסטר הראשון) ובתקופה המידית שאחרי הלידה מגיעה בתקופות קריטיות עבור העובר כאשר התנהגות זהירה ומכונסת יותר של האם יכולה לעזור להבטיח את שרידות התינוק…"

"כשנשים חשות מאוימות אסטרוגן עוזר לנו להתייצב, לפתח חוסן ולהתאושש בחזרה. במובן הזה אסטרוגן פועל כ"הורמון סטרס." אחת הדרכים בהן אסטרוגן מקנה חוסן היא בכך שהוא מעלה רמות סרוטונין שעוזר לשמור עלינו יותר רגועות ורציונאליות ופחות אמוציונאליות. פעילות הסרוטונין גבוהה יותר כשרמת האסטרוגן גבוהה יותר. כשהאסטרוגן עולה הוא מגביר יצור סרוטונין וכן יצור רצפטורים לסרוטונין. באופן טבעי יש זמנים במחזור בהם האסטרוגן נמוך יותר מה שאומר שגם הסרוטונין ירד בעקבותיו." המצב רוח הרע שלעיתים מתלווה לצניחה זו הוא טבעי וחולף. יותר מזה, יש לו תפקיד חשוב.

"פרוגסטרון יכול לגרום לך להרגיש מעוכה ועצבנית, הוא עולה לרמות שיא ביום ה21 למחזור. ממש לפני הווסת רמות האסטרוגן צונחות מהר וחזק, וכך גם הרצון הטוב שלך כלפי אחרים.

תסמונת קדם ווסתית (PMS) היא טבעית. לא כיף, אבל נורמלי. אולם "בתנ"ך" הגדול המשמש את הפסיכיאטרים לאבחון מחלות PMDD- תופעה קיצונית של PMS  רשומה כמצב פתולוגי דבר המרמז שהיא מצריכה טיפול פסיכיאטרי. בין 3 ל8 אחוז מהנשים בגיל הפוריות מתאימות לקריטריונים האבחוניים של PMDD. שאר הנשים עשויות לחוות PMS  קל או קשה, או בכלל לא, והמקום שלנו על הסקאלה עשוי להשתנות מחודש לחודש ובמהלך השנים. "

"פיוז קצר, בכי מכל דבר קטן, תחושה שלא רואים ולא מעריכים אותך, חוויה של הצפה ועומס יתר, חוסר יכולת לקום מהספה- כל אלו מובנות מאוד בימים שלקראת הדימום. ירידה באסטרוגן מביאה לצניחה חדה בסרוטונין ימים ספורים לפני הווסת, ויתכן כי זהו ההסבר הביולוגי להרבה מהסימפטומים של תסמונת קדם ווסתית… אז אל תהיי מופתעת אם את מרגישה כמו מקרה פסיכיאטרי לפני שהווסת מתחילה.. כשיש פחות סרוטונין זה כאילו שיש פחות שכבות של בידוד שזמינות כדי להגן עליך מהעולם החיצון. את אפילו יותר פגיעה לכאב פיסי ויותר רגישה לביקורת. תסמונת קדם ווסתית יכולה להתחיל שלושה או ארבעה ימים לפני תחילת הווסת, אך יש נשים שחוות סימפטומים החל מיום או יומיים אחרי הביוץ. נשים עשויות לחוות דכאון כבד וייאוש, להכנס בקלות למריבות בבית ובעבודה, הן מתקשות להרדם או לישון בצורה רציפה, הן מרגישות נפוחות ומדווחות על מצב רוח ירוד….

בימים של PMS נשים עשויות להרגיש שהן תגובתיות ושהן מתרגזות בקלות מדברים שבשאר החודש הן היו מתעלמות מהם. אישה עשויה לשחרר התבטאויות ופעולות שלא נמצאות לה ברפרטואר בשלושת השבועות האחרים של המחזור. זה קשור לכך שהאונה המצחית במוח מגבילה מרכזים רגשיים, מה שמצריך רמות יציבות של סרוטונין. קרוב יותר לווסת כאשר רמות האסטרוגן  יורדות צונחות  גם רמות הסרוטונין. הדברים שמפריעים לנו הם דברים אמיתיים. ההבדל הוא שבשאר החודש אנו מסוגלות להחביא את העצב ואת הכעס שלנו בצורה יעילה יותר. אפשר לחשוב על אסטרוגן כהורמון שאומר "מה שתגיד מותק." אסטרוגן יוצר מסך של ריצוי. הוא נועד כדי למשוך בן זו, ואז כדי להזין משפחה. אסטרוגן כולו עסוק בנתינה לאחרים. לשמור את הילדים שלנו שמחים ואת בני הזוג שלנו מסופקים. כשרמות האסטרוגן צונחות לפני הווסת מסך הריצוי נעלם. בשאר החודש אנו בולעות הרבה צפרדעים שבזמן השבוע שלפני הווסת אנחנו לא מסכימות לסבול בשקט.

לקראת סוף המחזור החודשי, אישה עשויה להרגיש חוסר שביעות רצון עם סביבתה ולהיות עסוקה בעריכת שינויים כדי לוודא שבחודש הבא הסביבה תהיה מתאימה יותר לקליטת עובר או לכל פרויקט יצירתי אחר. הימים הקדם ווסתיים הם זמן של חשבון נפש, זמן להתבונן ולראות שאת נמצאת במקום בו את רוצה להיות בחייך. כל ווסת היא הזדמנות להתחיל מחדש.

שימי לב לעין הביקורתית ולמחשבות השיפוטיות. סביר להניח שיש להן יותר תוקף ממה שהיית רוצה להאמין, ואני מתערבת שהן גם ניתנות ליישום ולפעולה.

היכולת האמפטית הנשית יכולה להיות מקור למידע ולכוח, וקיימות עדויות לכך שיכולת זו גבוהה במיוחד בימים שלפני הווסת. אלו ימים חזקים של אינטואיציה.

מה אם ננסח את התופעה הזו כיתרון ולא כחסרון? מה אם נאמר שבזכות רמות הסרוטונין הנמוכות אנו סובלות מפחות קהות חושית? לתקופה החודשית הזו בה אנו לא מוכנות לשתוק ולהבליג יש חשיבות עצומה לא רק ברמה האישית אלא עבור החברה האנושית כולה. למרות המודעות המתחדשת לנשיות, התרבות השלטת בה אנו חיות היא עדיין תרבות  קפיטליסטית ופטריארכלית (ויש מי שמכנה אותה בצדק "תרבות האונס") התרבות הזו ככל אינה קשובה לגוף הנשי או לצרכים של נשים. חברה קפיטליסטית מקדשת ערכים כמו יצרנות ויעילות. חברה פטריארכלית מקדשת ריצוי, אטרקטיביות מינית, טיפול באחרים וסיפוק של בן הזוג. כך יוצא שסביב הביוץ כנשים אנו אזרחיות למופת של התרבות השלטת בה אנו חיות. אך המסר הסמוי שאנו מקבלות הוא שהאיכויות שאנו מצטיינות בהן בשאר שלבי החודש הן "פתולוגיות." כך ניתן לראות שההגדרה של PMDD כהפרעה פסיכיאטרית משרתת לא רק את חברות התרופות אלא גם את הפטריארכיה שלא רוצה לשמוע מה מפריע לנו, מה לא עובד לנו בסדר הקיים, בתוך הזוגיות או באופן כללי יותר במבני הכוח החברתיים. לאמיתו של דבר יש ערך אבולוציוני הישרדותי באיכותיות הנשיות המתגלמות בכל שלבי החודש. לא רק לטובת שרידות עוברים וילודים אלא לטובת הישרדות האישה ולטובת התפתחות והישרדות החברה כולה. כדי להתקיים בחברה פטריארכלית עלינו למצוא את האיזון בין השתלבות בחברה כפי שהיא לבין התמרדות בקיים לטובת עתיד טוב יותר עבורנו ועבור הדורות הבאים. חוסר איזון הורמונלי מבשר לנו בין השאר שיש יותר מדי פיטוארסטוגנים והורמונים בסביבה, בבקבוקי הפלסטיק, במזון מהחי ובמוצרים מהונדסים גנטית ללא בקרה ראויה. העובדה כי אורות העיר, חשמל ומסכים משפיעים על השעון הביולוגי החודשי ועל הפוריות מספרת על הצורך האנושי בחושך,  באור כוכבים, בשקט ופחות גיורים. הרגישות המוגברת שלנו לטעמים ולריחות והפגיעות במערכת החיסונית בימים סביב הווסת יכולה לאותת (אם נדע להקשיב) על זיהומים באוויר, במים ובאדמה. העוולות שמכעיסות אותנו  (אם נדע להביע אותן) יכולות לכוון אותנו כקהילה לקראת צדק חברתי ושוויון.

מעניין לשאול: כמה מהתופעות שנשים חוות כשליליות סביב המחזור החודשי הן הכרח המציאות? כמה מהן נובעות מהקשרים שליליים של טאבו ובושה? כמה מהן מושפעות מערכים חברתיים המקדשים את האיכותיות שאנו מצטיינות בהן רק חלק מהחודש ומתעלמים או מתייגים כשליליות את האיכויות שלנו בשאר שלבי המחזור?

ברפואה הסינית מדובר על כך שבזמן הדימום האישה מתנקה לא רק מרעלים שמוציא הגוף שלה אלא גם מרעלים של בן הזוג.

יש סיפור אינדיאני  בשבט הלקוטה המתאר את התפקיד החברתי של ימי הדימום. הסיפור מדבר על כך שבימים עברו כאשר לשבט היתה שאלה הם היו מחכים לירח השחור- הזמן בו נשות השבט דיממו- כדי שהנשים יכנו לזמן הירח שלהן המכונה זמן חלום. אחרי שיצאו מזמן החלום היו הנשים מספרות את החלומות שלהן לחכמי השבט. פירוש החלומות הביא את התשובה לשאלה. כאשר חייתי כמיילדת בקרב שבט הלאקוטה הייתי עדה לכך שלמרות שהשבט סבל מעוני בעקבות דיכוי ע"י האדם הלבן, הרבה מהמסורות העתיקות הקשורות לראייה חיובית ומקודשת של זמן הווסת עדיין נשארו. ברבים מהבתים בהם התארחתי היתה בחצר "בקתת ירח" (moon lodge) מאין אוהל אדום המשמש את הנשים להתייחדות בימי הדימום. רבות מהסבתות שדיברתי איתן סיפרו כי הן מלמדות את הבנות והנכדות שלהן לבלות את ימי הווסת ביצירה, במיוחד מקובל בימים אלו לעסוק בחריזה אינדיאנית מסורתית וביצירה של תכשיטים ותיקי רפואה בעלי משמעות סימבולית. פעם אחת נודע לי כי בני השבט עדיין נסמכים על חוכמת זמן הירח כדי לקבל החלטות. היתה לשבט הזדמנות למכור פיסת אדמה לטובת הקמת קאזינו. הם חיכו עם קבלת ההחלטה עד "שהנשים יצאו מזמן החלום שלהן ויגידו והרוחות ידברו אתן ויגידו לנו מה כדאי לעשות"

כחברה, האנרגיה הזכרית שלנו בלי האנרגיה הנקבית דומה לחץ השועט לעבר מטרה בלי כיוון ובלי כוונה. אנו זקוקים באופן נואש לחזור ולזכור את הערך שבזמן החלום. זמן החלום, זמן הרגש, זמן הירח הוא הזמן בו המעבר בין העולם הזה לעולם שמעבר ובין המודע והתת מודע פתוחים. תהליך יצירה אינו דבר לינארי, תקופות של דגירה, מנוחה, תקיעות ומחסום חשובות לא פחות מהרגע הנראה לעין של פריצת הדרך. מחקרים מצאו שאצניות מרתון שנחות בימי הווסת משיגות תוצאות טובות יותר ושוברות יותר שיאים.

זמן הירח מתאפשר לא רק בימי הווסת אלא גם בתקופות אחרות בחיי האישה, כמו למשל תקופת הדימום שאחרי הלידה.

אחד הסימנים המבשרים בעיני את הגל הבא של הפמניזים הוא שיש לנו רופאות כמו נורתרופ והולנד שכותבות ספרים המשלבים בין חוכמה נשית אינטואיטיבית לשפה מחקרית ומדעית. שתיהן מצביעות על כך שמעקב אחרי המחזוריות החודשית שלנו מועילה לא רק לצורך מעקב אחרי ימיים פוריים אלא לצורך תכנון פעילות חודשית באופן שהולך עם ולא נגד השינויים בגוף, בנפש ובתודעה. הבנה של המחזוריות שלנו ומעקב אחרי שלבי החודש השונים מאפשרת לנו לחיות בהתאם לעונות שלנו ממש כפי שחקלאי יודע מתי לזרוע, מתי לקצור ומתי לגזום, בהתאם לעונות השנה. אם נכתוב ונעקוב מתי אנחנו מבייצות, מתי לקראת ווסת ומתי הדימום נוכל באופן הדרגתי לתכנן את החיים שלנו בהתאם לצרכים שלנו, ולהנות מהמתנות שיש לכל שלב בחודש להציע לנו ולעולם. כך למשל בימים שסביב הביוץ יש לנו יכולות ורבליות גבוהות יותר (אוצר המילים שלנו אשכרה גדל), אנו מפרישות פרומונים שהופכים אותנו למושכות יותר ולכן זה זמן מתאים לראיון עבודה או להרצאה מול קהל. בחצי השני של המחזור החודשי אנו רגישות יותר לכאב  ולביקורת ולכן פחות כדאי לקבוע תור לרופא שיניים, או להתנדב להביא שיר למשוב בסדנת כתיבה.

המודעות המתחדשת (שהיתה קיימת בווריאציות שונות באינספור תרבויות עתיקות) לצרכים המשתנים של נשים במהלך החודש תפסה תאוצה בשנות התשעים עם צאת ספרה המכונן של כריסטיאן נורת'רופ גופה של אישה תבונתה של אישה. נורת'ופ כותבת כי "אנו יכולות לדרוש את חכמת מחזור הווסת על ידי התכוונות אל הטבע המחזורי שלנו. הגאות והשפל של החלומות, היצירתיות וההורמונים המתקשרים לחלקים שונים של המחזור מציעים לנו הזדמנות גדולה להעמיק את הקשר שלנו עם הידיעה הפנימית שלנו." אך המרחק בין המודעות הזו לבין חברה שיש בה סנכרון של אמת עם המחזוריות הנשית עדיין גדול.

אנו יכולות להתחיל במודעות עצמית. במעקב אחרי השינויים במצב התודעה ובמצב הרוח שלנו. מילוי טבלת מודעות למחזוריות יכולה להיות גם כלי אבחוני יעיל לבעיות הקשורות במערכת העיכול ומושפעות מהמחזור החודשי. בהדרגה עם המודעות אנו יכולות לעצב את החברה שלנו בהתאם לצרכים ולסגולות החודשיים שלנו.  להורדת טבלת מודעות למחזוריות בראי הגינקוסופיה

חינוך למחזוריות בריאה מתחיל בגיל צעיר- הן בדוגמא אישית העוברת בין אם לבת והן בטקסי חניכה, בחגיגת הדם הראשון, בהטמעה של מסרים חיוביים על נשיות מגיל צעיר, בשיח פתוח, במעגלי נערות, סדנאות בבתי ספר ועוד.  לקריאה נוספת על טקסי חניכה לנערות,  חינוך למחזוריות בריאה,  וטקסי דם

טיפול בגישה גינקוסופית : אין ספק שניתן להקל בצורה משמעותית על סימפטומים כמו כאבי מחזור ותנודות חריפות במצב הרוח באמצעות תזונה, פעילות גופנית, צמחי מרפא, דיקור ועיסוי ארויגו לחיזוק הרחם. אך משמעותו של טיפול פמיניסטי היא שאנו מסתכלות על האישה כמקור של ידע, סמכות וחוכמה. אנו רוצות להקשיב לכל מה שמפריע לה להיות באיזון. ואנו זוכרות שנשים חיות בתוך חברה פטריארכלית, וחשופות למה שאפי זיו מכנה טראומה עיקשת. אנו לא שוכחות שלכל אלו יש השפעה מכרעת על בריאותן הפיזית והנפשית. כמטפלות פמיניסטיות אין לנו אינטרס להשתיק או להעלים סימנים של חוסר שביעות רצון מהמצב הקיים אלא אם כן האישה בוחרת בכך. במקום זאת נרצה לחזק את האישה ביכולתה להגיב ולהתמודד עם המציאות ולברוא לעצמה עולם המסונכרן עם כל שלבי המחזור החודשי.

מחזוריות נשית בריאה- איך לעבוד עם האנרגיות של המחזוריות החודשית ולרקוד עם ההורמונים

חינוך למחזוריות בריאה

חינוך למחזוריות בריאה קודם לחינוך למיניות בריאה

אם אנחנו מתחילות בחינוך למחזוריות בריאה הנערה קודם כל לומדת שהגוף שלה הוא חכם, שיש לו מה להגיד, שמשתלם להקשיב וללמוד את השפה שלו. היא לומדת שלמחזוריות שלה יש תפקיד בשביל עצמה, שיש לה כוחות מיוחדים שלא היו לה קודם. כוחות שלבנים אין. שהרחם שלה נותנת לה את הכוח ליצור כל דבר- לא רק תינוק.

היא לומדת לבדוק עם הפות שלה עם מתאים לה להחדיר טמפון ואם כן באילו תנאים של רטיבות ובאיזו זוית כדאי כדי שלא יכאב ומשם היא לומדת שתמיד מבקשים רשות מהפות לפני שמכניסים אליה כל דבר- טמפון, אצבע, איבר מין או ויברטור

שלהיות אישה זו ברכה ומתנה ואחריות גדולה- קודם כל להיות קשובה לעצמה

היא לומדת להבין רגשות, לפרש תחושות סומטיות, לתמלל את הצרכים שלה. היא לומדת להתפעל מהגוף שלה, להסתקרן מההפרשות המשתנות במהלך החודש. היא לומדת להקשיב לקצב שלה עצמה לפני שהיא מתחילה להקשיב לקצב של מישהו אחר. היא לומדת שהמיניות שלה היא קודם כל של עצמה, לפני שהיא שדה למפגש עם האחר.

טקסי חניכה לנערות- חגיגת הדם הראשון

טקסי דם: דבר הסבתות מקולומביה

נשמח לערוך לביתך טקס חגיגה או טקס חניכה לקבלת הדם הראשון בהתאמה אישית. ניתן להזמין מעגלי נערות, סדנאות לאמהות    ולבנות והרצאות בנושא מחזוריות בריאה לבתי ספר ולתנועות נוער .לשליחת הודעה ליצירת קשר

כאבי מחזור, תסמונת קדם ווסתית, אנדומטריוזיס, שחלות פוליציסטיות

מתנת הלבנה – אגדת עם אינדיאנית

לפני זמן רב, נשים עשו כפי שעושות כיום- הן נשאו את משפחותיהן.
בידיהן היה כח החיים של המשפחה, בידיהן האושר והשמחה, העצב והאכזבה.
כעבור זמן, הרגשות השליליים וכאבי הלב שהנשים לקחו על עצמן למען משפחותיהן, העמיסו עליהן. הנשים חלו, עד שלא יכלו עוד לשאת בנטל המשפחה. אך הצורך לעשות זאת הוטבע בהן על ידי הבורא.
יום אחד, אישה בכתה ביער משום שהנטל נעשה כבד כל כך, עורב שמע את בכיה ושאל "אמא, למה את בוכה?"
השיבה האישה "אני אוהבת את משפחתי יותר מכל, אני נושאת אותה עמי בלבי ובנשמתי, אך מכאובי החיים מילאו אותי ואני כבר לא יכולה לעזור למשפחתי. אני לא יכולה לשאת את נטליהם עוד ואינני יודעת מה לעשות."
השיב העורב "אני חש בכאבך. אעוף לשאול את סבתא ים אם היא יודעת מה לעשות."
עף העורב לים וסיפר על מצוקת הנשים. אמרה סבתא ים "אם יבואו אלי נשים, אשטוף את כאבן במימי, אך לא אוכל לעזור לנשים הרחוקות. הבה ואשאל את אחותי, סבתא לבנה, אם יכולה לעזור".
וכך שוחחה סבתא ים עם אחותה, סבתא לבנה, על מצוקת הנשים. אמרה סבתא לבנה "אני כוח הנשיות. אשלח לנשים את מימיך, אחותי, שישאו את כוחותיי. פעם בירח, תגיעי לנשים דרכי ותטהרי אותן."
וכך עשתה.
ומאז ועד היום, פעם בכל ירח ניתנים לכל אישה, כוחות הלבנה עם זרימת וטיהור הים. אנו קוראות לזה זמן הלבנה של האישה, או זמן ירח.

(תורגם לעברית ע"י נטע לפורט בוגרת לימודי גינקוסופיה)
מקור

טקסי חניכה לנערות- טקס הדם הראשון

הגנות- על היגיינה נשית רוחנית

להוציא את השלילי מהמילה טומאה